Klasik cevaptır: “Çocukları sevmek gerekir?”

Elbette, ama öğretmenlik için yeterli mi? Bir öğretmenin etkili olabilmesi için çocuklara karşı sevgi duymaktan daha fazlasına ihtiyacı vardır. Çocuklara duyulan bu ilgi ve sevginin yanı sıra öğretmenlik, öğrencilerdeki motivasyonu ve öğrenmeye olan ilgiyi artıracak bazı yetenekleri de kapsamaktadır. Öğrencilerin her an aktif olmasını sağlamak ve onları öğrenmeye teşvik etmek öğretmenin etkinliğini artıran yeteneklerdendir. Öğrenciler, sosyal çevrelerine birtakım düşünce ve fikirlerin etkili bir şekilde aşılanmasıyla daha donanımlı hale gelirler. Bunu en etkili yapacak kişiler de kuşkusuz öğretmenlerdir.

İyi bir ortaokul öğretmeninin öğrencisinde bırakacağı etki, onun geri kalan tüm yaşamı boyunca hissedeceği bir etkidir. Öğrencilerin en baştan başlayarak aldıkları eğitimi ileride bir bütün olarak görmeleri önemlidir. Bu yüzden onları harekete geçirecek ve tüm yaşamlarını şekillendirecek ilginin küçük yaşta gösterilmesi çok önemlidir. Öğrenme sürecini etkili hale getiren, merak uyandıran insanlar öğrencilere eğitim sürecinin değerini anlatma açısından çok ciddi ve unutulmaz katkılarda bulunmaktadırlar.

“Bir öğretmeni etkili yapan nedir?” şeklindeki çıkış noktamız eğer öğrenciyseniz ya da herhangi bir şekilde sınıf ortamındaysanız ve eğitime devam ediyorsanız,  size çok tanıdık gelecektir. Fakat şu unutulmamalıdır ki bazen kendimize “İşimizde nasıl en iyi oluruz?” sorusunu sormak ve cevapların peşinden koşmak faydalı olacaktır.

Çocuklarımızı ileriye taşıyacak olan sistemi şekillendirecek olan sizler, özellikle de ilk ve ortaokul öğretmenleridir. Bununla ilgili olarak sizleri çok daha etkili hale getirecek en iyi yöntemleri sıralamaya çalışacağız.

Biraz ilham ve rehberlik için aşağıdaki ipuçlarına göz atın.

  •  Hazırlıklı Olma

Hazırlıklı olmak sınıfa birtakım notlar vb. getirmekten daha fazlasıdır. Bu, tam olarak çocukları çözümlemek ve onlara bir şeyler öğretmek üzere hem zihinsel hem de ruhsal olarak hazır olmaktır. Unutmayınız ki, her bir gün yeni bir gündür. Bu yüzden okula, açık fikirli olarak yeni günün etkinliklerini, alıştırmalarını gösteren bir liste ve yapılacak diğer aktivitelerin gerektirdiği araç ve gereçleri alarak gitmelisiniz. Sizler derse ve öğretmeye iyi bir şekilde odaklandığınızda, amacınızın tam merkezinde öğrenciler olduğunda, emin olun onlar bunu fark edeceklerdir. Hazırlıklı olan öğretmenler, aynı zamanda öğrencilerinin de derslere daha hazırlıklı olmaları noktasında iyi bir model ve yardımcı olacaktır.

  • Bireyselleştirilmiş Eğitime Teşvik Etme

Doğrusunu söylemek gerekirse bunu 25 kişilik bir sınıfta başarmak oldukça zordur. Fakat kesinlikle imkânsız değildir. Unutulmamalı ki her öğrenci farklı öğrenme şekillerine sahiptir. Bu yüzden öğretmenlerin tüm öğrencilere ulaşması için her biri için özenle saptanmış farklı öğrenme stratejileri ve yöntemleri kullanmaları önemlidir.

  • Yaratıcılık ve Hayal Gücünü Destekleme

Öğrencileri sürekli gözetim altında tutulması gereken insanlar olarak görmek yerine onları olabildiğince rahat bırakırsanız bu onların becerikli yönlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Üstelik bu sayede bir önceki maddede değindiğimiz kişiye göre eğitim noktasında da çok önemli ipuçları elde etmiş olacaksınız. Oluşturulan bu rahat ortamda sizler, yenilikçi öğrencilerinizi doğaçlama yeteneklerini ortaya çıkarma, rol yapma veya diğer öğrenme tekniklerini kullanma konularında cesaretlendirebilir, bu sayede çok daha verimli bir eğitim seviyesine ulaşabilirsiniz. Öyle ki bu çalışmalar, özgüvenlerini artırmakla kalmaz aynı zamanda konuşma ve dil yeteneklerini de geliştirir.

  • Nazik Davranmak

Bu kavram size çok kolay ve basit bir şeymiş gibi gözükebilir fakat öğrenciler dersi önemsemez ve hatta zapt edilemez derecede hareketli olduklarında nazik davranmanın önemi kolayca unutulabiliyor. Şunu unutmayınız ki öğrencilerin yaramazlık yapmaları, sizin pes ettiğiniz anlamına gelmez. Böylesi bir durumda yapacağınız öncelikli iş, onların bu davranışlarını beğenmediğinizi yüz ifadenizle göstererek onlarla iletişim kurmaya çalışmalısınız. Ayrıca öğrencilerimizin de birer insan olduklarını ve bazen kendilerini kaybedip yanlış davranabileceklerini unutmamamız gerekir. Onlar sadece şimdiye kadar yaşamış oldukları bilgi ve deneyimlerin yansımalarıdır. Oysa siz, öğretmenler, onların gelişiminde derin etki bırakacak unutulmaz eğitim deneyimlerinizle onları çok farklı bireylere dönüştürebilirsiniz.

Öğretmenlik, özü düşünüldüğünde en değerli mesleklerden biridir. 21. Yüzyılda eğitimcilerden öğrenme metotlarına kadar çok önemli değişiklikler gerçekleşti. Sizler öğrencileriniz için mümkün olan en iyi verimi sağlamakla sorumlusunuz. Bu kolay bir sorumluluk değildir; fakat doğru araç ve stratejilerle ve elbette ki doğru tutum ve davranışlarla öğrencileriniz yalnızca çok özel eğitim konularını öğrenmekle kalmayacak aynı zamanda bundan zevk de alacaklardır.

Kaynak : http://www.elementaryeducationdegree.com/what-makes-an-effective-teacher/

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.