“Ödevin yok mu?”

Öncelikle kendi zihnimizde bu soruyu şu şekilde dönüştürmeliyiz: “Okul zamanı sona erdikten sonra öğrencinin öğrendikleri ve öğreneceklerine hazırlık için kalıcılığı sağlamaya yardımcı olacak neye inanıyoruz?” bakış açımızı bu soru belirlemeli. Çoğumuzun cevabı ise çok belli: “Ev ödevi!” Ancak bu kavram, içinde geçen “ödev” kelimesiyle bile öğrenciler tarafından şevk ve heves kırıcı karşılanan bir kavramdır.

0İdeal olarak, sürekli öğrenmekte olan çocuklarımızın her şeyi tam olarak anlamalarını ister ve bekleriz. Okulda öğrenci olarak, okul dışında ise çocuk olarak görürüz ve onlar hala öğrenmektedirler. Bu yüzden okul içinde “ödev yok” politikasını ilan etmek hiç de mantıklı değildir, bu yanlış bir mesaj iletir. Asıl politika: “Boşa zaman harcamak yok, görülenleri tekrar et ki bu hedeflenenleri öğrenmeyi ve eğitime ait eksikliklerini ortadan kaldırmayı sağlayabilesin.” şeklinde olmalıdır.

Gerçekçi bir ev ödevi stratejisi her okul için oturtulmuş ve tüm öğretmenlerce desteklenmiş olmalıdır. Öyle ki bu okul dönüşü akşamının ve hatta okulun ilk veli toplantısının “kilit konusu” olmalıdır. Bu bakış açısı, okul politikası olarak da yansıtılmalı. Elbette her bir öğretmene kendi öğretmen stratejisi olarak bunu uygulatmak hiç de kolay olmayacaktır. Eğer bu bir strateji olarak oturtulursa öğretmenlerin öğrencilere kasıtlı olmadan fazla yüklenmesinin de önüne geçilmiş olunacaktır. Öyle ki öğretmenlerin bir öğrenciye diğer öğretmelerin de ödevler verdiğini bilmeleri zordur.

Ev Aktiviteleri

Çocuklar; araştırmaya, okumaya, yazmaya, aritmetiğe, sanat, bilim ve vatandaşlık bakımından dünyada olup biteni daha iyi anlamaya ve elbette insani 01yeteneklerinin ve duygusal zekalarının gelişimine teşvik edilmelidirler. Çocuk her gün okul dışında aile etkileşiminin de bir parçası olarak teşvik edilmeli ve okul tarafından ebeveynlere gelişimsel bir rehberlik sağlamalıdır. Uygun bir dil onlara bu konuda yardımcı olacaktır. Bazı çocuklar için özel bir rehberliğe ihtiyaç vardır ve bu önceden önlem alınarak ailelere de sağlanmalıdır.

Bazı ebeveynler odaklanılmış programlar seçecek ve bu süreçte okul sonrası yaşantılar, çocukların bir ya da daha fazla alanda öğrenme düzeyinin gelişmesini sağlayacaktır.

Okul çevresinde ve içinde eşitliği sağlamak için toplum, ailelere lüzumsuz ve gerçekçi olmayan masraflar olmaksızın, çocuklara yüksek kalitede uygun deneyimlerin nasıl sağlanabileceği üzerine düşünmelidir. Elbette bazı öğretmenler okulda görülen belli ünitelerin kavramlarının, evde nasıl geliştirilebilir olduğu hakkında özel ve yaratıcı fikirlere sahiptir. Belki de bunların hepsi için yeni bir ifadeye ihtiyacımız vardır. “Ev ödevi” yerine “Devam eden öğrenme!” ya da “Devam eden geliştirici aktiviteler!” Sizce nasıl olur?

02

Onların Sahasında Ebeveyn Oyunları

Öğrencilerin öğrenme süreci, net bir duruş sergileyen okulun iyi ebeveynliği desteklemesiyle büyük ölçüde devamlılığa ulaşacaktır.

İyi aile tavrı okul tarafından, çalıştaylarla ve aile akşamları tarzında düzenlenen etkinliklerle teşvik edilebilir ve bu etkinliklerde temele alınacak tartışma konuları:

  • Çocuğun sosyal-duygusal ve karakter gelişimi,
  • Ebeveynlerin eğlenceli yollarla çocukları ile karşılıklı etkileşimli olarak daha fazla vakit geçirmesi,
  • Ebeveynlerin, çocukların çabalarına ve eğitimlerinin önemine nasıl değer verdiklerini göstermeleri,
  • Çocukların ebeveynleri kontrolünde elektronik medyayla buluşmaları ve etkili, verimli bir şekilde bunu kullanmaları,
  • Her gün gerçekleşen ev rutinleri sırasında çok uygun olanaklarla çocukların “öğrenmeye devam” etmesi, şeklinde belirlenip geliştirilebilir.

En önemlisi okullar, ebeveynlere, çocukları için yakın ilişki kurmanın, onları desteklemenin, umursamanın ve eğlenmenin ne kadar değerli olduğunu hiçbir zaman göz ardı etmemek gerektiğini hatırlatmalıdır. Öyle ki bu, ödevlerin en önemlisidir!

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/homework-vs-no-homework-wrong-question-maurice-elias

 

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.