15 yıldır öğretmenim ve bunun getirisi olarak 3. Sınıf ile 12. Sınıf aralığında 4000’e yakın öğrenciye ders verdim. Fakat bu uzun yıllar, kabarık öğrenci sayısı dahi benim yetkin bir öğretmen olduğum anlamına gelmez.

Peki, beni yetkin yapacak olan şey nedir? Emektar Öğretmenler Kulübü üyeliğim sayesinde anılarım bir bir zihnimde canlanıyor.  Zihnimiz de tıpkı bir bilgisayar gibi bir süre sonra irili ufaklı birçok şeyi, çerçöp kabul edip boşaltmaya başlıyor. Zaman geçtikçe öğrenci isimleri de bundan nasibini alıyor elbette. Aslına bakarsanız, isimleri unutmam için eğitim – öğretim yılının sona ermesi bile gerekmiyor. Bazıları daha başlangıçta bile bir türlü zihnime oturmuyor. Güvenilmez bir örümcek ağı ve külüstür bir arabanın çıkardığı kuru gürültüye benzeyen isim hafızası ne zaman güvenilecek bir beceri haline geldi. Kasım ayında (ki öğrencileri Ağustos ayının yarısında tanımaya başlıyorum) ikinci dönem, hala iki kız öğrenciyi birbirine karıştırabiliyorum ve aynı üç öğrenciyi dördüncü dönem olmasına karşın ayırt edemiyorum. Ya isimlerinin baş harfleri ve saç kesimleri aynı olan üç erkek çocuğunu yedinci dönemde de ayırt edemiyorsam? Bunları hesaba katmayın!

Gelişmekte olan topluluklarla çalışmıyor olabilirsiniz ve bu topluluğun içinde yaşayanların isimlerini hatırlamıyor da olabilirsiniz. Ben bu yüzden kendimce başıboş zihnimi aydınlatacak bir şey geliştirdim.1

İsimlerini uyaklı söylemeyi deniyorum. Bir tabloya oturtmaya çalışıyorum. Simalarını, özellikleriyle, eski öğrencilerimle hatta sebzelerle bile eşleştiriyorum. Kafamda yüzlerine ait özelliklerini: zayıf yüz, zayıf yüz, zayıf yüz, büyük ben, büyük ben, büyük ben şeklinde tekrarlamayı deniyorum. Aslında bazı stratejiler diğerlerinden daha istikrarlı bir şekilde işliyor.

Aslında hafızamızın derinliklerinde sinesteziden (duyum ikiliği) mustarip olduğumuzu işittim. Teoride yöntemler sıkça kafa karıştırıyorken, gerçekte bilgi ve faktörlerin yerleşimine yardımcı olan şey duyuların uyumudur. Hafıza kaybının verdiği utanç, bu zamana kadar aynı felsefenin çıkarına hizmet etti. Zihinsel bağlılığı sağlayacak uyarlamam çok yönlü aktivitelerden geçer.

İsimleri Öğrenme ve Çekirdek İletişimi Yaygınlaştırma

Buradaki bilinmeyen gerçek:  Stratejilerden biri olarak öğrencilere sınıftaki içeriği öğretmek adına aktivite yaptırmak olabilir. Bu yanıltıcı bir sistem de olabilir ancak mezuniyet gününden önce bu problemi çözmek için bana yardımcı olacak birkaç yol bulmuştum:

  1. İsim kartları oluştur: Senenin başında öğrenciler karşısında pot kırmaya başlamadan önce iki haftan olduğunu sanıyorum. Bu süre boyunca, onları tarif edecek şekilde semboller ya da görsellerden oluşan isim kartları oluştur. Öğrencileri görsellerle ilişkilendirmeye başlayacaksın. Eğer yıl ortasındaysan, öğrenciler bunu misafir öğrencilere yardımcı olmak adına bir aktivite olarak yapabilirler. Öğrencilerin yapacağı bu aktiviteden olabildiğince faydalanabilirsin.
  2. Konuşmalarına fırsat ver, yılın başından sonuna kadar doğru şekilde sunum yap: Öğrencinin bir öğretmen kadar rahat konuşmasına fırsat vermek, o öğretmeni öğrenci gözünde en iyi yapar. Çocukları sınıf önünde ve sizin önünüzde mümkün olduğu kadar konuşturun. Bu onların ayrışmasına yardımcı olur. Onların seslerini duymak ve yüzleri, isimleri, ses tonları arasında ilişki kurmak daha kolay hatırlanmalarına da yardımcı olacaktır.
  3. Yüzleriyle isimlerini mümkün olan pek çok durumla ilişkilendir: Öğrencilerimin dijital belgelerini oluştururken ana sayfada her zaman resimlerini bulundurmalarını isterim. Bu çoğu zaman tuhaf bir özçekimle sonuçlanabilir ama gerçekte bu bana öğrencinin, kız ya da erkek, kişiliğiyle ilgi derinlemesine bilgi verir ve hatırlama işlemimin hızlanmasına yardımcı olur. Eğer ürünlerine göz atmak için internet sitesine tıkladığımda işlerinin yanı sıra yüzlerini ve isimlerini de görürsem bu durumun neden olduğu hafta sonu meşguliyetimin hiç zararı olmaz.

2

Çoklu Biçim Öğrenme

Kullanıma hazır çoklu biçimler, öğrencilerin daha verimli şekilde bilgiyi yerleştirmesine yardımcı olur. Sıralananlara bakalım:

  1. Öğrenciler herhangi bir konu için akademik kelimeler sözlüğü oluştursun. Sözlükte, sembollerden oluşan dekoratif harfler bulunsun ki semboller kelimelerin anlamını temsil etsin. “Analiz” kelimesini sunmak için sembollerle dolu süslenmiş bir “A” harfini sunan öğrenciyi ya da “hipotez” için “H” harfini sunanı hayal edelim.
  2. Sınıf içinde konuşmaya teşvik etmek için puan verelim. Sunumlar her zaman resmi olmak zorunda değildir. Sunum yapmayı deneyene, konuşurken kanıt gösterebilene ve hatta kaynaklardan alıntı yapanlara puan verelim.
  3. Bilimsel bir deney sonucunu drama halinde sunarken arka planda müzik olsun. Bu öğrenme, keşfetme anını kavrama için bir değerlendirme çizgisi olacaktır.
  4. Görerek not almayı öğretelim, öğrencilerin durumları resmetmesine olanak sağlayalım, bu durumlar, tarihi bir olay, bir bilim adamının biyografisi ya da bir matematik probleminin çözümü olabilir.
  5. Metinlere uygun noktalama işaretlerini yerleştirirken, ses efektleri ya da mimikler kullanın.

Eski Öğrencilerin Anıları

Hakikaten her ismi hatırlamıyor olabilirim ama hala her öğrencimi hatırlıyorum. İsmi V ile başlayan, tuhaf kemerler takan, üçüncü sırada oturan, ağlayarak hüküm süren bir kızı hala hatırlıyorum. D’li bir şeyler hatırlıyorum, kaykaycı olma isteği, gazetede yazdığı bir satır, kaldırıma zarar verdiği için hayal kırıklığına uğradığının aramızda sır olması, ailesine yemek yapmakta çok iyi olduğundan dolayı şef olmak istemesi.

Hepsini hatırlıyorum ve bana onları hatırlatan samimi kesitlerden son derece memnunum.

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/still-cant-remember-all-their-names-heather-wolpert

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.