Bir Öğretmen Soruyor:

“10 yılı aşkın süredir öğretmenlik yapıyorum ve ilk günkü gibi motivasyonumu sürdürmek gerçekten oldukça zor bir iş. Çoğu zaman sıkıldığımı fark ediyor fakat yine de öğretmeye devam etmek istiyorum. Sadece yaptığım işi hoşça ve zevk alarak yapmaya devam etmek istiyorum. Ne yapabilirim?”

İnanın bu durum, neredeyse her öğretmenin meslek hayatında mutlaka başına gelebilir. Her zaman aynı seviyede, aynı öğrencilerle, aynı okulda devam etmek sıkıcı gelecektir. Eğer yorgun, bezgin, sıkılmış hissederseniz doğal öğretme motivasyonunuzuda kaybetmiş olursunuz. Ama ümitsiz olmamanız ve motivasyonunuzu geri kazanmanız için yollar var!

İşte siz öğretmenlere sunduğumuz 6 etkili yol:

  1. Öğretim tekniğinizindaha eğlenceli olmasını sağlayın.

İşinizi sevmenin en temek gereği, onu yaparken eğlenebiliyor olmanızdır. Belki dersleriniz artık eskisi kadar eğlenceli değildir. Zihninizde geriye doğru bir yola çıkın ve en hatırda kalan derslerinizi tekrar bir gözden geçirin. Bir kalem alın elinize ve bir liste oluşturun. O dersleri eğlenceli kılan hangi özellikleriydi? Sınıfınız o derslerde nelerden hoşlandı? Sizi hoşnut eden şeyler nelerdi? Ve o dersleri yeniden canlandırmaya, gelecek konularınıza adapte etmeye çalışın. Bu süreçte oyunları ve görsel materyaller kullanmayı da göz ardı etmeyin.

11

  1. Bir şeyleri değiştirin.

Sıkılmanıza sebep olan bir başka durum da uzun süredir aynı öğretim tekniğini kullanıyor olmanız olabilir. Belki de bir değişiklik yapmanızın zamanı gelmiştir. Farklı yaş grupları, farklı sınıflar, farklı okullar seçebilirsiniz. Bu değişim, enerjinizi tazeleyecek ve kendinizi daha iyi hissettirecektir. Eski metodları, eski yöntemleri bırakıp yenilere yönelmenizin zamanı geldi de geçiyor olabilir.

  1. Stresle başa çıkın.

Fazla mı bunaldınız? Üzerinizde çok mu fazla iş yükü var? Sürekli dersten derse giriyor, ders programları hazırlıyor, uzun saatler çalışıyor musunuz? Problemlerinizin kaynağını iyi belirleyin. Sizi strese sokan şeyler tam olarak nedir? Belki de daha verimli olmak adına daha az sınıf seçip az saatlerde çalışabilirsiniz. Bu sizin için daha faydalı olabilir. Ama ne olursa olsun, stresinizin kaynağını bulun ve üstüne gidip ondan kurtulun.

12

  1. Spor yapın.

Belki klişe gelebilir ama spor yapmak birçok şeye çözüm olabilir. Fakat bunu iş saatleriniz ile dengelemeniz çok önemlidir. Spor yapınca otomatik olarak kendinizi rahatlamış ve mutlu hissedeceksiniz. Spora günlük koşu ya da yoga ile başlayabilirsiniz. Kesinlikle farklı hissedeceksiniz.

13

  1. İş arkadaşlarınız ile paylaşın.

Arkadaşlarınızın mutlu olduğunu, gülümsediğini görüyor ve tek motivasyonu eksik olanın siz olduğunu düşünüyorsunuz. Ama değilsiniz. Diğerleriyle de bir konuşun, neler yaşadıklarını sorun. Cevapların sizi şaşırtması büyük olasılıktır. Emin olun bir başkası da sizinle aynı süreçten geçiyor olabilir. Paylaşın ve konuşun.

 

  1. Beyninizi disipline edin.14

Bir öğrencinizin motivasyonu düştüğünde ya da herhangi bir sebeple cesareti kırıldığında ne yaparsınız? Muhtemeldir ki onu karşınıza alır ve hayatın, yaşadığı durumun pozitif yönlerinden bahsedersiniz. Onu tekrar hayatın içine dahil etmeye çalışırsınız. Siz de vücudunuz size ne söylüyor, dinleyin, hissedin. Vücut tepkilerinizi ölçün. Onun dilini iyi çözümlerseniz, ayakta durmanız da o denli kolaylaşacaktır.

Eğer öğretmekten sıkıldıysanız ilk bilmeniz gereken, kimsenin size yardımcı olamayacağıdır. Tek ve en güçlü destekçiniz yine kendinizsiniz. Hayatınızda bir takım temel şeyleri değiştirerek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Sırf sıkıldınız diye pes etmek gerekmez. Ki bu, her şeyden önce öğretmenliğin amacına aykırıdır. Yalnızca rutin hayatınıza enerjinizi yükseltecek küçük değişiklikler katmak bile aradığınız faydayı sağlayacaktır.

Kaynak: http://busyteacher.org/18849-im-bored-of-teaching-what-can-i-do.html

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.