Profesyonel öğretmenlerin birçoğu, mesleğinin herhangi bir noktasında kendini sınıfı ya da başkaları tarafından gözlemleniyorken bulacaktır. Yeni bir işe girme sürecinde, hazırladığınız örnek dersin sunumunda mutlaka gözlemlenme deneyimi yaşamışsınızdır. Kısa bir hazırlık ve aşağıdaki öneriler, kendinizin sınıfta nasıl etkin bir öğretmen olduğunuzu keşfetmenize yardımcı olacaktır:

 1. Rahat olun

İster 30 yıllık, ister mesleğinin başında bir öğretmen olun ders öncesi ya da ders devam ettiği süre boyunca rahat ve kendinden emin tavırlarınız sizi her zaman bir adım öne çıkaracaktır. Rahat ve sakin olmak başarınızın altında yatan en güçlü sebep olacaktır.

 1. Önceden hazırlık yapın

Sınıftaki birçok problem incelendiğinde temelinde sınıfa herhangi bir hazırlık yapmadan girmek çıkıyor. Dolayısıyla önceden ders programınızı mutlaka gözden geçirin ve planınız ne kadar muhteşem olursa olsun yedek planlarınız olsun.

 1. Öğretim amacınızı belirleyin

Öğrenciler ders sonunda neleri öğrenmiş olacaklar? Bu sorunun cevabı hem sizi hem de öğrencileri motive edecektir. Fakat bu süreçte olabildiğince gerçekçi ve belirleyici olun ki öğrenciler hayali hedeflerden uzakta kalıp motivasyonlarını düşürmesinler.

 1. Öğrettiklerinizi sınıflandırınEtkin Ders

Böylelikle verim artacaktır, konular ve aktiviteler arasındaki geçişlere önem verin çünkü her bir aktivite için ayıracağınız zaman çok önemlidir. En eğlenceli aktiviteler bile gereğinden fazla uzadığında ve bir sonuca varmadığında sıkıcı bir hal alabilir.

 1. Her zaman bir planınız olsun

Sizin organize ve planlı bir öğretmen olmanız sınıfınızın da düzenli olması anlamına gelir. Bu da öğrenim sürecinde işinizi kolaylaştırır.

 1. Notlar alın

İyi bir öğretmen, her zaman programlarını gözden geçirir, herhangi bir şeyi unutup unutmadığına bakar. Notlar alır, önerileri dinler, bütün bunlarla beraber mutlaka öğrencilerin fikirlerine de önem verir.

 1. Materyaller kullanın

Öğretim materyalleri kullanmak dersin monotonluğunu dağıtacak, içeriğini zenginleştirecek ve öğrencilerinizin hoşuna gidecektir. Unutmayın ki en etkili hatipler dahi bir zaman sonra sıkıcı olmaktan kurtulamazlar.

Etkin Ders 1

 1. Pratik yapın

Bu noktada sizi gözleyen ilk kişi kendiniz olmalısınız. Evde kamera veya aynanın karşısında dersinizi anlatın. Bol bol pratik yapın ve kendinizi gözlemleyerek şu soruların cevaplarını araştırın:

 • Çok mu hızlı konuştunuz?
 • Örnekleriniz anlaşıldı mı?
 • Tahtayı iyi kullandınız mı?
 • Görsel materyaller kullandınız mı?
 • Konuşma sürenizi hesapladınız mı?
 • Mimik, jest, vücut dilinizi kullandınız mı?

Öğretmenlere getirilen en yaygın eleştirilerden biri, çok konuşmaları ve buna rağmen söylemek istediklerinin öğrenciler tarafından anlaşılamamasıdır. Söylediklerinizi olabildiğince basit kılın, fazlasıyla pratik yapın. Hatta sesinizi kaydedip sonrasında dinleyebilir ve daha etkili olabilmek adına kendinizi yönlendirebilirsiniz.

 1. Hata düzeltme

Öğrencilerinizin hata yaptıkları genel zaman dilimlerini biliyor musunuz? Ve siz buna nasıl bir tepki gösteriyorsunuz? Bu noktada mimiklerinizi, vücut dilinizi kullanmanız faydalı olacaktır.

 1. Kim sınıf düzenini bozar?

Hangi öğrencilerin sınıf düzenini bozacağını önceden bilmeniz ve onlar için çeşitli önlemler almanız yerinde olacaktır. Yaramaz, hareketli öğrencileri eşit olarak ayırmak ve karma gruplar oluşturmak bu konuda size fayda sağlayacaktır.

 1. Tavırlarınızı kontrol edin

Her öğretmen farklıdır ama etkili öğretmenler genelde;

 • Hazırlıklı, korkusuz, rahat,
 • Gülümseyen, amaçları olan,
 • Sorumluluk sahibi, yılmayan, öğretmeye hazır,
 • Ve bilgili olurlar.
 1. Her şey biterken

Profesyonel öğretmenler, kendilerini geliştirme noktasında süreklilik gösteren, bu konuya fazlasıyla kafa yoran öğretmenlerdir. Kendinizi gözlemleyin, eleştirilere açık olun. Böylelikle öğrenme-öğretme süreci faaliyetinden siz de keyif alabilirsiniz.

Kaynak: http://busyteacher.org/21505-surviving-an-observation-tips.html

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.