• Çocuğunuz bazı dönemlerde, bazı ders veya görevlerde başarısızlıklar yaşayabilir. Böylesi bir başarısızlık durumunu bahanelerle açıklama yolunu seçmek yerine çözüm yolları arayın. Hatta bunu çocuğunuzla birlikte yapmanız daha da etkili olacaktır.

 

 • Çocuğunuz elbette bazen zorluklarla karşılaşabilir ya da başarısız olabilir. Bu sorun değildir. Aksine, bunlar çocuğunuzun karakter oluşturmasına yardım eder ve ona çok değerli hayat dersleri öğretir.

 

 • Teknoloji kullanımı konusunda etkili sınırlarınız olsun. Çocuğunuz bağımlılığa yol açabilecek bilgisayar oyunlarına, sosyal medyaya ve televizyon izlemeye çok zaman harcadığı zaman yeni bir şeyler öğrenmeye olan ilgisini kaybeder ya da beynini zor ve karmaşık şeyleri öğrenmek için zorlamaz.

1

 

 

 • Çocuğunuzun gece geç saatlere kadar uyanık kalmasına izin vermeyin. Geç saatlere kadar uykusuz kalmak öğrenme problemlerine, ruh hali değişikliklerine, depresyona, çocuğunuzun dikkatsiz olmasına ve kilo almasına yol açar. Tüm bunların toplamında başarısızlık kaçınılmaz bir son olarak karşınıza çıkacaktır.

 

 • Bütün aile bireylerinin bağımsız bir şekilde okumalar yapacağı kitap okuma saatleri düzenleyin. Çocuğunuzun sizi kitap okurken görmesi büyük öneme sahiptir. Bu davranışınızın ona örnek olmasının yanı sıra okuma saatleri onun için güzel anılar biriktireceği zamanlar olarak kalacaktır. Bu etkinlikler, onu ileride daha iyi bir okuyucu yapacaktır.

 

 • Çocuk obezitesi çocuğunuzun okulda sosyal becerilerini ve başarılı olmasının yanı sıra matematik performansını da etkiler. Obezite ile kavrama yetisi arasında doğrudan bir bağlantı kurmak zor gibi görünse de Yale Prevention Center’ın müdürü Dr. David Katz: “Kesinlikle söyleyebiliriz ki obezite, kişinin özgüveninden sosyal konumuna, ruh halinden hormonal dengesine kadar her şeyini etkiler. Bu yüzden büyük olasılıkla çocuğun kilosu matematik sınavı sonuçlarını da etkileyebilir.” diye bu konudaki görüşünü belirtmektedir.

2

 

 

 • Bir çocuğun horlaması onun IQ’suna zarar verebilir. Yüksek sesle horlayan ve uyku aknesi yaşayan çocuklar uykuda nefes almaya çalışır ve burnundan solumaya ve nefes almaya çalışmadan önce kısa bir süre sessiz kalırlar. Nefes alıp verişlerdeki bu düzensiz aralar, kandaki oksijen seviyesinin düşmesine neden olur ki bu da beyni ve kalbi olumsuz yönde etkiler. Zamanla bu durum çocuğun büyümesinde yaşanılan bozukluklara, geç gelişimine, akademik performansının ve konsantrasyonunun bozulmasına neden olur.

 

 • Gündüz saatlerinde çocuğunuzun aşırı uykulu bir halinin olması, onun okula olan ilgisinin azalmasıyla, hiperaktif olmasıyla, zor öğrenmesi veya uygulama problemleri yaşamasıyla bağlantılı olabilir. Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunun bazı durumları uyku aknesinin bir belirtisi olabilir. Uyku aknesi de uyku eksikliğine, odaklanma ve ilgi problemlerine neden olur.

 

 • Çocuğunuza yazmayı sevdirebilirsiniz. Örneğin onun bir hikaye yazmasını, günlük tutmasını hatta kendi kitabını yaratmasını sağlayabilirsiniz.

3

 

 

 • Çocuğunuza futbol, buz hokeyi ve boks gibi temas sporlarıyla ilgilenmesine izin verirken dikkatli olun. Genç sporcuların kafalarına aldığı sert darbelerden dolayı hafıza ve öğrenme merkezli beyin rahatsızlıklarına sahip oldukları, bu rahatsızlık dolayısıyla akıl sağlığını kaybettikleri ve intihar ettiklerine dair bir iddia bulunmaktadır.

 

 • Çocuğunuza harçlık vermekte çekince duymayın. Bu onu erken yaşlarda parayı idare edebilmeyi öğrenmesini sağlar. Elbette bu süreci örtülü şekilde takip etmeyi ihmal etmeyin.

 

 • Sabrınız ya da eğiliminiz varsa evde eğitimin faydalarını da düşünün, aklınızın bir köşesinde olsun. Öyle ki öğrenme (yukarıda da belirttiğimiz gibi) sadece okulla sınırlandırılamayacak kadar önemli bir iştir. Hayatın tüm alanlarına yayılmış bir öğrenme daha kalıcı ve etkili bir öğrenme olacaktır.

 

 

Kaynak: http://www.raisesmartkid.com/6-to-10-years-old/5-articles/39-tips-on-raising-a-smart-school-kid

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.