İyi bir öğretmen olmak ne anlama gelir? Elbette ki yüksek referanslara, bilgiye, analitik düşünmeye ve zekânın tüm yetilerine sahip olabilmek çok önemlidir. Yine de iyi bir öğretmen olmak zekâdan, akıldan ve bilgiden çok daha fazlasını gerektirir.

Pekâlâ, iyi bir öğretmen hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Kibar olmalısınız: İyi bir öğretmen öğrencilerine, meslektaşlarına, ailelere ve etrafındaki diğer tüm insanlara karşı kibar olmalıdır. Çok sevdiğim bir söz vardır: “Kibarlık hayatın devamını sağlar.” Gerçekten okulunuzda ve sınıfınızdaki atmosferin kibarlığınızla nasıl değiştiğine tanık olabilirsiniz. Kibar bir öğretmen olmak size, öğrencilerin sevildiğini, ruhlarının okşandığını hissettirecektir.

Şefkatli olmalısınız: Öğretmek çok insancıl bir uğraşı alanıdır ve şefkat insanlara onlarla ilgilendiğimizi, onları anladığımızı gösteren en üst seviyedeki duygularımızdandır. Şefkatli bir öğretmen hal ve hareketleriyle çevresindeki öğrencilerin karakterlerinin oluşumunda model olur ve sonuç olarak öğrenciler yaşadıkları dünyaya karşı daha yapıcı bir tutum sergilemeye başlarlar.

Empati kurabilmelisiniz: Empati, kendimizde ve öğrencilerimizde geliştirmeye çalışmamız gereken çok önemli bir özelliktir. Kendini bir insanın yerine koymak ve onun bakış açısından bakabilmek, hareketlerimizde ve aldığımız kararlarda çok güçlü bir etkiye sahiptir.

Empati Yapmak

Pozitif olmalısınız: Pozitif bir insan olmak kolay bir şey değildir. Hele de pozitif bir öğretmen olmak eğer ki çözümü çok sınırlı olan problemlerle karşılaşıyorsak zor bir meziyet. Yine de zor zamanlarda pozitif kalabilmek öğrencilerde ve çevremizdeki insanlarda çok ılımlı bir etki yaratır. Her zaman işin iyi taraflarını görmek, işlerin hallolmasını daha da kolaylaştıracaktır.

Yapıcı olmak

Yapıcı olmalısınız: İyi bir öğretmen boşlukları doldurur, ilişkiler, arkadaşlıklar, birliktelikler kurmaya yardımcı olur. Öğretmenler her zaman sınıf içinde ve dışında yapıcı olmalı, sorunları ortadan kaldırmalı ve her şeyin çok daha iyi görünmesini sağlamalıdır. Güçlü ve yapıcı bir birliktelik kurabilmek, iyi bir öğretmenin sınıfında hatta tüm okulda sağlamak istediği yegâne şey olmalıdır.

İlham vermelisiniz: Herkes iyi bir öğretmen, iyi bir öğrenci, iyi bir ana-baba ya da iyi bir insan olmak ister hiç kuşkusuz. Unutmayın iyi bir öğretmen, öğrencilerdeki saklı hazineleri gözler önüne seren olmalıdır ki çocuklarımızdaki yetenekler keşfedilebilsin. Bunu başarabilmek için onlara inancınızı göstermeli, ilham kaynağı olabilmek için de çok çalışmalısınız.

Peki ya siz, sevgili öğretmenlerim, gerçekten iyi bir öğretmen olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Kaynak: http://www.edutopia.org/discussion/heart-teaching-what-it-means-be-great-teacher

 

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

2 Responses

  1. arife taştan

    evet iyi bir öğretmen olma yolunda olduğumu zannediyorum

    Cevapla
  2. Banu Kurtboğan

    Herkes kendini iyi bir öğretmen olarak tanımlayacaktır. Gerçekçi olmak gerekir. Ben iyi bir öğretmen olmadığımı düşünüyorum. İyi bir öğretmen olma azmindeyim. Ama daha kaç fırın ekmek yemem lazım bilemiyorum. Öğretmenliğimin 10. yılındayım ama daha çok yolum var. Ben daha olmadım.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.