Sincaplar. Bana hatırlattıkları şey tam olarak bu. Bir zamanlar hepimiz o yaşlardaydık ve her birimiz tıpkı birer sincap gibiydik. Hiç sincapları izlediniz mi? Etrafına bakınırlar, birkaç saniye odaklanırlar, kuyruklarını sallarlar ve bunları aynı sırayla defalarca tekrarlayıp dururlar. Başarılı bir ortaokul öğretmeni olabilmenin anahtarı onların dikkatlerini birkaç saniyeden daha fazla çekebilmektir. Bunun olacağına inanmak büyük bir inanç ve güven gerektiriyor.

Öğretmenlerin ortaokul öğrencileri ile baş edebilmesi zor bir süreçtir çünkü bu öğrenciler aktif olan, oyun isteyen ve dikkatleri çok çabuk dağılabilen bir yaştalar.Öğretmenlerin Ortaokul Öğrencileri

Peki, bir ortaokul öğretmeni nasıl başa çıkabilir bu durumla? Buyurun süreci kolaylaştırmak adına size iki anahtar: “Eğlenceli uğraşlar” ve “Sağlam ilişkiler”

Ortaokul öğrencileri sağlam ilişkilere fazlasıyla önem veriyor ve övgü duyduğu takdirde olumlu cevap verebiliyor. Eğlenceli olmak, kişisel tecrübeler paylaşabilmek, gülmek… Bunlar güzel ilişkiler kurmaya yardımcı oluyor. Diğer yandan, öğrencilerin yeteneklerini, ilgi alanlarını bilmek onları daha zorlayıcı aktivitelere yöneltmek, onlardan daha iyisini beklemek adına bir bağlantı yaratıyor. Ama bazen tüm bunlara karşın, onların inatçı halleri daha baskın çıkabiliyor. Bu durum da gizli silahınız olan  “eğlenceli uğraşıları” devreye sokmamaktan kaynaklanıyor.

Sınıf Ortamı

Öğrencilerime grup çalışması yapmalarını söylediğim zamanki bir durumu hatırlıyorum, şunu fark etmiştim ki aktivitenin amacının dışına çıkmışlardı ve birdenbire aralarında ikili konuşmalar başlamıştı. Ben de onlara ayağa kalkın dedim ve o an aktivitemin amacına yönelik İspanyolca duvarlardaki ve odanın içindeki nesneleri işaret edip isimlerini söyletmiştim. Yani öğrencilerin İspanyolca konuşmalarını bir nevi “Bu nedir?” oyunuyla sağlamıştım. Onların dikkatlerini tekrar toplamak ve devam etmelerini sağlamak sadece birkaç dakikamı almıştı.

Öğrencilerimin dikkatlerini onlara ödüller vererek sağlıyorum. Bu sayede öğrencilerde rekabet oluşuyor ve ister istemez kendilerini aktivitelerin içinde buluyorlar.

Ortaokul Öğrencileri ile başa çıkma

Rutinler ve Sürprizler

Ortaokul öğretmenlerinin sınıflarında rutinlerinin olması elbette önemlidir. Yani öğrencilerin takip etmeye alıştıkları bir planları vardır. Ara sıra bunun dışına çıkmak, öğretmenin sınıfta sürprizler yapması şaşırtıcı ve eğlenceli olacaktır. Öğrenciler bu tarz sürprizlerin olmasını bekleyeceklerdir ve bu sayede motivasyonları sürekli diri olacaktır. Öğrenciler sınıfa geldiklerinde ve duvarlarda numaralandırılmış zarflar gördüklerinde çok heyecanlanacak ve şüphesiz aktiviteye kolaylıkla dahil olacaklardır.

Bu tarz öğrenimleri kişisel hikâyeler ve deneyimler ile taçlandırmak, öğrencilere daha da ilginç gelecek, dikkatlerini çekecek ve onları güldürecektir.

Her zaman şuna inanmıştım ki eğer elinde iyi bir ders planı varsa başarılı olursun, fakat bu yetmiyor, şimdi ortaokul öğrencileri için şuna inanıyorum ki elinizde bir A planı, bir B planı ve bir de eğlenceli uğraşılar içeren bir Z planınızın olması gerekiyor. Hatırlatmakta fayda var ki ortaokul öğrencileri bazen kolaylıkla içine kapanıp korkabiliyor, fakat sizin sade beklentileriniz, ilgi çekici aktiviteleriniz ile onları saklandıkları kabuklarından çıkarmak mümkün.

Peki, sizler ortaokul öğrencileriniz ile başa çıkmakta hangi teknik ve stratejileri kullanıyorsunuz?

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/art-of-managing-middle-schoolers-ben-johnson

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.