Öğrencilerimle bağlantı kurabilmek, onlarla iletişimde olabilmek benim için çok önemlidir. Aynı zamanda diğer öğretmenlerle de bağlantı kurmalı, iletişim halinde olmalıyım.

Ve sizlere soruyorum tekrar: Neden öğretmenlik? Birçok öğretmen onlara bu soruyu sorduğumda yüzlerine manidar bir ifade yerleştiriyor ve çoğu kısa bir süreliğine de olsa üzerine düşünmüyorlar.Neden öğretmenlik-2

Neden öğrettiğimize dair nedenler hatırlanırsa (onları canlı ve öncelikli tutarak), şuna inanıyorum ki o nedenler, tüm bir okul yılı boyunca bizi destekleyen ve ayakta durmamızı sağlayan şeylerdir.

Ben öğretmenlik yapıyorum çünkü öğretme işinin dünyayı değiştirmenin en eğlenceli ve en etkili yolu olduğunu düşünüyorum. Bu dünyayı değiştirmeye ihtiyacımız var gerçekten ve bu yol bunu yapmak için seçtiğim yol. Öğretmek akıllara ve kalplere hitap etme fırsatını veriyor bana, insanların güçlü, bilgili, ilgili, yaratıcı ve özgür olma yolunda çaba sarf etmelerini sağlıyorum ve rehberleri oluyorum bu yolda.

Bunun işe yaradığına her zaman mutlulukla şahit oldum. Öğrencilerimin değişeceğine, içlerindeki yetenekleri keşfedeceklerine inandım ve buna ek olarak her biri bilgili, kültürlü bir şekilde okuldan mezun olmuş oldular. İlkokuldan ortaokula, ortaokuldan liseye geçen öğrencilerimi görüyorum, onların yeteneklerini ve tutkularını keşfettiklerine şahit oluyorum. Her zaman yapabileceklerine inanmıştım ve şimdi bunu görmek bana tarifsiz bir haz veriyor. İşte bu öğretmenliği seçme sebebim.

Öğretmen olmayı seçtim çünkü bazılarının hakkıyla bu mesleği yapamadıklarını görüyordum. Yıllar önce okullarında görev yaptığım bazı tatlı, zeki ve kibar öğrencilerimin şimdi sokaklarda, çetelerde ya da hapishanelerde tehlikede olduklarını görüyorum. İsimleri yüzleri aklıma geliyor 12 yaşlarındayken. Onları küçük çocuklar iken tanıdım. Ama artık öyle görünmüyorlar ve kalbim acıyor. Ben öğretmeye devem edeceğim çünkü öğrencilerimin böyle kaybolup gitmesine izin vermeyeceğim.

Neden öğretmenlik-3Ortaokulda çalışıyorum çünkü burası her şeyin başladığı ve esasında her şeyin çözüm bulabileceği bir yer. Tam bir geçiş noktası. Ortaokul öğrencilerimi seviyorum. Onların duygusallığını, zekâlarını, aktivitelere dahil oluşlarını seviyorum. Bir öğrenciyi değiştirmek, hayatına yön vermek biz öğretmenlerin işi.

Tüm bu nedenler sıklıkla aklıma gelir. Çocuklara da yetişkinlere de öğretmek çok zor bir iş. Gerçekten çok zor bir meslek. Bu sebepten sıklıkla neden bu işi yaptığımı kendime hatırlatmaya ihtiyacım var. Duvarlarımda düzinelerce görsel ipuçları vardır; özlü sözler, eski öğrencilerimin fotoğrafları, öğrencilerimin çeşitli çalışmaları. Ailemin de fotoğrafları vardır çünkü ailemden aldığım sonsuz destek ile bu işi sürdürüyorum. Tüm bu nedenleri bilince ve hatırlayınca bu işi neden seçtiğime dair kendimi daha iyi hissediyorum ve yeniden canlanıyorum çünkü bu iş gerçekten zor, bitmeyen ve ekstra çaba gerektiren bir meslek.

Peki, siz neden öğretiyorsunuz? Neden Türkçe, İngilizce, tarih, matematik öğretiyorsunuz? Neden anaokulu, ortaokul ya da lise öğretmenisiniz? Hikâyelerinizi paylaşın bizlerle. Meslektaşlarınız için, öğrencileriniz için paylaşın.

Ve en önemlisi sıklıkla neden öğretmenliği seçtiğinizi, amacınızı sakın unutmayın.

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/sustaining-passion-reasons-teaching-elena-aguilar

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

3 Responses

  1. Seda

    Çok güzel bir anlatım ,neden sorusunun tüm cevapları bu yazıda toplanmış,teşekkürler hocam.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.