Aylardan ağustos… Yani çocuğunuzun okulunun ilk gününe üç, dört haftalık yaz tatili zamanı kaldı. Yaz ayları… Ve sizin için hayat (şimdilik) kolay!

Yıllık okul planının güvenilirliği birçok ebeveyn ve çocuk için hayatı kolaylaştırsa da okula geri dönüş her zaman zorlu bir süreç olmuştur. Ancak kaygısız yaz aylarından “Acele et, okula geç kalacağız!” zamanlarına geçiş için birçok düzenlemeler yapılabilir.

Okullar açılmadan önce yaz aylarından okul zamanlarına yavaş ve dikkatli yapılan bir geçişin bu durumu kolaylaştırmada etkisi büyüktür.

İşte size okul zamanlarına yumuşak bir giriş yapmanız için birkaç ipucu:

Tutumunuza Özen Gösterin

Her çocuk okula başlamak için heyecanlı olmayabilir ancak olumlu bir tavır etkili olabilir. “Öğretmenin böyle davranmana okulda izin vermeyecek!” demek yerine, daha olumlu olmayı deneyerek “Öğretmenine, bizim dağ gezintimiz hakkında bir şeyler anlatmanın onu heyecanlandıracağına eminim.” Demek daha etkili olur.

Çocuğunuzu yeni okul yılı zamanında öğrenecekleri hakkında isteklendirin: “Bu yıl astronomi okuyacaksın. Bana yıldızlar hakkında bir şeyler öğretmen için sabırsızlanıyorum.”

Çocuğunuza Okul Başlamadan Önce Geceleri Okul Hakkında Bir şeyler Anlatın

Okul çağındaki çocukların 9-11 saatlik bir uykuya ihtiyaçları vardır. Yaz tatilleri boyunca uyudukları saat normal bir okul öncesi geceyle kıyaslandığında daha geç olur bu yüzden okul başlamadan bir hafta önce uyku saatini 15 dakika erkene çekin. İstediğiniz uyku saatini elde edesiye kadar her gece bunu yapmaya devam edin. Sonunda uyuması gereken saate ulaşacaktır.

Çocuğunuz ihtiyacı olan uykuyu aldıktan sonra doğal olarak sabahları uyanacaktır. Eğer uyanamazsa uyku saatini daha erkene çekmeniz gerekir. Çocuğunuz, okul günlerinde kendiniz için ve onun için kurduğunuz saatte uyanmaya alışmalıdır.

Okulun Gerçek Başlangıcından Önce Bir Hafta Boyunca Aynı Saatte Okul Gecesi Rutinine Devam Edin

Yazın çocuğunuza yatmadan önce televizyon izlemesi ya da internette takılması için izin vermiş olabilirsiniz ancak bu, okul öncesi gecelerde çocuğunuzu sakinleştirmek ya da uyumaya hazırlamak için iyi bir yol olmayabilir. O halde duş/banyo, kitaplar ve atıştırmalıklar rutinine ya da size gününü anlattığı kısa yatak muhabbetleri olan daha ılımlı rutinlere geri dönün.

Sabah Rutininize Alışın

Okul başlamadan bir hafta önce sabah okul rutinini uygulayın. Kıyafet vb. hakkında kavgalar olmadan sabaha düzgün başlamanızın yüzde yüz garanti yolu aşağıdaki çizelgede verilmiştir:

  1. Sarılıp yatma. (Büyük çocuklarınız hala bunun için can atıyordur.)
  2. Giyinme. (4 yaşından itibaren çocuklar kıyafetlerini kendileri seçebilir ve yatmadan önce hazırlayabilir.)
  3. Kahvaltı çocuklarınız tam olarak giyinip hazır olduktan sonra edilir. (Eğer çocuğunuzun okul kıyafetlerini kirleteceğinden korkuyorsanız eski tişörtlerinizden birini giydirin.)
  4. Diş fırçalama.
  5. Ekstra zaman! (Bilgisayarda birkaç dakika takılıp oyun oynayabilirler.)

Ev Ödevleri İçin Uygun Bir Yer Dizayn Edin

En isteksiz çocuklar için bile yeni okul gereçleri kadar güzel bir şey yoktur. (Siz de hatırladınız değil mi?) Çocuğunuzla okul alışverişi yaptıktan sonra onun nerede ödev yapacağına birlikte karar verin.

O, hem okul gereçleriyle eğlensin hem de ödevlerini yapacağı ortamı düzenleyebilsin. Olaya ne kadar dahil olursa o kadar sakinleşip ders çalışmaya başlamaya istekli olur.
Okul zamanı başladığında…
Rutinler Yaratın

Çocuğunuzun size öğle yemeğini hazırlamada yardım etmesi, ev ödevlerini ne zaman ve nerede yapacağı ya da günlük ev işlerini ne zaman yaptığı gibi rutinler onun istediğiniz durumda kalmasına yardım eder.

Kurallarınız Olsun

Her ailenin, çocuğunun hafta sonu televizyon, bilgisayar ya da teknolojik aletlerde zaman geçirmesiyle ilgili farklı görüşleri vardır. Düşüncelerinizi onlara belirtmek için aile toplantıları düzenleyin. Çocuğunuzun fikrini dile getirmesini isteyin ve bir noktada onunla uzlaşmanın yolunu bulun. Bunlara alışan çocukların bu tarz kurallara uyma olasılığı yüksektir.
Bir Gece Önceden Yapabileceklerinizin Çoğunu Yapın

Çocuklarınızın kıyafetlerini hazırlamasına yardım edin (eğer gerekliyse), kahvaltı için masayı hazırlayın, öğle yemeğini yapın, kahve makinesini hazırlayın, sırt çantasını ve okulda ihtiyacı olacak her şeyi hazırlayın (kendisi henüz yapamıyorsa).
Kendi Saatinizi Daha Erkene Kurun

Bundan nefret ettiğinizi biliyorum, üzgünüm… Ancak çocuklar acele etmekten nefret eder. Saatinizi ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz saatten 10 dakika erkene kurun. Eğer acele içinde olmazsanız çocuğunuz da daha rahat olur. Böylece çocuğunuzla ilgilenebilmek için uygun olacaksınız ve o da sizin dikkatinizi çekmek için yaramazlık yapmaya gerek duymayacak. Kaotik, telaşlı bir ortam okul gününü güzel başlatmaz, aksine gerilimli bir ruh haline sebep olur.
Okula Hazırlık Zamanlarına Değer Verin

Ne kadar tahmin ederseniz edin okula hazırlanma süreci tahmininizden iki kat daha fazla olur. Ekstra bir zaman varsa bunu eğlenceli bir şeyler yaparak harcayın ve çocuğunuzu şaşırtın. Bu onun okul gününe mutlu bir başlangıç yapmasını sağlar ve onu acele ettirmekten çok daha iyi bir yoldur.
Kahvaltıyı Birlikte Yiyin

Kahvaltı masasında biraz kaliteli zaman harcamak (gazete okumamak, mailleriniz kontrol etmemek ya da yemeğe odaklanmamak) çocuğunuzun iyi kahvaltı etmesi açısından çok yararlı olur. Sizinle geçirdiği zamanlar onun bütün günü boyunca aklında olur ve ona kendisini çok seven bir aileye sahip olduğunu hatırlatır.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/betsy-brown-braun/smoothing-the-start-of-the-school-year_b_3676404.html?utm_hp_ref=parents-back-to-school

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.