-Bir ailenin gözünden-

Fen bilimleri ve mühendislik eğitimimi hiçbir kar amacı gütmeden aldım ve bu yüzden problem çözme, analitik düşünme, tutarlılık, merak ve yaratıcılık değer verdiğim özelliklerdendir. Kızımız için ortaokul bakmaya başladık ve bir anne-baba gözünden (ortak bir ailenin bakış açısından ziyade) okulları gözlemlemek ilginç bir deneyim oldu.

Eğer yukarıdaki özellikleri destekleyen bir ortaokul arayışı içindeyseniz buyurun size bazı görüşler sunalım:

İmkânlar: İlk fark ettiğiniz şey elbette okulun imkânları; kampüsü, açık alanlarıdır. Şöyle bir teorim var ki, özellikle özel okullar, farkında olmadan aileleri okulun imkânlarıyla kendilerine hayran bırakıyorlar. Çok kısa bir zaman dilimimiz var ve okulun görsel çekici noktaları okulun aklımızda kalmasını sağlıyor. Ama maalesef öğrencinin öğrenimi görünen, açık bir şey değil ve kısa dönemli değil. Sonuca gelirsek açık sahalar, hoş spor salonları ailelerin seçimini kolaylaştırıyor.

ortaokul - ikincidort

Sanata ve Tiyatroya Verilen Önem: Yukarıdakilerle aynı nedenle, müzik ve dans performansları aileleri etkileyen bir diğer güçlü faktör olabilir. Fakat bu, okulun derin öğrenme deneyimleri yaratma konusunda uzman olduğunu kanıtlamaz. Bu yüzden mutlaka bir gözünüz de ilginç öğrenci ve sınıf çalışma projeleri üzerinde olsun. (Bu sadece sanat, tiyatro konularında olmayabilir.)

ortaokul - ikincidort-1

Öğretmen ve Öğrenci Çalışma Sahaları: Bu proje bazlı öğrenim için en önemli etkendir. Materyal sunabilmek, açık uçlu projeler oluşturabilmek zor bir süreçtir. Her bir projede her bir öğrenciye uygun geri bildirimi sağlayabilmek ve bunu tekrarlamak oldukça zor bir süreç. 20 öğrenci için 60 ya da 90 dakikada bunu yapabilmek süper bir insanüstü güç sarf etmemizi gerektiriyor. Fakat bunu mantıklı olarak 5-8 öğrenci için yapabiliriz. Dolayısıyla bu tip çalışma sahalarının imkânları son derece önem arz ediyor.

Ailelerin Sürece Anlamlı Olarak Katılması: Birçok okul, aileleri ek gelir, okul imkânlarına yardım ya da lojistik destek alanlarında birer yardım kaynağı olarak görmektedir. Fakat birçok sıra dışı okulda aileler, okullara sınıflarda yardım amaçlı, seslerini duyurabilme amaçlı ya da sadece sanat faaliyetlerine yardım olarak değil, öğretime yardım için de çağrılmaktadır. Bu okul ve ev arasında sağlam bir köprü oluşturan güçlü bir özelliktir.

Fen Bilimleri: Fen ve bilim aktivitelerine gelelim. Demo ya da liste odaklı aktiviteler proje bazlı öğrenime girmiyor. Örneğin limondan bir batarya, pil oluşturmak ile onun metallerinin ne işe yaradığını nasıl hareket ettiğini anlamak arasında büyük bir fark vardır. Ve bir şeyin nasıl çalıştığını açıklamak her zaman çok önemlidir. Sadece en basit terimleri kullanarak durumun nasıl açıklanacağının derin ayrımına varmak gerekiyor. Bu yüzden olgusal bilgiyi demo ile sağlamak ile kavramsal bilgiyi açık uçlu projelerle keşfetmelerini sağlamak arasındaki farkı ayırt edebilmelerini sağlamalıyız.

ortaokul - ikincidort

Öğretmenler İçin Profesyonel Gelişim: Öğretimin kalitesi öğretmenin konuya olan hâkimiyeti ve derin bilgisi ile bağdaşır. Okulun öğretmene verdiği değeri ve yeni öğrenim fırsatlarına ne kadar ulaşmaya çalıştığını bilmek yararlı olacaktır.

Teknoloji ve Bilimin Kullanımı: Son olarak, 3d yazıcıları, ipadler, laptoplar, mikroskoplar gibi teknoloji aletlerinin okullarda nasıl kullanıldığını öğrenerek listeledim. Sadece gösteri amaçlı mı kullanılıyorlar yoksa öğrenciler gerçekte bu aletleri kullanarak daha derin anlamlar çıkartabiliyor; keşifler, araştırmalar yapabiliyorlar mı? Yani sadece gösteriş mi var yoksa gerçekten kullanılıyor mu?

Bütün bu incelemelerimi yaptıktan sonra şu sonuca vardım ki teknoloji, iyi bir kalite yakalamak ve proje bazlı öğrenimi yararlı hale getirmek konusunda birçok şeyin cevap anahtarıdır. Ve bu anahtar alanlarında yetkin, okul imkanlarıyla donanmış öğretmenlerin elindeyse çocuğunuz için doğru ortaokuldasınız demektir.

 

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/tara-chklovski/looking-for-a-school-for-_b_6483422.html?utm_hp_ref=education&ir=Education

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.