Her gün okullarda milyonlarca kere olan bir olay bu: Öğretmen derse başlar, başarılı öğrenciler hemen yeni bir şeyler öğrenme fırsatını yakalar. Normal bir öğrenci başarılı olmak için derste neler yapması gerektiğini kendi kendine anlayabilir. Ama okulda zorluk çeken öğrenciler bu kritik noktada bir anda şiddetle parlayabilir ya da içlerine kapanabilir. Hele ki bu çocuklar henüz ortaokul çağındalarsa daha da dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu zor öğrenciler genelde kendilerine bile bir şans vermeden hemen olması gerekenin tersine bir tepki verirler.

Yeni dersinizin zorluk çeken bir öğrencinin eski yaralarını deşmesi için birçok tahmin edilemez yol vardır. Öğretmenler bu ani negatif tepkileri azaltmak için dört şekilde öğrencilerini yönlendirmek adına plan yapabilir. Bu dört yaklaşım her öğrenci için uygundur ve büyük ihtimalle en hassas olanlar için özellikle gereklidir.

  1. Öğrencilerinize verdiğiniz görevin önemini ve amacını onlara olabildiğince iyi bir şekilde satmalısınız. Zorluk çeken öğrenciler sizin dürüst ve tutkulu olmanıza ihtiyaç duyar, sizden bu sayede güç toplarlar. “Bu ders sizin yazı yazma yeteneğinizi geliştirecek.”, “Bu derste evrim hakkında edindiğim en ilginç bilgileri sizlerle paylaşacağım.”, “Bugün kesirler üzerinde çalışacağımız için çok heyecanlıyım, kesirlerle işlem yapmayı çok severim. Tıpkı çözmenizi bekleyen bulmacalar gibiler.” vb. cümleler öğrencilerinizle dürüst ve tutkulu bir iletişim kurmanıza yardımcı olur. Eğer bir dersi öğretiyor olmanızın tek nedeni birilerinin onu müfredata dahil etmiş olmasıysa zorluk çeken öğrencileri derse karşı bir ilgili hale getirmeniz neredeyse imkansız olacaktır. Öncelikle öğrencilerinize sizin de dersi ne denli önemsediğinizi göstermelisiniz.Pes Etmeyen Öğrenciler Yetiştirmek İçin Öneriler
  2. Geleneksel, adım adım yönergeler verme tekniğini uygulayın. Bu yönergeleri sadece sözlü olarak söylemeyin, onları tahtaya yazın ya da öğrencilere dosyalarında tutabilecekleri birer kopya hazırlayın. Yönlendirme ile sıkıntıları olan birçok öğrenci için kelimeler havada uçan balonlar gibidir eğer hemen bağlanmazlarsa uçup giderler, sizde yönergelerinizi hemen bağlayın. Yönergelerinizi çöp adamlarla, oklarla, balonlarla ve altlarını çizerek süslerseniz öğrencilerinizin dikkatini daha da fazla çekebilirsiniz.
  3. Yapmaları gerekenleri nasıl yapacaklarını onlara gösterin. Sanatçıları, sporcuları ve aşçıları izlerken ne kadar çok şey öğrenebildiğimizi düşünün; siz de aynı şekilde öğrencilerinizi yönlendirebilirsiniz.  Örneğin: öğrencilerinizin arasına oturun ve dramatik ve abartılı bir şekilde hareketlerinizi sesli bir biçimde anlatmaya başlayın: “Tamam, şimdi bir deneme yazmam gerekiyor, sözlüğüm nerede?  Sözlüğüme ihtiyacım var, tamam sözlüğüm yanımda. Şimdi yönergeleri tekrar okuyayım. Bu ödevin amacı neymiş?” Bazen onların karşılaşabilecekleri problemleri de tahmin edip ona göre canlandırmalar yapabilirsiniz: “Vazgeçmek istiyorum, bu konuda çok kötüyüm! Öğretmen nerede? Yardıma ihtiyacım var, parmak kaldırırsam iyi olacak.”
  4. İyi yapılmış bir ödevi örnek olarak gösterin. Bu dört adımın arasındaki en önemli adım bu olabilir. Sıklıkla öğrenciler onlardan ne istediğimizi bilmezler. Birçok yetişkin bile mesela bir mobilyanın parçalarını birleştirirken sürekli mobilyanın bitmiş halinin resmine bakmaya ihtiyaç duyar. Bu bizim bütünden parçaya, parçadan tekrar bütüne şeklinde düşünmemize yardımcı olur. Birçok ödev için en sonunda çıkacak ürünün neye benzediğini bilmek o ödevi tamamlayabilmek için gereklidir. Hatta ortaya çıkacak ürünün neye benzediğini bilmeden projeyi bitirmek çoğu projede imkansızdır. Siz de öğrencilerinize verdiğiniz her ödevde o ödevin bir benzerinin tamamlanmış halini mutlaka onlarla paylaşın.

 

Kaynak: http://www.teachthought.com/teaching/4-ways-keep-students-giving-even-start/

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.