Ortaokul, öğrencilerin okul dışı, hatta aile dışı çeşitli aktivitelere başladığı zamanlardır. Bu yüzden de okul içinde ve dışında onlara birçok özgürlük alanı sunulmalıdır.

Ödevler şüphesiz ki öğrenmenin önemli bir parçasını oluşturuyor. Fakat bu dönemdeki öğrencilere eğer gereğinden çok daha fazla ödev verilirse, sadece öğrencilerin notları düşmez, aynı zamanda öğrenciler, hayatlarının diğer alanlarında da olumsuz yönde etkilenebilir.

3

Özgürlük alanları, onlara tembelliği değil, aksine daha fazla disiplinli olmaları gerektiğini gösteriyor. Eğer onlar, bu özgürlük alanlarından uzakta kalırlar ise, süreç onlar için biraz daha zor ilerleyebilir. Kendi öğrencilik yıllarımızı bir düşünelim, ödev yapmayı düşünmek bile başlı başına çok stresli değil miydi? Öyle ki bu, öğretmenlerin yeri geldiğinde ailelerin hayatlarına dahil 5ettikleri sıkıcı bir şey öğrenciler için.

Madem ki öğrenciler bu konuda çok fazla şikayet ediyorlar, bunun için takip edilecek başka adımlar neden olmasın. Unutmayın bazı öğrencilerin öğrenme kapasitesi hızlı iken bazılarının daha yavaş olabilir. Hepsinin anlama yetenekleri farklıdır. Bu noktada bireysel farklılıkları göz önünde bulundurarak ödev vermek doğru bir yaklaşım olacaktır.

4

Ödev vermek elbette ki faydalıdır fakat ödevin türü, sayısı, ödevi yapmak için gereken zaman, ödevi talep ettiğimiz kitleye edilen gruba uygun olmalıdır. Bu noktalar dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. Ödev vermek öğrenmeyi arttırır ve öğrencilere hayat boyu öğrenen birisi olmaları için gerekli yetenekleri kazandırır. Bireysel çalışmayı öğrenmek, organize olabilmek, zaman yönetimi, sorumluluk sahibi olabilmek gibi pozitif birçok özellik ödevler sayesinde öğrencilere kazandırabilir.

Kaynak: http://www.learningrx.com/too-much-homework-in-middle-school-faq.htm

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.