Süper kahraman kostümü giymiş üç yaşındaki bir çocuk bir köşede çömeliyor ve bağırıyor: “Ayakkabılarımı giyemem, giyemem!” Dört yaşındaki bir çocuk da “hepsini kendi yapmanın” verdiği gururla masayı hazırlıyor, bir bardak su devrilirken her şey bozuluyor.

 Okul öncesi çocuklar kendi benlik kavramını –kim oldukları, ne yapabildikleri, neleri yapabilme kapasitesinde olduklarının zihinsel resmi- geliştirmenin erken safhasında oluyor. Bu önemli dönemde ebeveynlerin ve öğretmenlerin okul öncesi dönemdeki çocuklara karşı kullandıkları dil –özellikle de zorluklarla karşılaştıklarında ya da yeni becerileri öğrenme mücadelesinde- onlara insanların nasıl öğrendiği ve büyüdüğü konusunda sağlıklı bir mental model şekillendirmede yardımcı olabilir.

 Çocuklar büyürken birçoğu zekayı sabit, değiştirilemez bir özellik olarak görür. Buna karşıt olarak “gelişen zihniyet (kafa yapısı)” de, zekanın biçimlendirilebilir ve çabaya duyarlı olduğunu gösteriyor. Birçok ebeveynin, “çocuklarının vazgeçtiğini gördüğünde ve ‘Bunu yapmada iyi değilim. Bunu yapamam’ gibi sözlerini duyduğunda eziklik hissettiğini” söyleyen Stanfort Üniversitesi’nde Eğitim Araştırmaları Projesi’nde Programlar Direktörü olan Dr. Carissa Romero, “Bunu tersine bir şeyi alana kadar mücadele eden çocuklar tarafından da etkileniyoruz” diyor.

“Eğer öğrencilerin eylemlerinin başarıya yol açtığını öğrenmesine yardımcı olursanız, onlar da bir engelle karşılaştığında, hareketlerinin bu engeli aşmalarında yardıcı olacağının farkına varır.”

Bu ebeveynler, gerçek bir endişeye tepki veriyorlar. Araştırmalar gösteriyor ki, gelişen zihniyeti benimseyen öğrenciler, zorlukların üstesinden gelebiliyor, engellerle karşılaştıklarında esneklik gösterebiliyor ve hatayı öğrence sürecinin bir parçası olarak görüyor. Romero’ya göre “Zihniyet, öğrenci başarısı hakkında bilgi veren bilişsel olmayan faktörler çağlayanının üstünde oturuyor”.

İyi haber şu ki, kafa yapısı biçimlendirilebilir –ve okul öncesi yaşlar, anne babalar ve bakıcılar için çocukların zihin yapılarının geliştirilmesinde zengin bir gelişimsel pencere olanağı sunuyor.

Genel övgüyü süreç övgüsüyle değiştirin

Genel, alışılagelmiş bir övgüde bulunmak kolay! –Harika bir iş! Vaov! Güzel – ama bu ifadeler eğitici önemden yoksun. Buna karşılık tanımlayıca ifadeler –aynı zamanda “süreç övgüsü” ya da “genel olmayan övgü” olarak da biliniyorlar- çocukların seçimleri ve çabaları hakkında özel gözlemleri paylaşıyor. Bunlar öğretici ifadeler çünkü çocukların ileride kullanabileceği bilgiyi sağlıyorlar. “İyi püf noktası” diyor Romero, “Çocuklara, başarılarını stratejilerine ve attıkları adımlara bağlamada yardımcı olmak.”

Bir çalışmaya göre, çocukları bir-üç yaşları arasındayken anne babaların kullandıkları dil onların beş yıl sonraki motivasyon durumları hakkında fikir veriyor. Vurgulanan en etkili üç övgü de “çocuğun çabası, çocuğun stratejisi ve çocuğun eylemi” hakkında olanlar.

Bu çalışmayı yapanlardan biri olan Romero “Bu anne babalar için gerçekten heyecan verici bir çalışma. Çocuklarıyla konuşurken kullandıkları dil, okula başladıktan sonra çevrelerindeki herkesten aldıkları mesajlar başka bile olsa, çocukları üzerinde derin bir fark yaratıyor. Bakıcıların olumlu mesajları, tek başına bile öngörü verebilir.”

Romero, anne babaları neyin farkına vardıklarına odaklanmaya çağırıyor. Küçük çocuğunuz için şöyle basit bir başlangıç olabilir. “Çok güzel” yerine “Bunu kardeşinle paylaşman çok güzel” ya da “Güzel resim” yerine “Resimde maviyi ve sarıyı kullanma biçimini sevdim” demeye çalışın.

“Süreç övgüsü çocukların eylemlerini başarılarına bağlar” diyen Romero, “Eğer öğrencilerin eylemlerinin onları başarıya götürdüğünü anlamasına yardımcı olursanız, bir engelle karşılaştıklarında yaptıklarının bu aksiliğin üzerinden gelmelerine yardımcı olabileceğinin farkına varırlar” diye devam ediyor.

“Henüz”ün gücünü kullanın

Okul öncesi yaşlardaki çocuklar bağımsız hale geldikçe “Ben yapamam”ın hayal kırıklığıyla “Ben yaptım”ın heyecanı arasında gidip gelirler. Anne babalar “Yapamam” sözünü duyduklarında çocuklarına şöyle bir dille daha büyük olasılıkları yansıtarak yandımcı olabilir: “Henüzyapamazsın. Hala öğreniyorsun. Denemeye devam et.” Başka bir deyişle, “şimdilik” kelimesini eklelemek, cümleyi şimdiki zamanın hayal kırıklığından çıkarıp gelecekteki olasılığa doğru yeniden biçimlendirir.

Romero, “Henüzün gücü -süreç hala devam ederken- üzerine yapılan araştırmaların umut vaat ediyor” diyor. Yakınlarda yapılan bir TED konuşmasında zihnin gelişmesi üzerine yapılan araştırmalara öncülük eden Stanford profesörlerinden Dr. Carol Dweck’in “henüz” kelimesinin çocukların kendilerini bir öğrenme eğrisinde grmelerine nasıl yardım ettiği konusunu da vurguladı.

“Sadece ‘henüz’ ya da ‘henüz değil’ sözleri bulduklarımıza göre çocuklara daha fazla güven veriyor, onlara

daha büyük izler bırakabilecekleri bir geleceğe uzanan yol açıyor.”

Geçen sonbaharda da Susam Sokağı programında aynı tema hakkındaki “The Power of Yet”

“Henüzün Gücü” adlı şarkı, Janelle Monae tarafından seslendirildi. Susam Sokağı’nın tüm kahramanları yaptıkları işte başarısız olduklarını düşünüyor. Ama Monae onlara “henüzün gücünden” bahsediyor:

Esneklik hakkında hikayeler anlatın

Hikaye anlatma, çocuğun dünyanın nasıl işlediği anlayışını şekillendirmek için güçlü bir araç. Bir araştırmaya göre, aile üyeleri ve atalarının zorlukları nasım aştığı hakkında hikayeler duyan çocuklar, karşılaştıkları zorluklarda daha esnek oluyor. Çalışmayı yapan uzmanlar, çocuklara en fazla yardımı olan öykülerin bocalama, hayatın inişleri ve çıkışlarını yansıtanlar olduğunu ve son olarak da onlara “kendilerinden daha büyük bir şeye ait olduklarının” hatırlatılmasına dikkat çekiyor.

Benzer bir şekilde, ebevyenler ve eğitimciler çocuklara kendi başarı hikayelerini hatırlatabilir –çocuğun yeni bir şeyleri öğrenirken ne kadar çok çalıştığı ya da bir zorluğun üstesinden geldiği özel anları. Bu, bisiklete nasıl binildiğini öğrenmekten zor bir yapbozu bitirmeye ya da yeni bir kardeşe uyum sağlamaya kadar geniş bir yelpazede olabilir

Kullandığımız dil, çocukların kendilerini ve yeteneklerini anlayışını şekillendirmeye yardımcı olur. Romero’nun da belirttiği gibi “Bütün anne babaların çocuklarının, zorlukların üstesinden gelen ve başarısızlıklarının onları tanımlamasına izin vermeyen esnek birer yetişkin olarak yetişmesini istediğini düşünüyorum. Gelişen zihin yapısı ise insanları performans yerine öğrenmeye yönlendirir. Bu da çocukların zorlukların üstesinden gelebilen ve onlarla karşılaştıklarında yıkılmak yerine bir şeyler öğrenen, hayatboyu öğrenenler olarak şekillenmelerine yardımcı olur. Bu da en nihayetinde okulda ve hayatta daha çok başarıya götürür.”

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.