Sınıfınızda, çocuklarda merak uyandıran, onları soru sormaya iten ve anlamlı tartışmalar oluşmasını sağlayan gizemli araç gereçler var mı? Sınıfınız görsel olarak öğrencilerinizi yeterince harekete geçirebiliyor mu?

Yaratıcılığı geliştiriyor mu? Ve daha önemlisi, öğrencilerinizin öğrenmediklerini düşündüklerinde bile aslında öğrenmelerine yardımcı olan objeler, görseller ve araç gereçlerle dolu mu?

Sınır Düzeni

Pek çok öğretmen gibi ben de sınıfımı posterlerle ve öğrenmeyi teşvik eden şeylerle dekore etmeye özen gösteririm. Ancak bu bazen oldukça tekdüze ve artık ilgi uyandırmayan bir öğrenme ortamının oluşmasına da sebep olabilir. Nasıl mı? Örneğin bir fen öğretmeninin sınıfta iskeletler ya da periyodik tablolar bulundurması çok tipik bir davranıştır, ya da tarih öğretmenlerinin haritaları kullanması ve duvarlara ünlü tarihi şahısların resimlerini asması. Ancak bence en iyi eğitim malzemeleri, apaçık ortada olmayan ve öğretmenin öğrencilere beklenmedik yollarla ulaşmasına yardımcı olanlardır.

O Harita Neden Ters Dönmüş?

Benim en sevdiğim sınıf gereçlerinden biri “güneyi yukarıda olan harita”dır. Bu ters yüz olmuş harita, güney yarım kürenin üstte ve doğunun solda olduğu bir haritadır. Elbette dünyanın gerçek bir altı ya da üstü olmadığını biliyoruz. Ancak öğrenciler bu haritayı görür görmez meraklanıyorlar. Bu da bana, en güzel başlangıç noktası olan öğrencilerin merakıyla harekete geçen, tarih, güç ve kültürel varsayımlar hakkında bir şeyler öğretmek için harika bir an yaratıyor.

Anlamlı tartışmalara ve diyaloglara sebep olan bir diğer şey, bir müze dükkanından aldığım bir sanat objesi. Şeffaf kağıttan bir paketin içinde yer alan bir dolarlık kağıt parayı sadece 99 cente almıştım. Onu tesadüfen gören ve bana hakkında sorular soran öğrencilerle, bu tek bir obje üzerinden para, değer, ironi ve tabii ki çağdaş sanat üzerine sayısız konuşma yaptığımızı hatırlıyorum.

Merak ve Hayret

Eğer siz de sınıfınızda sadece sizin spesifik konunuza yönelik bir görsel sergi olmasını istemiyorsanız, işte sınıfınızı merak ve hayret duygularını harekete geçiren bir saraya dönüştürmenize yardımcı olacak birkaç öneri:

Hikayeler anlatan objeler: Öğrettiğimiz şeyi sevmemiz için bize ilham veren şey ya da zaman, genellikle ders planlarımıza uymaz. Masamda eski bir metal film bobini bulunur. Bu hem öğrencilere eski zamanlarda filmlerin nasıl yapıldığını öğretir, hem de bana bir sinemacı olarak eğitim gördüğüm günleri hatırlatır. Bu tür bir obje, sizin alanınıza karşı öğrencilerin farklı bir anlayış geliştirmelerini sağlar ve ayrıca öğrencilerinizle kendi kişisel yaşamınızdan bir şeyler paylaşmanıza yardımcı olur.

Oyuncaklar: Bir sınıf için harika gereçlerdir. Özellikle konunuzla bağlantılı oyuncaklar idealdir. Konu hakkında oyun ve mizah duygusunu ortaya çıkarırlar. Ancak bütün oyuncaklar mutlaka konuyla ilgili olmak zorunda değil. Renkli toplar ya da el ile şekil verilen küçük oyuncuklar, kolay dikkati dağılan öğrencilerin ellerini meşgul tutarak dikkatlerini daha kolay odaklamalarını sağlar. Nostaljik oyuncaklar ise hem sizin geçmişinizle hem de kültürel tarihimizle ilgili hikayeler anlatmanıza yardım eder.

Popüler kültür ile bağlantı: Sınıfımdaki duvarda Inception– Başlangıç filminin posteri asılı. Bu her ne kadar benim en sevdiğim film olmasa da, öğrencilerin en sevdiği filmlerin başında bu filmin geldiğini fark ettim. Bu yüzden bu film afişini seçtim, çünkü bu afiş, sanat öğrencilerime çok daha iyi anlayabilecekleri bir dille sürrealizmi ve rüyaların doğasını anlatmamı sağlıyor. Sınıfınızdaki popüler kültür göndermeleri, öğrencilerinizin ilgileriyle bağ kurabilmeniz için de harika bir yol. Böylece öğrencileriniz sizin de insani yanlarınızı görür ve sınıfın dışındaki dünyanın farkında olduğunuzu anlarlar.

Merak uyandıran ve bilinmeyen objeler, her zaman işe yarar. Ben eski ders kitaplarını seviyorum. Benim 70 yıldan eski ders kitaplarım var. Bu kitaplar fotoğrafları, dili ve içindeki alıştırmalarla başka bir dönemin kültürel yargılarına dair ipuçları veriyor. Daktilolar, eski politik posterler ve sürgülü hesap cetvelleri gibi artık kullanılmayan eğitim gereçleri de sergilemeye değer. Sadece artık moda olmadığı için genç jenerasyona ilginç gelebilecek daha pek çok obje bulabilirsiniz.

Sınıf Düzeni

Değişim iyidir. Bu yüzden sınıf ortamınızı periyodik olarak değiştirmek iyi bir fikir olabilir. Basit değişiklikler ya da yeni düzenlemeler, sınıfınızda öğrencileriniz için asla önceden tahmin edilemeyen, canlı ve akıcı bir atmosfer yaratabilir.

 

Kaynak: http://www.egitimpedia.com/egitim-2/sinifiniz-bir-hikaye-anlatiyor-mu

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.