Hata yapmanın öğrenme sürecinin önemli bir parçası olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Çünkü hata yaptıktan sonra sinirlenip vazgeçmek yerine yapıcı bir şekilde yaptığımız hatayı anlamaya çalışmamız, problem çözerek öğrenme stratejisinin bir parçası olur ki bu da sorunun cevabını sadece ezberlemeye kıyasla çok daha kalıcıdır. Buna rağmen eğitim sisteminde hatalar çoğu zaman öğrenmeyi destekleyici bir araç olarak kullanılmak yerine cezalandırılıyor. Öyle ki ilk ve ortaokul süreçlerinden başlayan bu yanlış yaklaşım, öğrencileri öğrenme çabasından gitgide uzaklaştırıyor. Peki, öğrencilerin hatalarını öğrenmeye fayda sağlayacak araçlar haline getirebilmek adına bizler ne yapabiliriz? Bu sorunun cevabına ve hata yapmanın öğrenme sürecine nasıl yardımcı olabileceğine birlikte göz atalım:

Hatalar En Güçlü Öğrenme Araçlarıdır-2

  1. Hataları anlamaya açılan kapının anahtarı olarak görün.

Öğrenciler, bir proje üzerinde çalışırken eğer o projenin yanlış çözüm yollarının da bilincinde olarak çalışırlarsa direkt olarak çözümü verilmiş problemden çok daha fazla kazanımlar elde edecektir. Bu öğrenciler çözüm ezberlemenin ötesinde çok daha derin bir şekilde problemlerle uğraşma fırsatı yakalarlar. Bu durumda önemli olan sadece öğrencilerin hatalarını düzeltmek değil aynı zamanda öğrencilerin bu hatanın nedenini tanımlayıp anlayabilmelerini ve benzer bir durumu tekrar yaşamamalarını sağlamaktır. Sadece bu şekilde öğrenciler yaptıkları hatanın doğru çözümünü derin bir şekilde anlayabilirler.

  1. Hatalarının üstesinden gelmelerine yardımcı olarak öğrencilerin motivasyon ve özgüvenlerini arttırın.

Başarılı bir şekilde yanlış bir şeyi düzelten bir öğrenci kişisel bir başarı tecrübe eder. Çabalarının ne kadar değerli olduğunu ve yeteneklerinin nasıl geliştiğini doğrudan, yaşayarak anlar. Böyle bir tecrübe öğrencinin gelecekte, yeni bir şeyler öğrenme çalışmalarında daha kararlı olmasını ve yaptığı iş için daha fazla çaba sarf etmesini sağlar. Çünkü geçmiş tecrübeleri sayesinde çabaladıklarında amaçlarına ulaşabileceklerini bilirler.

Böylece öğrenciler için öğrenme motivasyonunu içgüdüsel bir tecrübeye dönüştürebilirsiniz. Bu şekilde öğrenmek, sadece iyi notlar almaları için öğrencileri teşvik etmek gibi geleneksel yöntemlerden çok daha etkilidir.

  1. Unutmayın! Hatalar sadece öğrencinin değil öğretmenin de kılavuzudur.

Bir yanlış sadece yanlış mıdır? Hayır! Hatalar çok yönlüdür. Öğretmeni, öğrencisinin olduğu yer hakkında bilgi verir ve öğrencinin öğrenmesini negatif bir şekilde etkileyen yanlış fikirleri ve bilgi eksikliklerini görmesini sağlar. Hatalar aynı zamanda öğrencilerin konunun gerekliliklerini anlayıp anlamadığını gösterir ve bir konuyu sınıfta önceden işlenmiş olan bir konuya en uygun şekilde nasıl bağlayabileceğiniz konusunda fikir verir. Hatalar öğretmenlerin dersin yapısı ve öğrencilerin bireysel gelişimi için önemli bir temel yaratmalarını sağlar. Eğer onlardan ders çıkartıp düzeltilirlerse hatalar çok pozitif olabilir.

  1. Sınıftaki öğrenme ortamında hataların olmasına izin verin.

Hataların öğrencilerin öğrenme süreçlerinde pozitif bir etkisi olduğuna karar verdik ama bunun olabilmesi için çok önemli bir önkoşul var: öğrencilerin hata yapma imkanlarının olması! Öğrencilerin sınıfta hatalarının bir performans değerlendirmesinde olduğu gibi negatif algılanmayacağı ve tepki görmeyecekleri konusunda kendilerini güvende hissetmeleri çok önemlidir. Ayrıca sınıfta hata yapmaktan utanmayacakları bir öğrenme ortamı oluşturmak öğrencilerin öğrenme sürecini oldukça pozitif bir biçimde destekler. Öğrencilerinizi vazgeçmeyip hatalarının doğrusunu keşfetmeleri için motive edin.

  1. Hataların çeşitli olmasına izin verin.

Öğrencilerin hata yapmaya hem izinleri hem de hata yapacak fırsatları olmalıdır. Bu noktada kullandığınız öğrenme materyalleri önemli bir rol oynar. Sınıfta öğrencilerinizin çeşitli hatalar yapabilecekleri ortamlar yaratın. Öyle ki size, hataların ardındaki nedenleri anlama fırsatını bir sorunun cevabını istemek ya da çoktan seçmeli sorular kullanmak vermeyecektir.

  1. Zamanındaki geribildirim, öğrencilerin hatalarına tepki verebilmelerini sağlar.

Eğer öğrencinin anlama konusunda yaşadığı bir problem öğrenme sürecinin ileri safhalarında fark edilirse ve öğrencinin konuyu tekrar öğrenmesinin gerekliliğinin anlaşılması uzun bir zaman almışsa hatalı anlama süreci öğrencinin aklında sağlam bir şekilde yerleşebilir. Öğrenme süreci genelde sırasıyla şu adımları takip eder: Egzersiz yapmak, hata yapmak, geri dönüş almak, alınan geri dönüş üzerine düşünmek ve tekrar denemek. Bu süreç ne kadar az bölünürse öğrenme de o kadar kalıcı ve etkili olur. Bir problem ne kadar erken tespit edilirse problemi çözmek de o kadar kolay olur. İdeal bir durumda öğrenci cevap vermesinin hemen ardından sonuca ne kadar yakın olduğuna dair bir geri dönüş almalıdır.

  1. Temel nedenleri ve kaynakları inceleyin.

Üç çeşit hata vardır. Dikkatsizlikten dolayı oluşan hatalar, sistematik hatalar ve yanlış anlamaktan kaynaklı hatalar. Hataların temel nedenlerinin birçok kaynağı olabilir. Öğrencilere sadece hata yaptıklarını söylemek yeterli değildir. Aynı zamanda hatanın nedenlerine dair geri dönüş de vermek gereklidir. Bu temel neden incelemeleri bireysel destek ile birleştiğinde öğrencilerin düşünme biçimlerini değiştirip aynı hataları tekrarlamalarını engellemek için en ideal ortam oluşturulur.

  1. Öğrencilere hatalarını düzeltme ve bunu alışkanlığı dönüştürmelerinde destekçi olun.

Öğrencilere bir hata yapmalarının hemen ardından hatalarını bulmaları ve düzeltmeleri için bir fırsat tanımanın öğrenme motivasyonlarında pozitif bir etkisi vardır. Aynı zamanda hataların temel nedenlerini ve kaynaklarını bulmayı öğrenmek öğrencinin kavramsal anlayışını da geliştirir.

Örneğin matematik dersinde konuyu tamamen anlamak yerine öğrenciler sadece belirli problemleri çözmek için yazılmış belirli çözme yöntemleri öğrenirler. Ama eğer öğrenciler hatalarının kaynaklarına bakmaya başlarsa konuyu anlama seviyeleri bilinen çözüm yollarından bağımsız olarak artar. Böyle öğrenilen bilgiler daha kalıcı olur ve kolaylıkla başka alanlara da aktarılabilir.

Kaynak:   http://www.teachthought.com/teaching/9-ways-help-students-learn-mistakes/

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.