Sevgili oğlum,

Bugün 3 yaşında, eğlenmeyi seven, enerjik ve meraklı bir çocuksun. Birkaç yıl içinde “eğitim” isimli uzun ve yaşamını değiştirecek bir yolculuğa atılacaksın. Bu yolculuk pek çok keyif, mücadele, hayal kırıklığı ve hayatının sonuna kadar beraberinde taşıyacağın anılardan oluşacak. Ancak şunu unutma; eğitim bir nihai hedef değil, bir başlangıçtır. Eğitim sana, içinde yaşadığın dünya üzerinde bir etki yaratmak için gerekli olan kapıları açar.

Eğitim yolculuğunun neye benzeyeceğini merak ediyor olabilirsin. Doğrusu her insanın deneyimi farklıdır. Kendi yolculuğumun seninkine rehberlik etmesini, ama aynı zamanda kendi yolunu kendin çizebilmeni umut ediyorum.

Şu an dünyadaki “iyi” örneklere baktığımda dönüşüm geçiren bir eğitim sistemi görüyorum. Ve umarım bir gün senin ihtiyaçlarını, isteklerini, arzularını ve tutkularını karşılayacak şekilde bir dönüşüm geçirir. Eğitim yolculuğunun, hayallerinin bile ötesinde bir başarıyla geçmesi en büyük dileğim.

İşte hem senin hem de bu yolculuk boyunca karşılaşacağın tüm harika eğitmenler için dileklerim:

Umarım öğretmenlerin öncelikle bir insan olarak sana “yatırım” yaparlar. Herkes için standartlaştırılmış öğrenme yerine bireyselleştirilmiş öğrenmeye önem verirler. Sen bir bireysin ve kendine özgüsün. Bir test puanı ya da öğrenci kimlik numarası değilsin.

Umarım her zaman kendi yaratıcılığını yakalamana izin verilir. Ve umarım öğretmenlerin içindeki doğal merakı daha da geliştirirler. Merak etkili öğrenmenin kalbidir. Merak inovasyonun temelidir. Merak dünyamızı gelişime götürür.

Umarım teknolojinin gücüne ustaca ve hayal bile edilemez şekillerde hakim olmayı öğrenirsin. Hangi teknolojiyi kullanacağını bilmiyorum (çünkü henüz icat edilmedi), ama umarım onu nasıl hedefe yönelik ve etkili bir şekilde kullanabileceğin konusunda iyi bir rehberlik alırsın. Teknolojinin herkesi, her yerde ve her an birbirine bağlama yetisi var. Bunu kendi yararına kullan.

Umarım öğretmenlerin, okul ile etrafındaki dünya arasındaki bağlantıları ve ilişkileri görmene yardımcı olurlar. Okul dış dünyadan kopuk bir şey olmamalı. Gerçek dünya uygulamaları ile iç içe olmalı ki senin öğrenmeni destekleyebilsin.

Umarım eğitim yolculuğun boyunca oyun günlük rutininin bir parçası olur. Büyüdükçe oyun farklı görünmeye başlayabilir, ama neşeyi deneyimlemeni, özgüven geliştirmeni, stresini ve gerginliğini atmanı ve hayal gücünün sınırsızca akmasını sağlar. Oyun oynamaya devam et. Oyun hayattaki en büyük neşe kaynağıdır. Oyun zihnimizi öğrenmeye ayarlayan şeydir.

Umarım tutku duyduğun şeyleri araştırmana izin verilir. Ve umarım bu ilgi alanların karşılaştığın eğitimciler tarafından geliştirilir. Hepimiz aynı şeylerden keyif almak üzere tasarlanmamışız. Eğer sadece, birilerinin bir yerlerde belli bir yaş düzeyine göre uygun olduğuna “keyfi olarak” karar verdiği şeyleri öğrenirsek, o zaman öğrencilerimiz başarısızlığa uğrar. Buna sen de dahilsin oğlum.

Umarım bir iyi bir “öğrenen” olarak büyümene yardımcı olacak, çılgın ve inovatif öğretme yöntemlerini denemekten korkmayan hatta belli bir noktaya kadar senin önünde başarısızlığa bile uğrayabilen harika eğitimci ve rol modeli örneklerin olur. Başarısızlık ve hata kötü şeyler değildir. İşin aslı yaptığın şeyde en az bir kez başarısızlığa uğramadan, yapmaya değer hiçbir şey yapamazsın. Esas önemli olan hata değil, senin hataya nasıl tepki verdiğindir.

Umarım okulun, geçmişteki okullardan çok daha farklı görünür ve farklı hareket eder. Okul artık öğrencilerin tam bir sessizlik içinde pasif bir şekilde sıralarında otururken bir öğretmenin sınıfın önünde durup tek bir konu hakkında bilgi vermek zorunda olduğu bir yer değil. Öğrenme her zaman oturarak gerçekleşmez. Her zaman dinleyerek ya da notlar alarak da gerçekleşmez. Öğrenmeyle ilgili en harika şey şudur: Onu sınırlandıramazsın ya da gerçekleşmesi için zorlayamazsın. Öğrenme her an her yerde gerçekleşebilir. Umarım okuduğun, yazdığın ya da matematik pratiği yaptığın kadar bir şeyler kurarsın, yaparsın, yaratırsın, kodlardın ve tasarlarsın. Öğrenme çeşitli yollarla olur. Organiktir. Ve öğrenme sevgisi, yolculuğun boyunca bir eğitimcinin sana aşılayabileceği en muhteşem şeydir.

Evet oğlum, seni desteklemek için her zaman buradayım. Bunu asla tek başına yapmak zorunda değilsin. Yolculuğun boyunca seni izlerken elimden gelenin en iyisini yapacağım. Çok heyecanlıyım. Sabırsızlanıyorum.

Sevgiler,

Baban

 

Kaynak: http://merakedencocuk.com/2015/06/3-yasindaki-oglum-icin-gelecegin-egitimine-yonelik-8-dilegim/

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.