Ben bir İngilizce öğretmeniyim. Bu nedenle, yazarlar kendi yöntemleri hakkında konuştuklarında can kulağıyla dinlerim.  Yazma ve planlamanın her ikisinin de yetenekle ilgili olması sebebiyle bu konuşmalardan ders planlamasıyla ilgili elverişli tavsiyeler de almış olurum.

Yazıda, okuyucu kitlenizin yazınıza odaklanmalarını istersiniz. Bununla birlikte karakterinizle ilgilenmelerini de istersiniz. Bunu başarmak hiç kolay bir şey değildir ve bu durumu sınıf için düşünürsek olduğundan çok daha zor olur. Bu yüzden, yazarlar yaptıkları şeyi perdelemeye çalıştıklarında daha bir dikkat kesilirim. Onların dram ve gerilim oluşturma şekillerine göz atarım. Onların değişimlerinin ve döngülerinin bir dersin geçişlerine benzer şekilde bir öyküyü nasıl adım adım ilerlettikleri üzerine çalışırım. Ritüellere kendimi kaptırırım.

“Tanrının Eseri” isimli kitabın yazarı John Irving kitabının son cümlesine şöyle başlar:

“Önce son satırı yazarım ardından bundan önceki satırı yazarım. Ses ve duyguların nasıl son bulacağı konusunda sağlam bir hisse kapılıncaya kadar bir süre kendimi geriye doğru yazarken bulurum. Öykünün sonunda seslenişinizin nasıl olması gerektiğini bilmek zorundasınız; çünkü bu size başlangıçta nasıl seslenmeniz gerektiğini söyler.”

Sonda ve başlangıçta ders planlama önemli bir noktayı teşkil etmektedir. Eğer başlangıçta öğrencilerin ilgisini çekme konusunda başarısız olursak onların dikkatlerini asla geri toplayamayabiliriz. Sonuç hakkında hiçbir fikrimiz olmadığında ise bir aktiviteden diğerine gelişigüzel bir şekilde hareket ederiz. Ders planlaması her zaman en başta öğrencilere belirtilmeli, açıklanmalıdır.

En çok önem taşıyan 8 dakika başlangıç ve sonlardır. Bir derse ön bilgileri aktif hale getirerek, beklenti oluşturarak veya hedefler koyarak başlanmadığında, öğrencinin derse olan ilgisi azalır ve onların dikkatini geri toparlamak için çok fazla yükün altına girmeniz gerekir. Onların dersi anlama durumlarını kontrol etme konusunda başarısız olunduğu takdirde ise sona eren dersin amacına ulaşıp ulaşmadığı konusu hiçbir şekilde bilinemez.

Şimdi bahsettiğimiz şu sekiz dakikayı etkili kılacak yöntemlere yer vereceğiz:

Başlangıçta

1-Youtube Eğilimi

Youtube 18 ila 34 yıl kadar eskiye dayanan kablolu kanallardan bile çok daha fazla kimseye ulaşmış durumda. Youtube’ye her dakika 100 saat uzunluğunda video yüklenmektedir. Youtube’de her konu, her seviye, her çeşit yaklaşıma dair bir şeyler bulabilirsiniz. Youtube yalnızca HD görünüm aracılığıyla anlatmakla kalmayıp, öğretmenlerin daha önce gerçekleştirilememiş bağlantıları oluşturmalarına olanak sunmaktadır. Carl Sanberg’in şiiri olan “Chicago” ile Chrysler Super Bowl ve Eminem’in reklam düeti arasındaki karşılaştırmaları ortaya koyan öğrencilere sahibim. 15 yıl önce, parmağımı kumandanın kaydet butonu üzerinde tutmak zorunda kalır ve bir aksaklık olmaması için dua ederdim. Youtube bunların tamamını öngörerek bizim için kolay hale getirmiştir.

2-Derse İyi Haberlerle Başlamak

Öğrencilerin risk alabilmeleri için güvenli bir ortam sağlamak istiyorsanız, bunu demir bir çubuk ile yapamayacağınızı bilmelisiniz. Edutopia blogger’i Todd Finley bu konuda kendi öğrencileriyle ilk 2 dakika güzel haber paylaşımı yaparak derse başladı. Bu şekilde öğrenciler başarı için gerekli olan, kritik soruların sorulabildiği, fikirlerin paylaşıldığı, dürüst ve açık bir şekilde tartışmaların yapıldığı bir ortam inşa etmişlerdir. Bu şekilde derse başlamak hedeflenen noktaya ulaşmak için mümkün olan en kısa ve kolay yoldur.

3-Alanlar Arası Geçişler

Peyton Mornings’in Spiral Fiziğini anlatmadan önce sınıfa bir futbol topu atabilirsiniz.  Veya Mitoloji konusuna gönderme yapan bir şarkı çalabilir; matematik dersinde Pablo Picasso’ya ait olan bir tablodaki objelerin açısını hesaplayabilirsiniz. Diğer alanları birleştirmek, öğrencilere; düşünce ve kavramların geniş bir ağ içinde olmasından ziyade yalnız başına olmadığını gösterir. Farklı bir alanla derse başlamak öğrencilerin daha derin anlama duygularını harekete geçirir.

Alanlar Arası Geçişler4-Beş Defa Yazmak

Kelly Gallagher, öğrencilerin; bir öğretmenin paylaşabileceği derecede beş defa yazmaları gerektiğini söylemektedir. Öğrenciler yazmalıdır hem de çok defa yazmalıdır; elbette onlar kendilerini geliştirmek istiyorlarsa. Bunu başarmanın bir yolu, her yeni güne öğrencilerin cevaplamak için 5 dakikalarını ayırmaları gerektiği bir soruyla başlamaktır. Eğer bu düzenli olarak her gün gerçekleştirilirse, hedeflenen şey gerçek olur ve bir kuvvet açığa çıkar.

Son Bölümde

1-Aynı Seviyeye Çıkarma

Tüm Dünya çapında oyun aksamları satılan 6457 satış mağazası yer almaktadır. Kısmi olarak daha üst seviyeye çıkmak ve sabit ödüller almalarından dolayı çocukların bilgisayar oyunu oynamaktan hoşlandıkları apaçık ortadadır. Bu tarz oyunlar insanda güç, başarma ve değerli olma hissi açığa çıkarmaktadır. Öğretmenler, öğrencilerin bu istekleri üzerinde oynayabilir ve belli standartlara dayalı beceri seviyelerini yükseltebilirler. Bir dersin sonunda, öğrenciler belli standartlara bağlı olarak kendi uzmanlıkları doğrultusunda kendi ilerlemelerini gösteren bir çizelgeye sahip olabileceklerdir.

Aynı seviyeye çıkarma

2-Çıkış Bileti

Robert Morzano çıkış biletlerini dört farklı kategoriye ayırmıştır; biçimlendirici değerlendirme bilgileri, öğrencilerin bireysel analizleri, eğitim stratejisi geri bildirimleri ve açık iletişim. Bu birimler kullanılmakla beraber hızlı ve anlaşılabilir bilgi ile beraber geri dönütler de sağlamaktadır.

3-Sosyal Medyayı Taklit Etmek

Dijital dünyanın işbirliği ruhu ve iletişimi; duyuru panolarının, fikirlerin paylaşıldığı eğlenceli sosyal medya alanlarında olduğu gibi fiziksel sınıflarda taklit edilebilirler.

Erin Klein sınıflarda Instagram, Twitter ve Pinterest’i kullanmanın pozitif yönleri hakkında bir makale yazmıştır. Son 4 dakika içerisinde, sizler öğrencilerinizi, bir tweet hazırlama veya meydana gelmiş öğrenmeyi en iyi yakalayan fotoğrafı bulma konusunda zorlayabilirsiniz.

sosyal medyayı taklit etmek

4-Not Alıp Yapıştırmanın Etkisi

Pozitif bir sınıf oluşturmanın “ iyi haber” ile başlamanın ötesinde bir başka yolu ise dersi etkili notlarla sonlandırmaktır. Öğrenciler tarafından yazılıp tahtaya yapıştırılan notlar sayesinde öğrencilerin birbirlerinden bir şeyler öğrenmesinin sağlanmasıdır. Bir sonraki günün başlangıcında, bu notları yüksek sesle okuyabilirler. Bu eylem; sınıfın bir öğrenenler topluluğu olduğunu doğrulamakta ve katılımı geçerli kılmaktadır. Bu nedenle, bir soruya çok daha fazla cevap gelecektir. Elbette ki bu durum öğrencilerin daha derin bir şekilde anlamalarına da yardımcı olacaktır.

 

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/8-minutes-that-matter-most-brian-sztabnik

 

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.