Öğrencilerinizi tanımaya çalışırken kullandığınız yöntemler, ilerde onlarla aranızda süregidecek ilişki için oldukça önemlidir. Hatta özelikle öğrencileriniz birbirlerini çok iyi tanımıyorlar ise bu çok daha önemli olabilir. Okulunuzun sınıf yapısına, aktivitelerin elverişliliği ve kullanım kolaylığına bağlı olarak, okulun başlangıç aşamasında birtakım yollar, aktiviteler deneyebilirsiniz. Yeni konulara geçişlerde kullandığınız birtakım aktivitelerle sınıfınızı daha iyi tanıyıp olumlu bir atmosfer yaratabilirsiniz. Kullandığınız bu aktiviteler öğrencilerinizin fikirlerini sınıf ortamında paylaşmalarını, çekinmeden kendilerini ifade edebilmelerini daha da kolaylaştıracaktır.

123

İşte sizlere sınıfınızda kullanabileceğiniz bazı aktiviteler, bunları denemelisiniz:

  1. İsim öğrenme

Öğrencilerinizin isimlerini öğrenmek için, sınıfta öğrencilerin kendilerine her sıra geldiğinde isimlerini söyledikleri bir aktivite uygulayın. Bu aktiviteyi öğrencilerin son konuşanın ismini söyleyerek söze başlamasını sağlayarak daha da eğlenceli ve rekabetli bir hale getirebilirsiniz. Biraz daha ilginç hale getirmek istiyor, sınıfınız hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız öğrencilere her sıra geldiğinde kendileri ile ilgili bir özellik paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Ve en sonunda öğrencilerin isimlerini tek tek siz hatırlamaya çalışabilirsiniz.

 

  1. Birbirlerini daha iyi tanımlarını sağlayın.

Öğrencilerin birbirlerine sorular sordukları oyunlar oynatın, temel soru kalıplarını kullanarak bunu yapabilirsiniz. Böylelikle hem siz sınıfınızı daha iyi tanımış olursunuz hem de öğrencileriniz birbirlerinin bilmedikleri özelliklerini keşfetmiş olurlar. Emin olun herkes bir şeyler paylaşmak için çaba gösterecektir.

 

  1. Konuşun ve hatırlayın.

Öğrencilerin grup oluşturmalarını sağlayın ve yanındaki kişi ile bir konuşma konusu açmalarını söyleyin. Daha sonra arkasındaki kişi ile sohbet etmesini sağlayın. Aktivitenin sonunda her öğrencinin yanındaki kişi ile ilgili yeni şeyler öğrendiğinden ve bir şeyler paylaştıklarından emin olun.

 

  1. Önemli olan

Eğer sınıfınız sayıca az bir sınıf ise öğrencilerinizin ıssız bir adaya düştüklerinde yanlarına alacakları ilk 3 şeyin ne olacağını sorabilirsiniz ve neden bunlara öncelik verdiklerini sorun. Bu, sizin öğrencilerinizin nelere öncelik verdiklerini bilmenizi sağlar ve size onların düşüncelerini nasıl organize edebildiklerini görme fırsatı verir. Eğer sınıfınız sayıca fazla ise aynı aktiviteyi gruplar oluşturarak yapabilirsiniz.

124

  1. Sizi tanımlayan 3 sıfat

İlk başlangıçlar için öğrencilerinizin kendilerini en iyi ifade eden 3 sıfatı yazmalarını isteyebilirsiniz. Ve aynı şeyi arkadaşları için de yazmalarını isteyip sene sonunda onlarla paylaşıp hatırlatabilirsiniz. Bu onlara olumlu geri dönüt sağlar ve kişilik özelliklerini güçlendirir.

 

Bu tarz yöntemler öğrencilerinize birtakım paylaşımlarda bulunma fırsatını ve öğrencilerin yaratıcı bir şekilde düşünmelerini sağlar. Sınıf dinamizmini arttırarak ortama eğlence katar. Bu sayede öğrenciler rahat, özgür bir ortamda etkileşimli olarak bireysel ya da grup halinde fikir paylaşımında bulunurlar.

 

Kaynak: http://busyteacher.org/4034-how-to-break-the-ice-5-creative-ways-to-get-your.html

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.