Mükemmel bir şarkı, bir tat ya da bir renk tonu olmadığı gibi mükemmel ders, ünite ya da okul diye de bir şey yoktur.

Her öğrenci birbirinden farklıdır. Sınıfınıza her gün giren her akıllı, unutkan, güler yüzlü, heyecanlı,  ilgisiz, karamsar, düşünceli öğrencinin kendilerine özel karmaşık, üzücü ve ilgi çekici hayatları vardır. Hele ki bu öğrenciler bir ortaokul sınıfındalarsa, dünyayla, insanlarla, karşı cinsle yeni yeni ve çok hızlı bir tanışma sürecindelerse farklılıkları da o denli çeşitli olabilmektedir. Bu fazla iyi niyetli ve hayalperest bir yaklaşım değil, öğrencilerin hayatları için doğru ve önemli bir yaklaşımdır.

Öyle ki her öğrencinin birbirinden farklı ve özel olduğunu göz önünde bulundurursak öğrenme yaşındaki çocukların okulda ve okul dışındaki hayatlarında mutlaka ihtiyaç duyacakları şeyleri de özenle belirlemeliyiz.

Öğrenme Çağındaki Çocukların İhtiyacı Olan 14 Şey

 1. Her Öğrenci Kendini Tanımaya İhtiyaç Duyar.

Ben kimim ve çevremdeki dünyayla ilişkim nasıl olmalı? Benden istenen şeyler ne? Değer verdiğim şeylere ben nasıl katkıda bulunabilirim? Nereden geldim ve nereye gideceğim? Bu tip soruların her çocuğun hayatının bir noktasında kafasında dolaşması gerekir. Aile ve öğretmenlerin bu konudaki rolü ise çocukları doğrudan doğruya yönlendirmekten kaçınarak kendi cevaplarını bulmalarını sağlamak olmalıdır.

 1. Her Öğrenci Örneklere ve Bunların Nasıl Yapıldığını Görmeye İhtiyaç Duyar.

Örnekler öğrencilere yeni fikirler sunar. Bir yapı taşı yaratır, var olan olasılıkları aydınlatır, öğrencilere yeni yollar gösterir ve çevrelerindeki her şey soyut ve akademikken onlara düşüncelerini dayandırabilecekleri bir destek sunar. Örnek ne kadar yaratıcı, ilham verici, çeşitli ve güvenilir olursa o kadar fazla öğrenci bu örnekten yararlanabilir.

Bunların nasıl, ne zaman, nerede ve en önemlisi neden yapıldığını görmek ise öğrencilerin öğrendikleri şeyleri sadece düşünce olmaktan çıkarıp gerçek hayata uygulamalarını sağlar.

 1. Her Öğrenci Öğrenme Stratejilerine İhtiyaç Duyar.

Öğrenciler, öğrenme stratejilerini içerik kadar iyi hatta belki de içerikten bile daha iyi bilmelidir. Ve öğrendikleri stratejiler onlara bir şeyler ifade etmelidir,  bunları anlayıp kendilerini onlarla özdeşleştirebilmelidirler. Öğrenme çağındaki çocukların, akıllıca, kullanışlı, esnek ve istedikleri zaman birinin onlara söylemesine gerek duymadan kullanabilecekleri öğrenme stratejilerine ihtiyaçları vardır.

 1. Her Öğrencinin Geri Bildirime İhtiyacı Vardır, Yargılanmaya Değil.

Geri bildirim öğrencilere rehberlik eder. İyiye götürücüdür hatta iç rahatlatıcı bile olabilir. Yargılamak ise kişisel, duygusal ve kırıcıdır.

Geri bildirim ve yargılama arasındaki farkı her zaman tutturamayabilirsiniz ama en azından öğrencilerle konuşurken ne dediğinize dikkat etmeye çalışın ve geri bildirim ile yargılama arasındaki farkı bilin. Ki bu bile iyi bir başlangıçtır.

Öğrenme Çağındaki Çocuklar Nelere İhtiyaç Duyar-ortaokul

 1. Her Öğrenci Yaratıcı Alanlar ve Araçlara İhtiyaç Duyar.

Bu yaratıcı alanı fiziksel ya da dijital, tek başına ya da bir grubun içinde, bilgisayar programlarıyla ya da oyun hamuruyla, robotlarla ya da resim fırçalarıyla, yaparak ya da akademik öğrenmeye dayalı olarak kurabilirsiniz. Yaratıcılık öğrencilere sonradan öğretilecek bir şey değildir, özellikle çocuklarda çok fazla var olan insanların temel bir ihtiyacı olan kendini ifade etme ve yönlendirme ihtiyacını önemsemektir.

 1. Her Öğrencinin Fikirlere İhtiyacı Vardır.

İlk madde de belirttiğimiz gibi öğrenciler, genellikle okulların ve eğitim siteminin söylediklerinden çok daha akıllıdır. Ama çocuklar sürekli büyümektedirler ve bu nedenle onlara değişik fikirler sunmanıza ihtiyaç duyarlar. Tek ihtiyaçları onlara bir fikir sunmanızdır, sonra siz aradan çekilirsiniz ve onlar öğrenmeyi ve büyümeyi kendi başlarına sürdürürler.

 1. Her Öğrencinin Onları Dinleyen Birilerine İhtiyacı Vardır.

Eğer kimse öğrencinin yaptıklarını dinlemiyorsa, ona ilgi göstermiyorsa istisnaları saymazsak öğrencilerin doğal tepkisi genellikle kimsenin umurunda değilse neden uğraşayım ki? Şeklinde olacaktır.

 1. Her Öğrenci Daima Arkalarında Olacak Bir Destekçiye İhtiyaç Duyar.

Her öğrenci onların kendilerine olan inançları azalsa bile her zaman arkalarında duracak, onları destekleyecek birilerine ihtiyaç duyar.  Bu noktada ailelerin desteği onlar için çok önemlidir.

 1. Her Öğrenci Öğrendiklerinin Alıştırmasını Yapma Şansına İhtiyaç Duyar.

Öğrenciler, yalnızca alıştırma değil değişen dozlarda (desteksiz, biraz destekli ve çok destekli) destek aldıkları, değişen miktarlarda ortaklarla çalıştıkları, teknoloji desteği olan ve olmayan, izleyicisi olan ve olmayan, yönerge verilen ve verilmeyen alıştırmalar yapmaya ihtiyaç duyar.

Öğrenme Çağındaki Çocuklar Nelere İhtiyaç Duyar-ortaoku-1

 1. Her Öğrenci Doğrusunu Bulana Kadar Deneme Yapma Şansına İhtiyaç Duyar.

Bunun alternatifi çocuklara bütün şanslarını kullandıklarını ve ilk anlattığınızda yapmaları gerekenleri iyi dinleselerdi böyle olmayacağını söylemek olur. Ve böyle bir tepki çocukların doğru yolu kendi başlarına bulmalarına ve gerçekten bir şeyler öğrenmelerine engel olur ve kendilerine olan güvenlerini azaltır. Bunun yerine hata yaptıkları noktaları belirlemelerine yardımcı olmalı ve yeniden denemesine imkan vermelisiniz.

 1. Her Öğrencinin Oyun Oynamaya İhtiyacı Vardır.

Burada bahsettiğimiz teneffüslerde oynanan oyunlar değil. Öğrenciler içinde fikirler barındıran oyunlar oynamalıdırlar. Başka arkadaşlarıyla birlikte çalışabilecekleri, dijital medyayı kullanabilecekleri, kendi fikirlerini harekete geçirebilecekleri oyunlar öğrencilerin gelişiminde çok önemlidir.

 1. Her Öğrenci Kendi Kendine Yetebilmelidir.

Bu ulaşılması biraz zor bir noktadır. Çünkü öğrencinin kendi kendine yetebilmesi bir öğretmenin ya da öğrencinin ailesinin yapabileceği bir şey değil çoğu sizin kontrolünüzde olmayan birçok olayın sonucudur.  Burada önemli olan öğrencinin istedikleri şeyleri yapabilecekleri inancına sahip olmalarıdır. Öğretmenlerin ve ailelerin yardımcı olabileceği nokta da bu inancın çocuklara verilmesindedir.

 1. Her Öğrenci İyi Derecede Okuyup Yazabilmelidir.

Ve her öğrenci son derece iyi bir şekilde okuyup yazabilmelidir. Hepsi ileride akademisyen ya da avukat olmayacak olabilir fakat okuma yazma konusunda çekecekleri zorluklar hayatlarının her anında onların işini zorlaştıracaktır. Okuma yazma, öğrenmenin her şeklinin ana parçasıdır.

Öğrenme Çağındaki Çocuklar Nelere İhtiyaç Duyar-ortaoku-2

 1. Her Öğrenci Başarılı Olmasa da Onaylanmaya İhtiyaç Duyar.

Hiçbir zaman unutmayın ki içten sevgi ve kabullenme, en gösterişli sözlerle süslenmiş performans övgüsünden çok daha ilham vericidir.

 

Kaynak: http://www.teachthought.com/learning/14-things-every-student-needs/

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.