Yorucu bir haftadan sonra, öğrencileriniz birçok ders ile baş etme, boğuşma sürecini atlattıktan sonra, onları yaptıkları zor iş ve çalışkanlıklarından ötürü ödüllendirmek her zaman çok hoş bir davranış olacaktır ki bu sayede öğrenciler gelecek haftalar için de motive olabilsinler.

Öğrencileri motive etmek, çalışmalarının devamlılığının ne denli önemli olduğunu göstermek adına ödül sistemi her öğretmenin kullanması gereken bir araçtır. Öğrencinizin nelerden hoşlanacağını, başarısının derecesine göre ona nasıl bir ödül sunacağınızı düşünmek, zamanlamayı ve finansal ayrıntıları önceden planlamak gerekir. Şimdi çalışkan, hevesli öğrencileri ödüllendirirken kullanacağımız yollar neler olabilir birlikte bakalım:

Risk

Benim sınıfım, emin olabilirsiniz ki risklerle dolu bir sınıf ve onlar bunu gerçekten çok seviyor. Önceden hazırladığım aktiviteler ve sorularla onları ucunda yarışmaların, eğlencenin hazır olduğu aktivitelere dahil ediyorum. Böylelikle bir yandan eğlenirken öğreniyor ve bir yandan da etkili pratikler ediniyorlar.

Şekerikincidort 1

Kesinlikle denenmiş, test edilmiş ve doğrulanmıştır. Diş çürüklerine neden olması sizde vicdan azabı yaratmasın. Çeşitli yer fıstıklı şekerler de mevcut. Bir kocaman renkli şeker kutusu öğrencileri motive edecektir.

Film

Bu uzun zaman önce planladığınız bir şeyin parçası olup, o an için verilen bir ödülmüş gibi de sunulabilir. Önceden belirlenmiş ve iyi seçilmiş filmler, öğrencilerin hem dinlenme yeteneklerini geliştirir hem de kültürel olarak konunuz ile de alakalı olması eğlendirici bir öğrenme gerçekleştirir. Film seçiminizi iyi yapmalısınız ki alakasız içerikler ve bir dil seçmediğinizden emin olun. Filmin içine dinleme egzersizleri dahil edebilirsiniz, filmi anlayıp anlamadıklarına dair sorular ya da tartışmalar yapabilirsiniz. Ya da bir hafta sonra öğrencilerden film hakkında ne düşündüklerini filmin onlarda ne gibi fikirler uyandırdığını yazılı olarak dile getirmelerini isteyebilirsiniz.

TV şovları

Eğer uzun bir film için vaktiniz yoksa seçeceğiniz popüler TV şovlarından bir bölüm seyrettirebilirsiniz. Yine önceden düşünerek öğrencilere uygun içerikler seyrettirmeniz faydalı olacaktır.

ikincidort 2

Geziler

Bu etkinlik biraz daha detaylı planlama gerektirse de öğrencilerinizle dışarıda bir gün geçirmek, onları farklı bir ortamda görmek, iletişim kurmak, onları sosyalliğe itmek oldukça verimli olacaktır. Bir film, müze, hayvanat bahçesi, sergi ya da tiyatro tercihleriniz arasında olabilir.

Özel Günler

Bir başka seçenek de her ulusun veya bölgenin kültürlerini, yiyeceklerini, müziklerini, gelenek ve göreneklerini paylaşacağı bir ortam olabilir. Örneğin Japon yemeklerinin nasıl yapıldığını öğrenmek, Anadolu’nun özelliklerini yansıtan kıyafetler denemek, farklı kültürlerin danslarını denemek vs.

ikincidort 3

Top Kullanın

Toplar gerçekten sınıflarda çok kullanışlı olabiliyor tabii kontrol sizde olduğu sürece. Öğrencilerin aktif olmasını ve birçok etkinliğe dahil olmalarını sağlıyor. Bu şekilde öğrencileri ödüllendirebilirsiniz.

Sınavı İptal Etmek

Bir sınavı iptal etmek veya daha rahat bir zamana ertelemek öğrenciler için oldukça popüler bir ödüldür. Tabi bu durumun sınav takviminizi aksatmaması gerek bu bir quiz olabilir. Belki tamamen iptal edip yerine ödev hazırlamalarını istemek onları büyük ölçüde rahatlatacaktır. Hem unutmayın ki en çetrefilli ödevler bile sınav stresine tercih edilir.

Sertifikalar

Öğrencilerinize akademik başarılarından ötürü sertifika vermek onların sadece akademik alandaki başarılarını arttırmaz; onları ruhsal ve fiziksel anlamda da motive eder.

ikincidort

Mezuniyet Töreni

Okulunuzun zaten böyle bir seremonisi olabilir. Eğer yoksa onların başarılarını dersin sonunda kutlayabilirsiniz. Öğle yemeğine gitmek ilgi çekici olabilir. Başarılı olanları çeşitli kategorilerde derecelendirmek, hediyeler, sertifikalar vermek her zaman iyi bir seçenek.

Övgü

Öğretmenlerin dönem boyunca övgü mekanizmalarını çok iyi kullanmaları gerekiyor. Çünkü bu, gerçekten etkili ve cesaretlendirici bir yöntemdir. Uzun dönemin sonunda ya da zor bir dersin ardından, öğrencilerle birkaç dakika konuşmak, gösterdikleri çabadan duyduğunuz memnuniyeti, gösterdikleri gelişimin farkında olduğunuzu belirtmek, onlar açısından oldukça hoş olacaktır. Unutmayın, övgü her yaşta ve herkes için çok güçlü bir itici güçtür.

Öğrencileri Biraz Erken Çıkarmak

Öğrencileri 5 ya da 10 dakika sınıftan erken çıkarmak bir başka ödül yöntemi olabilir. Mesela onları, öğle yemeği kuyruğuna takılmaktan kurtarabilirsiniz. Tabi müdürünüzün buna itirazı olup olmayacağını önceden bilmeniz gerekecektir.

Karaoke

Unutulmaz bir gece için hazır olun. Bir karaoke’ye katılmak çok da pahalı bir şey değildir ve öğrencilerinizin yeteneklerini sergilemeleri için fırsat verir. Ve emin olun orada toplayacakları enerji, harcayacaklarının yanında hiçbir şey değildir. Üstelik sizler için de tıpkı onlar için olduğu gibi son derece eğlencelidir.

 

Kaynak: http://busyteacher.org/22024-reward-students-13-clever-ways.html

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.