Henüz yeni bir öğretmenken profesyonel bir gelişmeye nasıl katılımda bulunacağımı ve sürekli karşıma gelen yeni yöntemlerle kendimi boğuluyor gibi hissettiğimi hatırlıyorum. (Şimdi sınıfa geri dönmek ve hepsini bir bir denemek istedim!) O günlerin sihirli etkisi geçtikten sonra, çok fazla yöntem düşündüm ve her zaman düşünmeliydim. Şuna inanıyorum ki mükemmel şeylerin çoğunun uygulanması için değerli zamanımızın harcanması gerekiyor.

Biz öğretmenler her zaman değişiklik yapmaya bakarız. Bu yüzden de pedagojik hile çantamıza sürekli yeni şeyler eklemeyi denemek şarttır. Burada önemli olan isteyerek ve sayısal miktarlara takılmadan amaca odaklanmaktır. Niçin ve ne yapmalıyız sorularının altında yatan asıl derdimiz “her zaman yeni şeyler denemek” ten başka ne olabilir?

Araştırmalar Ne Diyor?

Öğretmenler İçin Görünebilir Öğrenme: Öğrenmeyi Maksimuma Çıkaran Etki” eserinin yazarı, eğitim araştırmacısı John Hattie bana bu konuya ışık tutuyor. Araştırmasına göre; amaçlarından biri öğretmenlerin görebilmesine yardım etmek ve daha anlaşılır öğrenme yoluyla öğrencilerin gözüne girmek.

Hattie, 12 yaş grubu çocuklarının başarıları üzerindeki etmenleri 15 yıldan fazladır araştırmakta. Bulguları, birçok etkili sınıf pratiği ile öğrenci çıktılarına bağlı. Bu etkinliklerden özellikle beş tanesi burada vurgulanmayı hak ediyor:

  1. Öğretmen Netliği

Bir öğretmen öğrencileriyle birlikte yeni bir üniteye ya da projeye başladığında, amaçlarını ve öğrenme hedeflerini açıklar ve öğrencilerin nasıl başarılı olabilecekleri üzerine açık kriterler belirler. Bu, örnekler sunmak için ya da öğrencilere ürün sonunda nasıl bir şey görebileceklerini açıklamak için idealdir.

1

  1. Sınıf Tartışması

Öğretmenler sık sık kulisler için bir adım olmaya ya da tüm sınıfın tartışmasına olanak sağlamaya ihtiyaç duyar. Bu, öğrencilerin birbirlerinden öğrenmelerine olanak sağlar. Ayrıca bu durum, öğretmenler için de büyük bir şanstır ki (gözlem sayesinde) öğrencilerin yeni içerik ve fikirleri nasıl kavradıklarını görmelerini sağlayan biçimlendirici bir değerdir.

 

  1. Dönüt

Öğrenenler tutarsız ve düzensiz geri dönütle ilerliyor olduklarını nasıl bilebilirler? Çoğunlukla bilemezler. Bireysel geri dönütün yanı sıra (yazılı ya da sözel), öğretmenler tüm gruba örnek üzerinde geri dönüt sağlamaya ihtiyaç duyarlar, böylece sınıftaki gelişimi ve ihtiyacı toplu olarak görürler. Öğrenciler öğretmenleri geri dönüt sağlarken kendilerine imkan tanınmasını isterler, bu esnada öğretmen öğrenme sürecini, materyallerini ve açıklamalarını buna göre ayarlayabilir.

 

  1. Biçimlendirici Değerlendirme

Öğrencilere kesin ve etkili geri dönüt sağlamak için, öğretmenler işlenen ünitenin hedefleriyle ilgili olarak ders esnasında ya da ürün sonunda sık sık değerlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Hattie öğretmenlere ürün sonu değerlendirmesinden çok aynı zamanı biçimlendirici bir değerlendirmeye harcamalarını tavsiye ediyor.

  1. Biliş ötesi (Üst bilişsel) Yöntemler

Öğrencilere plan ve düzenlemede, kendi işlerinin gözleminde, kendi öğrenmelerini yönetmede ve öğrenme süreçleri boyunca kendilerini gösterme fırsatı verin. Öğrenciye kendi bilgi ve düşüncelerinin farkında olması için zaman ve mekan sağladığımızda kendine özgülüğü artar. Öyle ki araştırmalar, üst bilişin öğretilebileceğini gösteriyor.

2

Meslektaşlarla İşbirliği

Mükemmel öğretmenler, aynı zamanda samimi birer öğrenicidirler. Bir meslektaşla vakit geçirmek ya da ikisiyle, üçüyle, birkaç araştırma hakkında konuşmak, en iyi sınıf pratiği olarak kabul görür. Kendine has öğretim çevrenin içeriği hakkında her biriyle tartış: “Öğrencilerin kimler, neye ihtiyaçları var, neler biliyorlar?” etkili çıkış yolları olacaktır.

 

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/5-highly-effective-teaching-practices-rebecca-alber

 

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.