Proje tabanlı öğrenmenin onu başka eğitim şekillerinden farklı kılan, kendine özgü ve önemli bileşenleri vardır. Bu bileşenler:  izleyici,  yönlendirici sorular, kendini ifade etme-seçim yapma ve 21. yüzyıl yeteneklerinin değerlendirilmesidir. (Bu bileşenler ile ilgili daha detaylı bilgi için burayı tıklayın) Proje tabanlı öğrenme, üstte sayılan bu üç bileşenin de muazzam bir ana projede birleştirilmesiyle hayata geçirilebilir.

Benzer bir şekilde oyun tabanlı öğrenmenin de onu özel kılan çeşitli bileşenleri vardır. Oyun tabanlı öğrenme; araştırma ve teşvik gibi çeşitli oyun unsurlarının, bir öğretim yönergesinin anlaşılmasını kolaylaştırabilmek için kullanıldığı oyunlaştırma gibi algılanabilir. Ya da oyunları eğitim amacı için kullanmak olarak görülebilir. Örneğin Minecraft ve Angry Birds gibi popüler oyunlar öğrencilerin eğitimini desteklemek için kullanılmaktadır. Birçok eğitmen oyun tabanlı öğrenme egzersizlerini proje tabanlı öğrenme ile birleştirerek nasıl daha güçlü bir öğrenme pratiğine sahip olabileceklerine kafa yormaktadır. Bunu yapmak mümkündür fakat başarılı olmak için dikkatli bir birleştirme ve özenli bir uygulama gereklidir.

21. Yüzyıl Yeteneklerini Öğretmek İçin Oyun Tabanlı Öğrenme

Proje tabanlı öğrenmenin önemli bir unsuru da 21. yüzyıl yeteneklerinin öğretilmesi ve değerlendirilmesidir. Proje tabanlı öğrenmeye yeni başlayan öğretmenler için bu çoğunlukla gelişmeye ihtiyaç duydukları bir alandır. Çünkü bu genellikle sınıflarda yapılması istenen bir şey değildir. Oyun tabanlı öğrenme sınıflarda oyunları kullanarak öğrenim sürecini güçlendirir, bu oyunlar işbirliği oluşturmak, iletişim, yaratıcılık ve eleştirel düşünme gibi yetenekleri güçlendirmeyi hedefleyerek uygulanabilir. Hepimiz öğrencilerimizin mantıklı riskler alan bireyler olarak yetişmesini isteriz, oyunları öğrenim sürecine katmak öğrenciler için risk alabilecekleri güvenli bir alan sağlayarak proje tabanlı öğrenme süreçlerinde öğrencilerin eğitimini destekler. Eğitimciler çeşitli oyunlarla sınıfta öğrencilerin birlikte çalışmayı, etkili iletişim kurmayı, problem çözmeyi, yenilikçi olmayı öğrenebilecekleri, az riskli ve çok eğlenceli ortamlar yaratabilirler.

İçerik Derslerinde Oyun Tabanlı Öğrenme

Bir oyun öğrencilere bir içeriği öğretmek ya da bu içeriğin alıştırmasını yaptırmak için kullanılabilir. Hâlihazırda piyasada öğrencilere alıştırma yapma ya da öğrendikleri değişik şeyleri yeni durumlara uyarlayabilme fırsatı sunan birçok güzel oyun vardır. Eğitimciler bir proje planlarken ve projenin içeriğini sondan başa doğru tasarlarken içeriği tamamlayabilecek uygun oyunları da seçebilirler. Bu oyunlar dijital, kutu ya da kart oyunu olabilir. Eğer siz de bir eğitimci olarak seçtiğiniz oyunun öğrenme sürecini destekleyeceğinden emin olmak istiyorsanız bunu yapmanın en iyi yolu oyunu kendinizin oynayıp görmenizdir.

Öğrenme Süreçlerinin Sonucu Olarak Oyunlar

Birçok eğitimci oyunları öğrenci eğitiminin bir ürünü olarak ortaya koyar. Bir oyunun sonucu, öğrencinin bilgisinin bir ölçütü olmak için çok iyi bir seçenektir. Önemli olan ise bunun projenin amacına uygun olarak seçilmesidir. İfade ve seçim, proje tabanlı öğrenmede projelerin pek de keyfi bir parçası değildir, bunlar projenin asıl amacındaki nedeni açıklar. Eğer içeriği projenin asıl amacıyla uyuşan bir oyun yaratılabilirse bu öğrenme süreci için çok yararlı olacaktır. Üstelik oyunlar hem beraber hem de bireysel çalışılabilen platformlardır. Eğer iyi bir şekilde bölümlere ayrılabilirse oyunlar; içerik ve yetenekleri öğrenme sonuçları ve standartlarla aynı hizaya sokabilir

Oyun ve Maceraların Ayrım Yapma Yeteneğiyle İlişkisi

Oyunlaştırılmış bir ünitede genellikle öğrencilere üniteye dair içerik ve hünerleri öğrenmelerine yardımcı olacak maceralar sunulur. Bir proje tabanlı öğrenme projesinde de benzer bir şekilde çeşitli maceralar, ufak oyunlar bulunabilir. Hatta öğrenciler, proje tabanlı öğrenmenin kendini ifade etme ve seçim yapma özelliğini kullanarak bu macera ve oyunlardan hangilerini yapmaları gerektiğine ve hangilerini yapabileceklerine karar verebilir. Etkili ve geliştirici değerlendirme egzersizleriyle eğitimciler,  bir proje tabanlı öğrenme projesinde öğrencilerinin kendilerine en uygun ve etkili macera veya oyunları seçmelerine yardımcı olabilir. Her öğrenci aynı macera ve oyunlardan aynı sonuçları almaz. Bu nedenle macera ve oyunlar arasında ayrıştırma yapılması etkili bir değerlendirme yapabilmek için çok önemlidir.

Geliştirici Değerlendirme ve Geribildirimde Öğrencilere Biriktirebilecekleri Nişanlar Vermenin Yeri

Öğrencilere biriktirebilecekleri nişanlar vermek tek başına öğrencilerin dikkatlerini derste tutmaya yetmez ama çoğu öğrenci bir şeyler toplamayı ve biriktirmeyi sever. Dersleri biriktirebilecekleri nişanlar ile desteklemek bu nedenle dikkatlerini derste tutmaya yardımcı olur. Ama tabi ki her öğrenci bir şeyler biriktirmeyi sevmeyebilir, yani bu yöntem her öğrencide işe yaramayabilir.

Eğer derslerinizde biriktirilebilecek nişanlar ve teşvik edici şeyler kullanacaksanız bunların sadece toplamaya değil anlamlı ödüllere yönelik olduğundan emin olun. Bir 21.yüzyıl yeteneği, sınıfa bir sunum yapmak gibi proje tabanlı öğrenmenin önemli özelliklerine hitap eden nişanlar yaratın. Proje tabanlı öğrenmenin çeşitli unsurlarını destekleyen nişanlar yaratarak hem öğrencilerde oluşacak proje tabanlı öğrenme kültürünü arttırırsınız hem de öğrencilerinizin başarılarını somutlaştırmış olursunuz.

Son olarak unutmayın ki oyun tabanlı öğrenmenin bazı unsurları, proje tabanlı öğrenme projelerine gölge düşürebilir. Örneğin herhangi bir ünitenin oyunlaştırılmaya çalışılırken, proje tabanlı öğrenme projesi olmaktan çıkıp sadece bir oyun haline gelme riski vardır. Eğitimciler, bir proje tabanlı öğrenme projesi hazırlarken oyun tabanlı öğrenmenin hangi özelliklerini projeye katıp hangilerini dışarıda bırakacaklarına kendi profesyonel fikirlerini kullanarak karar vermelidir. Oyun tabanlı öğrenmenin bütün unsurlarını proje tabanlı öğrenmede kullanmaya çalışmak yerine hangilerinin proje için uygun olduğuna karar verip sadece onları kullanmak söz konusu projeyi çok daha verimli kılacaktır.

 

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/meshing-gbl-with-pbl-andrew-miller

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.