Harry Potter ve Açlık Oyunları  boşuna bu kadar popüler olmadı. Çok sayıda ergen hala kitap okuyor çünkü.

Ancak kar amacı gütmeyen medya kuruluşu Common Sense Media’nın ergenler ve kitap okuma alışkanlığı ile ilgili yapılan tüm araştırmalardan derlediği bir rapora göre zaman içinde ciddi bir düşüş görünüyor. 17 yaşındakilerin yaklaşık yarısı, zevk için yılda bir ya da ikiden daha fazla kitap okumuyor. Bu oran, bundan 10 yıl öncesine göre çok daha düşük.

Raporda şöyle diyor:

Hükümet araştırmalarına göre 1984’ten beri haftada bir kitap okuyan 13 yaşındakilerin oranı yüzde 70’den yüzde 53’e düştü, ve haftada bir kitap okuyan 17 yaşındakilerin oranı ise yüzde 64’ten yüzde 40’a indi. Bu dönem içinde hiç ya da neredeyse hiç kitap okumayan 17 yaşındakilerin oranı ise üç katına çıkarak yüzde 9’dan yüzde 27′ yükseldi.

Dijital devrim, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar fazla okuma platformu anlamına geliyor aynı zamanda. Ama yine de zevk için kitap okuyan ergenlerin sayısı dramatik bir şekilde düştü. Araştırmacılar teknoloji ile bu düşüş arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırıyor.

Common Sense Media’nın kurucusu ve yöneticisi Jim Steyer da onlardan biri. Steyer, teknolojinin çocuklar üzerindeki etkileri üzerine çalışmalar yapıyor ve bulduklarını şöyle özetliyor: “Sonuçlar çarpıcı ama şok edici değil.”

Dört çocuğu olan Steyer, kitap okumama trendini en çok 16 yaşındaki çocuğunda gördüğünü söylüyor: “Ama bunu, 10 yaşındaki çocuğumda da görmeye başladım. Çünkü giderek daha az kitap okuyordu ve yaklaşık 6 ya da 7 yaşına kadar girmesi yasak olan ama artık erişimine açık olan medya platformları onu giderek daha fazla cezbediyordu.”

Araştırmalar çocuklar daha fazla online zaman geçirdikleri için daha az kitap okuyorlar demiyor. Ama Steyer’a göre bu, cevabın en azından bir bölümünü oluşturuyor.

“Öncelikle çocukların çoğu bugün e-okuyuculara ya da diğer akıllı elektronik aletlere ulaşabiliyorlar” diyor Steyer. “Ve bununla zaman geçiriyorlar. Sayısız çalışma, yeni teknoloji platformlarının çocuklar tarafından kullanımında büyük bir artış olduğunu gösteriyor. Bence teknolojinin kitap okumadaki düşüşte önemli bir faktör olması aşırı derecede mantıklı.”

Sizce ergenler boş zamanlarında ne yapıyor ve nasıl dinleniyorlar? Onlara kulak verelim:

“Ben zevk için pek kitap okumam” diyor bir 8. sınıf öğrencisi. “Genellikle telefonda konuşurum ya da televizyonda sevdiğim bazı programlar var onları seyrederim. Bu kadar.”

“Ben de zevk için kitap okumam” diyor bir diğeri. “Genellikle ya telefonumla takılırım ya da televizyon seyrederim.”

Elbette bazı öğrenciler kitap okumayı sevdiğini söylüyor. Ama onlar da ya çok fazla ödevden şikayetçiler ya da kendilerini spora verdikleri için zamanları yok.

Araştırmacılar ergenlerin dijital medyada nasıl zaman geçirdikleri hakkında daha fazla şey bilmek istiyorlar. Ancak araştırmacı Kathryn Zickuhr’a göre bu biraz aldatıcı olabilir. Çünkü bir çocuk elindeki kitaba bakıyorsa, onun okuduğunu varsayabilirsiniz. Ama iş akıllı telefona ya da tablete bakmaya geldiğinde, kimse o kişinin ne yaptığının cevabını tam olarak bilemez.

Ortaokul ve lise öğretmenlerinden bazen, motivasyonu yüksek öğrencilerin derin ve geniş çaplı araştırma yapmaları için internetin harika bir araç olduğunu duyuyoruz. Ama madalyonun diğer yüzüne bakarsanız, internette bariz bir şekilde dikkat dağıtan çok fazla şey olduğunu görürsünüz.”

“Tüm bu dikkat dağıtıcılara rağmen yine de ebeveynler okumayı teşvik etmek için çok şey yapabilir” diyor Steyer.

“Kitap okuyan, kütüphaneden kitap ödünç alan ya da kitap satın alan ve sonra da çocuklarının günlük programlarında okuma zamanı diye bir zaman dilimi ayıran ebeveynleri olan çocuklar, en fazla kitap okuyan çocuklar oluyorlar. Okumak için hangi yolu seçtiklerinin ise hiçbir önemi yok. İster bir kitap, ister e-kitap ya da başka bir dijital alet olsun fark etmiyor.”

Kaynak: http://ww2.kqed.org/mindshift/2014/05/12/why-dont-teens-read-for-pleasure-like-they-used-to/

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.