Projeye Dayalı Öğrenimde Farklılaştırılmış Eğitim İçin 6 Strateji

Projeye dayalı öğrenim (PDÖ), farklılaştırılmış öğretime doğal olarak katkıda bulunmaktadır. Bu öğrenim yöntemi öğrenci merkezli ve öğrenciyi geliştiren özelliklerinin yanı sıra çeşitli yollardan öğretmenin öğrencilerin ihtiyaçlarını görüp tespit etmesine de olanak sunmaktadır.

PDÖ, günlük sınıf yönetimi ve eğitiminde olduğu kadar genel değerlendirmelerde de iyi bir fark ortaya koymaktadır. PDÖ uzmanları da bunları sıklıkla dile getirmektedirler fakat bildiğiniz gibi öğretmenler, sınıfa öğretmek istediği kavramı anlatırken bu kavramı onların daha iyi bir şekilde kavramalarına yardımcı olması için öğrencilerden örnekler istemektedirler. Ne yazık ki, öğretmelerin öğrencilerden örnek konusunda gerçek örnekler ve ifadeler istediklerini duymaktayız. Aslında, bizler beynimizin farklı bağlamlarda çalışmasını sağlamak için denememiz gereken belirli düşünce ve stratejilere ihtiyaç duymaktayız. İşte bu noktada bir PDÖ planı boyunca kullanılabilecek bazı farklılaştırılmış stratejiler sıralayacağız.

 

  1. GRUPLARI SINIFLANDIRMA

Öğrencileri çok çeşitli gruplara ayırmanın etkili bir yöntem olduğunu biliyoruz. Ancak bazı zamanlar, PDÖ edebiyat veya roman hazırlama projesinde, öğrencileri okuma seviyelerine göre gruplandırarak sınıflandırma daha doğru bir yöntem olabilir. Böylelikle, öğretmen bu çalışmaya daha çok ihtiyacı olan grupları tespit edebilir ve onlara ihtiyacı olan bilgileri nasıl elde edecekleri konusunda daha fazla yardımcı olabilir. Sınıfı, farklılaştırılmış öğretim için bir yapı yaratmak adına takımlara bölmek için doğru zamanlar tercih edilmelidir.

 

  1. DERİNLEMESİNE DÜŞÜNME VE HEDEF BELİRLEME

Derinlemesine düşünmek, PDÖ’nün çok önemli bir parçasıdır. Proje süresince, öğrenciler kendi çalışmaları üzerinde kafa yormalı ve daha ileri öğrenim için yeni hedefler belirlemelidir. Bu, öğrencilere kişisel öğrenim hedefleri belirleme ve belli amaçlara yönelik spesifik eğitim hedefleri kurabilmeleri için önemli olanaklar sunmaktadır.

 

  1. KISA DERSLER

Bu yöntem muhtemelen tavsiye edilen yöntemlerden birisidir. Sınıflardaki “zaman israfı”nı önlemek için önemli bir yönetim stratejisi olmakla birlikte, kısa dersler eğitimi farklılaştırma bakımından da önemli bir yoldur. Muhtemelen birçok öğretmen, öğrencilerin öğrenimine fayda sağlayabilecek olan “Kısa Dersler” i destekleyecektir. Düşünüp hedef belirlemenin ardından öğrencilerin, kendi hedefleriyle spesifik kısa dersler arasında bağlantı kurabilmesi oldukça önemlidir. Tüm öğrenciler bu spesifik kısa derslere ihtiyaç duymayabilir bu yüzden öğretmenler gerçekten kendisine faydalı olabileceğini düşündüğü öğrencilerine tavsiye etmelidir.

 

  1. ÜRÜNDEKİ FİKİR VE TERCİH

Projeye Dayalı Öğrenimde bir başka önemli unsur ise, ne üreteceğinin ve süreçte zamanını nasıl kullanacağını belirleyecek olan öğrencinin “mevcut fikri” ve yapmış olduğu “tercihi”dir.  Belli bir biçimde, öğrencilerin çeşitli alanlarda bildiklerini ortaya koymasını sağlayan ürünler veya toplamsal değerlendirmeler oluşturmak için çoklu zekayı kullanabilirsiniz. Yazılı içeriklerden sanata ve tiyatroya kadar birçok alanda, öğrencilerin değerlendirme şeklini tamamıyla farklılaştırabilirsiniz. Ayrıca, tüm bunlar elbette sizin değerlendirme standartlarınıza bağlıdır. Fakat standartların sizin düşüncelerinizi sınırlamasına izin vermemelisiniz. Evet, değerlendirmek üzere yazılı içeriklere sahip olduğunuzda kendinize şunu sormalısınız: “Burada fikir ve tercih’e nasıl yer verebilirim?” farklılaştırılmış öğrenci ürünleri için farklı olasılıkları da kabul etmelisiniz.

 

  1. BİÇİMLENDİRİCİ DEĞERLENDİRMELER YOLUYLA SINIFLANDIRMA

Bütün öğrenciler için biçimsel değerlendirmeler aynı görülebilir. Ancak bu değerlendirmeler aslında farklıdırlar. Bizler özetsel değerlendirme olarak üretilen ürünler açısından yukarıda belirtildiği üzere öğrencilerin öğrendiklerini farklı şekillerde gösterebildiklerini biliyoruz. Bununla birlikte, süreç boyunca anlamada kontrol ettiğiniz gibi uygun olduğunda onları gerçekleştirebilecek şekilde çeşitli yollarla değerlendirebilirsiniz. Muhtemelen projenizde sizin 21.yüzyıldaki becerilerinizin hedeflerin izle uyumlu olmasını bekliyorsunuzdur ancak çeşitli yollarla bunu biçimlendirici değerlendirmeler sayesinde sınıflandırabilirsiniz. Belki bu herhangi bir konferansta, yazılı bir cevapta veya bir grafikerin resminde olabilir.

 

  1. TAKIM ÇALIŞMASI VE BİREYSEL ÇALIŞMAYI DENGELEMEK

Projeye Dayalı Öğrenim (PDÖ)’ de takım çalışması ve işbirliği sürekli olarak yer alan yöntemlerdir. Biz, içerik kadar öğrenciler arasındaki işbirliğini de güçlendirmek istemekteyiz. Bununla birlikte, bireysel öğretim ve pratiğin gerekli olduğu zamanlar vardır. Öğrenciler takım halinde ve bireysel olarak kendi kendilerine öğrenmektedirler. Böylece, bireysel olarak öğrencilerin tanışmasına olanak sunan 21.yüzyılın işbirlikçi çevresini talep ettiğinizden her ikisi arasında denge kurduğunuzdan emin olmalısınız.

Sıklıkla, takım çalışması ve bireysel çalışma sırasında sınıfın yoğun çalışmasına kendinizi kaptırabilirsiniz fakat arada bir teneffüs vermek gerektiğini de unutmayın. Öğrenme ortamını farklılaştırmalısınız çünkü bazı öğrenciler kendi kendilerine daha iyi öğrenirler ayrıca bazıları da takım çalışmasıyla daha iyi öğrenmektedirler.

Elbette ki sınıfınızdaki PDÖ yöntemi konusunda uzmanlaştıkça, öğrencilerimiz için eğitimi farklılaştıracak yeni yolları da sezgiyle keşfedeceksinizdir. Ayrıca çoklu zeka kullanımına müsaade eden biçimlendirici ve özetsel değerlendirmeler oluşturabilir ve öğrencilerin durumlarını ortaya koyacak ve onları ileriye taşıyacak olan yeni yöntemler geliştirebilirsiniz.

 

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/differentiated-instruction-strategies-pbl-andrew-miller

 

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.