Araştırma çalışmalarının birçoğu depresyonda olan öğrencilerin oluşturduğu risk üzerine inceleme yaparken    yakın  zamanda yapılan bir çalışmada ise aynı konuda öğretmenler üzerindeki etki incelenmiştir.

Sosyal Psikiyatri ve Psikiyatrik Epistemoloji dergisinde yayınlanan bir rapor gösteriyor ki eğitim endüstrisi depresyondan muzdarip olan meslekler sıralamasında orta sıralarda yer almaktadır. TheAtlantic.com sitesinde yer alan makalede öne sürüldüğünde göre eğitim endüstrisi içerisinde depresyonda olan öğretmenlerin oranı %10 civarında iken bu oran tüm meslek dallarında %10,45’dir.

Makalede, ruh sağlığını kaybetme endişesinin verimi önemli ölçüde düşürdüğü tespit edilmiştir. Bu sebeple depresyonda olan çalışan oranları, ekonomik açıdan da incelenmesi gereken önemli bir veri olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki bu durum doğrudan doğruya ülke ekonomisi üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Bir araştırmaya göre, çalışma alanlarındaki verim düşüşü sebebiyle oluşan fark göz önüne alındığında depresyonun ekonomiye olan yıllık maliyeti 83 milyar dolardır. Yine aynı makaleye göre depresyon oranı spor, fitness ve sahne sanatlarını kapsayan eğlence ve dinlenme sektörlerinde en düşük seviyede iken otobüs şoförleri arasında bu oranın %16,2 ile en yüksek seviyede olduğu göze çarpmaktadır. Araştırmacılar, fiziksel hareketliliğin en düşük ve insanlarla etkileşimin en yoğun olduğu mesleklerin en yüksek depresyona sahip olduklarını tespit etmiştir. Mevcut veriler her ne kadar sınırlı sayılabilecek 55 farklı endüstri alanında yapılan incelemeler sonucu elde edilmişse de bulgular belli sektörlerde yapılan depresyon araştırmalarıyla benzerlik göstermektedir.

1990 yılında yayınlanmış Mesleki Sağlık dergisinde yer alan başka bir araştırmaya göre öğretmenler ve rehberler bu oranın %10’un altında olduğu beş meslek dalı içerisinde yer almaktadır. 2014 yılında, eğitim endüstrisi ile birlikte restoranlar, insan kaynakları, mühendislik ve sağlık hizmetlerinde çalışan insanlardaki depresyon oranı genel ortalama seviyesine gerilemiştir.   

 

Kaynak: http://www.educationworld.com/a_news/study-finds-education-industry-has-average-rate-teachers-depression-2074928826

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.