Rol modeller, bizlere ilham veren, bizlerin olumlu hedefler koymamızda ve onlara ulaşma noktasında bizleri cesaretlendiren kişilerdir. Onlar, saklı duran potansiyelimizi ve içimizdeki “en iyi” yi görmemizi sağlarlar. Diğer bir tanımlamayla rol model, hayran kaldığımız ve onun gibi olmaya çalıştığımız kimsedir. Bizler onların mükemmelliğe bağlılıklarından ve onların kendi kişisel gelişimimizi fark ettiren yeteneklerinden birçok şey öğrenmekteyiz. Bu süreçte onlardan alacağımız tavsiye ve yönlendirmeler belki de bizlerin ulaşmakta zorlandığımız hedeflerin kapısı için birer anahtar görevi görecektir.

Rol model olarak alınan kişi herhangi biri olabilir: ‘aile’, ‘kardeş’ ya da bir ‘arkadaş’…  Fakat bizim için çok etkili ve hayat değiştiren rol modellerimizin birçoğu şüphesiz ki öğretmenlerdir.

“Öğrenci hazır olduğunda, öğretmen meydana çıkar.” 

Marlene Canter, Mu Teacher My Hero

Öğretmenler, öğrencilerin bütün önemli gelişim evrelerini dikkatle izlerler. Bir düşünsenize haftanın beş günü ve ortalama günde yedi saat öğretmenler olarak sizler, öğrencilerinizin hayatlarının tam ortasındasınız. Onlar ailelerinden sonra, ilk olarak sizlerden yeni şeyler öğrenmeye baslar yani ilkokul öğretmenlerinden…  Ardından, ortaokul öğretmeni olarak sizler, hayatta bir başka ve çok önemli geçiş dönemi olan “Ergenlik Dönemi” nde öğrencilerinizi yönlendirirsiniz. Genç yetişkinler olarak ortaokuldan liseye kadar, onların sorularını cevaplar, onların sıkıntılarını dinler ve onların yaşamlarındaki bu yeni safha ile ilgili bilmeleri gereken şeyleri öğretirsiniz. Sizler yalnızca öğrencilerimizin gelişimine şahitlik etmez aynı zamanda onların gelişimine katkıda bulunursunuz.

Kahraman öğretmenlerin bizlere sadece akademik bilgileri verdiğini düşünürüz fakat onların aynı zamanda bizlere hayat dersi verdiklerini çok sık bilmeyiz.”

Maria Wale , My Teacher My Hero

Öğrencilerin öğretmenlerinden öğrendikleri şeyler müfredatlar ile belirlenemeyecek kadar sınırsızdır.  Birbirinden önemli hayat dersleri vermekle sorumlu olan öğretmenlerimiz, bizim gelişimimiz noktasında da çok değerli katkı ve yardımlarda bulunurlar. Onların ilkokul yılları boyunca, öğrencilerin muhtemelen ayni yaştaki diğer çocuklarla ilk defa karşılaştıkları ve ilk arkadaşlık ilişkilerinin şekillenmeye başladığı zamanlar…

Öğretmenler her bakımdan deneyim depolarıdır. Gerek kendi yaşamlarından gerekse de şahitlik ettikleri yüzlerce öğrencinin deneyimlerine sahiptir öğretmenler. İşte bunlar sayesinde siz öğretmenler, onlara kendi hayatlarını bireysel olarak nasıl sürdürebilecekleri ve insanlarla olan ilişkilerini nasıl şekillendirecekleri konusunda can alıcı yönlendirmelerde bulunursunuz. İyi bir gözlemle beraber rehberlik eder ve gerekirse müdahale edersiniz.

Okul, akademik öğrenme sürecinin gerçekleştiği bir sosyal ortamdır ve bu doğrudur. Sadece eğitimimizin ilk yıllarında değil tüm eğitim hayatımız boyunca bu geçerlidir. Kaçınılmaz olarak zaman ilerleyip öğrenciler olgunlaştıkça öğretmenlerin de etkisini azaltmasına rağmen öğrencilerin gelecekteki hayatlarında insanlarla iletişime geçtikçe onların etkileri daha da gözlenebilir hale gelerek etkisini yaşam boyu sürdürmeye devam edecektir.

Kaynak: http://teach.com/what/teachers-change-lives/teachers-are-role-models

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.