Hiçbir çocuk iki dil bilecek bir alt yapıyla dünyaya gelmez. Çocuğunuz iki dile birden maruz kalsa bile belli bir noktada sadece birine takılı kalıp ikinci dili unutması oldukça muhtemeldir. İki dil bilen bir çocuk yetiştirmek için bir ebeveyn olarak bazı planlamalar yapmalı, çaba harcamalı ve başarılı bir stratejiye sahip olmalısınız. Çocuğunuzu iki dile eşit bir şekilde nasıl maruz bırakacağınız, kimin hangi dili ne zaman konuşacağı, çocuğunuzun iki dil öğrenimini geliştirmek için hangi materyalleri kullanacağınız gibi birçok soru aklınızda oluşmaya başladıysa, işte sizin için bu sorulara bazı cevaplar:

 • Çocuğunuzun iki dili eşit bir şekilde öğrenebilmesi için doğru dengeyi bulun. Bunu başarabilmek için toplumdaki dil kullanım örneklerini iyi incelemelisiniz. Çocuğunuzu eşit oranda her iki dilde de okuma, yazma ve dinleme etkinlikleriyle karşılaştırın.
 • Her iki dili eşit oranda öğretebilmek için çocuğunuza sizin bir dili eşinizin ise diğer dili öğretmesini tercih edebilirsiniz. Diğer bir strateji olarak çocuğunuza okula başlamadan önce evde diğer dile göre daha güçsüz olduğu dili öğretebilirsiniz. Bu sayede okula başladığı dönemde her iki dilde de güçlü hale gelmiş olacaktır.
 • Dilleri nasıl kullanacağınıza dair plan yaptıktan hemen sonra bunu düzenli bir şekilde uygulamaya başlayın ve hiçbir zaman aksatmamaya dikkat edin.
 • İki dilli bir çocuk yetiştirebilmek için diğer aile bireylerinin de çaba göstermesini sağlayın. Ne de olsa bir elin nesi var iki elin sesi var.
 • Çocuğunuzun gün boyu iki dille de karşılaşması önemlidir. Bunun günlük bir rutininiz olmasını sağlayın. Çocuğunuzla karşılıklı iletişim içinde olun ve bol bol sohbet edin.dil öğrenme
 • Büyük anne-babanın, bakıcıların ve dadıların etkisini de unutmayın. Onlara, hedefinizi, çocuğunuzu iki dilli yetiştirmek istediğinizi söyleyin. Ve bu amaca ulaşabilmek adına onlardan da yardım isteyin.
 • Dil öğrenmeyi keyifli hale getirin. Örneğin çocuk şarkıları, oyunları vb. aktiviteler uygulamak çok faydalı olacaktır.
 • Çocuğunuza ikinci dilde romanlar, hikayeler ve dergiler okuyun.
 • Bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için Tv şovları, filmler ve oyunlar gibi medya ve eğlenceli eğitim materyallerini kullanmak insan etkileşimi kadar etkili değildir. Eğer bunları kullanmak zorundaysanız çocuğunuzla bu araçları kullanırken mutlaka siz de iletişim içinde olun. Örneğin onunla izlediği şovda veya oynadığı oyunda neler olduğu hakkında konuşun, ona basit sorular sorup fikirlerini sizinle paylaşmasını sağlayın. Tanınmış nörolog ve bebek uzmanı olan Lise Eliot, görüşlerini şu cümlelerle dillendiriyor: “Bebekler cansız olan herhangi bir nesne yerine insanları tercih ederler. Bebekler ve çocuklar diğer insanlarla yaşadıkları etkileşim sayesinde en iyi şekilde öğrenebilirler. Bu bize bağlıdır. Çocuklarımızın dil öğrenebilmesi için onların düzeyinde olan etkili diyaloglar gerçekleştirmemiz gerekir. Bu diyaloglar onların ilgili oldukları konular hakkında olursa bu öğrenmeyi daha da kolaylaştıracaktır. Bu durum aslında genel öğrenme açısından da dil öğrenme açısından da geçerli bir yöntemdir.”
 • Yaşça daha büyük çocuklar için medya ve eğlenceli eğitim materyalleri onların ikinci dil öğrenimini sağlamlaştırmaya yardımcı olur. Örneğin müzik çalarlara ikinci dil öğrenimiyle ilgili materyaller yükleyebilirsiniz.
 • Çocuğunuzla birlikte ikinci dille ilgili olan kültürel etkinliklere, fuarlara, gösterilere ya da sergilere gidin. Dille birlikte o dilin kültürüyle de karşılaşması süreci hızlandıracak, öğrenmeyi sağlamlaştıracaktır.
 • Çocuğunuzu o ikinci dilde bir iletişim çabası gösterdiği zamanlar takdir edin onu övün. Teşvik ve takdir çoğu zaman en etkili öğrenme tetikleyicileridir.
 • Çocuklarına aynı ikinci dili öğreten ailelerle kaynaşmalısınız. Böylece birbirinizi cesaretlendirip fikirlerinizi ve başarılarınızı paylaşabilirsiniz. Çocuklarınız da kendi akranlarıyla, pratik yapma imkanı bularak mutlu olacaktır.
 • Başarınızla ilgili şüpheler duyduğunuzda hemen pes etmeyin güçlü kalın ve sabırlı olun.

 

Kaynak: http://www.raisesmartkid.com/1-to-3-years-old/3-articles/58-the-benefits-of-raising-a-bilingual-child

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.