Çocuğunuz ortaokuldan mezun olmak üzere… Ve siz, artık onun büyüdüğünü, gelecekte yapacağı mesleğe yelken açma vaktinin geldiğini iyice fark etmiş durumdasınız. Bu noktada sizlere ufuk açıcı olacağına inandığımız bir lise sistemini tanıtmak istiyoruz.

SAĞLIK MESLEK LİSESİ

Ülkemiz şartlarını da göz önünde bulundurarak sağlık meslek liselerinin siz ebeveynler ve çocuklarımız için ne gibi avantajlar sağladığını birlikte inceleyelim:

 1. Okulun Öğrenciye Sağladığı Avantajlar

Öncelikle sağlık meslek lisesinin kazandırdığı meslek diploması ile öğrenci bir meslek erbabı olarak mezun olup sahip olduğu yetkinlikle sağlık sektöründe çalışma hayatına başlar.Unutulmamalıdır ki sağlık sektörü, yeterlilik sahibi insan kaynağına en fazla ihtiyaç duyulan alanlardan biridir. Bu alanda çalışan biri, ülkenin her yerinde iş bulma çalışma şansına sahiptir; en küçük yerleşim birimlerinde dahi sağlık çalışanlarına olan ihtiyaç hiç bitmeyecektir.

11

Ayrıca bu alan da eğitim almış öğrenciler, diplomasıyla mesleği ile ilgili işyeri açma yetkisini de kazanmış olur.

Liseyi bitiren bu öğrenciler, üniversitelerin bölümleriyle alakalı olan iki yıllık bölümlerine direkt geçiş yapabilirler. Hatta çok az bir çaba ile ve sadece YGS puanı ile ek puan alabilecekleri bölümlere de kolayca yerleşebilirler.Yerleşecekleri bölümler yine sağlık sektörünün bölümleri olacağı için kısa sürede yeni bir işe yerleşmiş olacaklar. Sağlık sektörü dışında bir mesleğe geçmek isterlerse diplomaları aynı zamanda lise diploması olduğundan herhangi bir liseden mezun olan öğrenci gibi üniversite sınavına girerek üniversitelerde başka mesleklere geçiş; hatta üniversiteler arası geçiş yapabileceklerdir.

Web Banner 970X90

 1. Staj Sisteminin Öğrenciye Sağladığı Avantajlar

Sağlık Meslek Liselerinin staj süreçleri de öğrenciye ayrı ve çok önemli bir katkı sağlar. Staj, öğrenilen bilgi ve becerilerin uygulama alanında pekiştirilme ve kalıcı öğrenmeye dönüşmesine imkan veren çok değerli bir süreçtir. Öğrenciler, staj yaptığı dönemlerde hem kendisini hem de mesleki beceri düzeyini daha yakından tanıma ve değerlendirme fırsatı bulur. Birçok farklı birimde(yoğun bakım, acil servis, ameliyathane vb.) staj yapıp bunların içinden hangisinde çalışmak ve uzmanlaşmak istediğine karar verecek deneyime sahip olur.

12

Birlikte çalıştığı usta öğreticiler eşliğinde çalışmalarını sürdürdüğü için meslekte kendi rol modellerini seçebilirler.

Sağlık sektörü birçok meslek grubunun birlikte, ekip olarak görev yaptığı bir çalışma alanıdır. Dolayısıyla öğrenci, staj döneminde, bir yandan ekip çalışmasını görür; diğer yandan da  üniversitede geçiş yapabileceği meslekleri de yakından tanıma fırsatı bulur.

13

Henüz mezun olmadan çalışma yaşamını yakından tanımış olur ve işe başladığında hayal kırıklığı yaşamaz.

İş disiplinini kazanmış olarak çalışma hayatına başlar.

Sağlık kurumlarında sürekli olarak hem çalışma arkadaşları ile hem de hasta ve hasta yakınları ile iletişim kurmak durumunda olan öğrencinin akranlarına göre sosyal becerileri de daha güçlü bir gelişim gösterir. 14

Günümüz gençliği, kurdukları veya bir şekilde içine dahil edildikleri sanal gerçekliklerin içinde zaman geçirirken sağlık meslek lisesi öğrencisi stajını yaparken önemli bir zaman dilimini yaşamın gerçekleri ile yüz yüze geçirir. Bu durum onun olgunlaşmasına ve karakter gelişimine çok değerli katkılar sağlar. Yaşamın önemini daha derinden fark ederek kendi değerlerini oluşturmaya başlar.

Dayanışma, paylaşma, aile bağları gibi değerler önem kazanır.

15

 1. Okulun Aileye Sağladığı Avantajlar

Ailenin çocuğunu sağlık meslek lisesine göndermek istemesinin nedenleri yukarıda da belirttiğim avantajların toplamıdır aslında. Yine de aile boyutunda eklemek istediğim bir iki nokta daha var:

Her aile çocuğunun kendi geçimini sağlayabileceği,rahatlıkla iş bulabileceği bir mesleğinin olmasını ister. Çocuğuna en kısa sürede bunu sağlayan sağlık meslek lisesinden başka lise seçeneği neredeyse yok gibidir.

Sağlık meslek lisesinde okuyan çocuklar, mezun olduklarında meslekleri sayesinde garanti altına alınmış bir geleceğe sahip olurlar. Kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi kendine yetebilen bireyler olurlar ki bu noktada ailenin yaşadığı, anne baba olarak sorumluluğunu yerine getirmiş olmanın verdiği huzur, en önemli kazançtır.

Eğer aile içinde veya yakın çevrede herhangi bir sağlık sorunu söz konusu olursa ailenin sağlık meslek lisesinden mezun olan çocuğu onlara doğal olarak sağlık danışmalığı yapar, en doğru yerlere onları yönlendirerek ve bizzat ilgilenerek çözüm sürecine hız kazandırır.

Yine bu bağlamda sağlık meslek lisesi mezunları, dikkatli gözlemleri sayesinde çevresindeki insanların hastalıklarının erken teşhis edilmesini sağlar, sağlıklı davranışlar geliştirmelerine vesile olur, gerektiğinde bakım ve tedavisinde görev alır. Aynı evde bir sağlıkçının bulunması gerçekten büyük konfordur. Öyle ki bunu bilen sağlık çalışanlarını büyük bir kısmı, çocuklarını sağlık çalışanı yapmak ister.

Yaşamın gerçekleri ile erkenden tanışan çocukları sağlam bir karakter geliştirerek hayırlı bir evlat olup ailelerine maddi, manevi destek olurlar.

Sağlık meslek lisesinin tüm avantajlarını göz önünde bulundurduğumuzda hem öğrenci hem de öğrencinin ailesi kazançlıdır. Sağlık meslek lisesinden mezun olan öğrenci, yaşamının geri kalan bölümüne birçok avantajı ve toplum nazarında itibarı olan bir meslekle adım atmış olur.

Serpil Yücel Öztürk-Sağlık Meslek Dersi Öğretmeni

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

132 Responses

 1. Reyhan

  Kızım sağlık meslek lisesini kazandı ama çok kararsızım acaba

  Cevapla
  • ayşenur

   benim kızımda anadlu lisesini kazandı ancak sağlık meslek lisesine de naki yaptırabiliriz.sağlık lisesine gidenler üniversitede ek puan alabiliyor ancak anadoolu lisesine gidenler alamıyor.anadolu lisesinden mezun olanlar daha geniş bir alanda meslek sahibi olabiliyor ancak sağlıktan çıkanlar sağlık alanından bir bölüm seçebiliyorlar.sağlıkta 10.sınıfta haftada 2 saat hastaneye gidiip staj görülüyor.biz de şuan için çok karsızız

   Cevapla
   • Nazan

    Ayşenur hanım merhaba ???? Kızınızın kazandığı anadolu lisesine gidip nakil için konuşabilirsiniz 🙂 daha sonrada gitmek istediği sağlık meslek lisesi ile 🙂 Kızınızın puanı yetiyor ise zaten alırlar.. Yetmezse özel sağlık kolejine gönderebilirsiniz. Sağlık lisesinden mezun olduğunda üniversitede sağlık istemezse başka bir bölüm geçebilir veya geçiş yapabiliir 🙂 Zaten 9.sınıflarda aynı dersler görülüyor..Uygulamalı dersler galiba 10.sınıflarda başlıyor.Yinede sizin araştırmanızda fayda var. Bende seneye Sağlık Meslek Lisesi düşünüyorum. ????

   • cansu

    abla kizin sağlık alanında birşey olmak istiyorsa sağlık en iyisi en azından üniversite okumasa bile mesleğini az da olsa eline almış olur yani hangi bölümü okursa o alanda çalışabilir ama sağlık alanını sevmiyorsa gitmesin pişman olabilir kendini göz önünde bulundursun

   • esmanur

    Bende sağlık meslek lisesine gidiyorum ama nakil aldırmayı düşùnüyorum ne yapmalıyım

   • şeyma

    artık sağlıktan çıkanlara ek puan verilmiyor staj da sadece son sınıfta ve yardımcı unvanı alıyor ben öğrencisiyim bilginiz olsun

   • Sağlıkmağduru

    Yalnız 10.sınıfta staj gördüğümüz falan yok.. Son sınıfta sadece iki gün staj var yardımcılar için.

   • Naz

    Stajlar artık sadece 12. Sınıfta haftada üç gün oluyor.Ben de sağlık lisesinde okuyorum bayağı çalışmak gerekiyor.Öyle kolay iş değil.. ????????
    Ayrıca meslek dersleri 10. Sınıfta başlıyor.10. sınıfta sağlık hizmetleri alanını seçip, 11. Sınıfta dal seçiyoruz.Ek puan da alamıyoruz.Temel dersler 11. Sınıfta olmadığı için YGS ve LYS den iyi puanlar almak için dershaneye gidiyoruz.Bilginiz olsun.

  • Ceren

   Bence kararsız olmayın ben de sağlık meslek lisesine gidiyorum bu yıl 3. Sınıfa geçtim ve iyiki böyle bi seçik yaptım hiç pişman değilim siz de pişman olmazsınız

   Cevapla
   • Ceyda

    Bise sorucam sağlık meslek seçmek istiyorum ama bir şey aklımı karıştırıyor sağlık meslkte hangi ders ler goruluyo

   • İncinur

    Ya biraz anlatır mısın nolur benim için çok önemli örnegin üniversitede ne olacak hic bir bilgim yok şuan 8.sinifim ne yapsam bilemiyorum notlarim da öyle aman aman iyi degil . hele hele matematigim çok kötü eğer okursan instagramdan yada buradan cevap verir misin insagram yan hesap ismim: @demetin_samimiyetixx evet fan sayfasi nolur cevap ver

   • İncinur

    Hala ayni fikir demisin 2019 yilindayiz ya o yüzden soruyorum..

  • esra

   ben sağlık meslekde okuyorum 9.sınıftayım seneye otomotik olarak sağlık hizmetleri alanına gideceğiz 11.sınıfta ise dal seçecegiz hemşire yard. ebe yard. ve sağlık bakım tek. var bu alanlar ortalamalara gore alınıyor eskiye gore avantajlı deil ama artık üni okumayan yok zaten hemşirelik yerine yardımcılığı att’nin alt dalı olarak sağlık bakım tek. geldi ayrıca 2 yıllık bolumlere de ek puan veriyorlar ben paremedik(att) olmak istiyorum bunun için sağlık bakım tek. gidip 2 yıllık ek puanla üni okuyacağım hem sağlıktan mezun oldugunuz icin dersler size yabancı gelmez ama anadolu lisesi mezunu olursa ve saglik secerse baya bi zorlanır :’)

   Cevapla
   • Merve

    Bende seneye TEOG öğrencisiyim acaba sağlık lisesi mi seçiyim yoksa anadolu mu? Erğer puanım yeterse sağlık okumayı düşünüyorum sizce okumalı mıyım?

  • Ceren

   Abla sakın biz yandık onlar yanmasin yaşlandım yemin ederim psikolijim alt ust ek puanimiz gecis hakkimiz kalkti cok zor durumdayiz derslerimiz cok agir keske biri bizi kurtarsa psikolijikmen bitigim

   Cevapla
   • can koş

    ben bu sene mezun oldum ve her türlü özel hastane okullardan iş teklifi geliyor.herkese tavsiyem hemşire yardımcılıgı dahi olsa gidin çünkü emin olun en son insan kalana kadar bu meslek devam eder önü asla kesilmez staj da biraz zorlansalar bile çalışma ortamı sayesinde kötü alışkanlıklarından dahi kurtulur emin olun

 2. tgbnr

  ben bashemsıre olmak ıstıyorum kac yıllık unıversıte okumam gerekıyor lutfen bılgı

  Cevapla
  • Belgin

   Baş hemşireliği işini disiplinli ve güzel yaparsan baş hemşire olabiliyorsun

   Cevapla
  • sefa kaynak

   lisans yani 4 yıl tartışılacak herhangi bir konu yok ki ……

   Cevapla
  • PINAR

   Galiba hemşire olmak için ön lisans yani 2 yıl üniversite uzman hemşire ise yüksek lisans yani 4 yıllık her şekilde sağlık lisesi okursanız avantajlı olursnz

   Cevapla
 3. tgbnr

  ben bashemsıre olmak ıstıyorum kac yıllık unıversıte okumam gerekıyor lutfen acıl bılgı verın

  Cevapla
 4. nazlı

  ben sağlığı okumayı düşünüyorum. Ama puanım yetermi bilmiyorum?

  Cevapla
 5. Buse

  Sekizinci sınıfa gidiyorum birinci teog puanım dağlık meslek lisesi puanlarından bayağı yüksek ama annem sağlık meslek lisesi istiyordu ona çok kızıyordum ama bu yazıyı okuyunca ben de oraya gitmeye karar verdim umarım çocuklarınız istedikleri liseleri ve üniversiteleri kazanırlar ????

  Cevapla
 6. yusuf

  ben hemşir olmak istiyorum sağlık mesleke gidip ordan üniversiteye gidebilirmiyim

  Cevapla
  • Seto

   Ben sağlık meslek son sınıfım. Sana tavsiyem ; eğer üniversitede sağlık istiyorsan şimdi anadolu lisesine git derim. Meslek liselerinde hem staj var hem de meslek dersleri fazla. Son yılımdi ve hem okul hem staj hem dershane çok ağır geldi. Düz lisede okusam daha kolay kazanirdim üniversiteyi

   Cevapla
   • Furkan

    Üniversite sınavını kazanamassak seneye birdaha giriyoruz demi

  • Beyza Gül

   Ben de sağlık mesleğe gideceğim seneye giden kişilere sordum liseyi bitirince hemşire yardımcı ebe yardımcısı gibi oluyormuşsun üniversiteye gidersen 4yıllık dı sanırım okuyup hemşire olabilirsin

   Cevapla
  • tolga

   Hemşir değil kardeş – erkekte kızda hemşiredir toplumun kendi kafasından çıkardığı bir kelimedir hemşir –

   Cevapla
 7. Salih

  Ben 8.Sinif ogrencisiyim. Saglik meslek secmek istiyorum ama gozlerimde biraz problem var. Forumlarda gozde sasilik veya gorme yetersizligi olmicak diye yaziyo. Resimlere bakiyorum cocuklardan bazilari gozluk takiyo o lisede? Girebiliyormiyuz gozluk ile?

  Cevapla
  • Serdem

   Ben sağlık meslek öğrencisiyim ve bizim okulda gözlüklü olan var sorun olmuyo ama bilgin olsun ek puan kalktı üniversite kazanamazsan yardımcı ünvanıyla kalıyosun mesela hemşire yardımcısı gibi şuan bize invaziv girişim öğretmiyorlar iğne yapma gibi şeyleri görmüyoruz mesela staj 12de olucak ve bizim tansiyon ölçme solunum nabız gibi değerlere bakma görevimiz olucak daha çok 11de alan seçimi oluyo ve11, 12 de de kültür dersleri git gide azalıyo meslek dersleri geliyo bunlardan biride anatomi. matematik gibi önemli derslerin saatleri azalıyo ek ders koyucaklarmış ama anadolu liseleriyle eşit değiliz dershanelerde kalktığı için kendi çabalarınla üniversite kazanıyosun ben teogta yüksek bir puan yapmıştım ve benim yaşadığım yerdeki bütün okulları puanım tutuyodu okula 8. girdim okulumu seviyorum ama meb baya sorun çıkarttı ek puanları kaldırarak bizede aynı dersleri versinler anadolu liseleriyle sağlık meselek zor gerçekten ek puanı hakediyoruz anadolu liselerine 900kas ezberletsinler onlarla eşit olalım o zaman neyse çalışıcaksan seç üniversiteyi kazanmazsan bi anlamı yok kazanırsan sağlık mesleği artısı üniversitede aynı konuları görcen ve stajda kolaylık olucak den bilirsin

   Cevapla
   • cc.

    sankı unıvesıteyı kazanan herkes bır sey mı oluyor ıssız ler ordusuna katılıyor cogu kışı ülkede sankı fabrıkalar açılıyor sureklı ıs alanı varda elındekının degerını bılmeden yazıyorsunuz

   • haftasar

    O kadarda değil ya ne yaptınız ben 17 yıllık 112 çalışanıyım sizin dediğiniz olaylarla toplam ya 10 defa karşılaştım ya 15 galiba siz bu mesleğe zorla getirilmişsiniz. Ben ce gayet güzel meslek tabi seversenİiz.Bir daha dünyaya gelsem birdaha aynı mesleği seçerim.

   • MERVE

    ben şuan yerleştirme sonuçlarını bekliyorum ve tercihlerim arasında sağlık meslek liseside var. Aslında önceden sağlığı okuyup bir ATT olmayı çoook istiyordum ancak etrafımdaki kişilerin bazıları sağlık meslek lisesini destekliyor bazılarıda içimi karatarak beni soğutuyor. Sağlık meslek lisesinden ne yapacağımı şaaaşıırrdıımmm

   • Furkan

    Üniversite sınavını kazanamassak seneye birdaha giriyoruz demi. Yani eğer giremiyorsak noluyo. Bir kere mi giriyoz bu SINAVA

  • Muhammed

   Hiçbir sıkıntı olmaz sağlık meslek 2.sınıfa gidiyorum sınıfımız da 2 kişi gözlük takıyor. Bir şey olmaz.

   Cevapla
  • eda

   Gözlüklü oman hiçbir sıkıntı değil, ilk defa böyle bir şey duyuyorum senin dediğin polislikle alakalı bir şey olmasın?

   Cevapla
  • Poyrazcimm

   Gozlukle lisenin alakasi yok ben saglik 9. Sinif ogrencisiyim teog puaninla giriceksin.

   Cevapla
 8. aleyna

  ben 6sınıfa gıdiyorum ve sağlık lisesi okumak istiyorum amam diplomayı okuldanmı alıncak yoksa gittiğim hastaneden mi vercekler

  Cevapla
 9. Arzu Nur

  Bazı yerlerde sağlık meslek liseleri kötüleniyor,bazı yerlerde ise gayet iyi bir şekilde övülüyor.Ne yapacağımı şaşırdım.Umarım benim gibi 8.sınıfı bitirmiş arkadaşlarım,kötü bir karar vermeyiz.HER ŞEYİN HAYIRLISI… : )

  Cevapla
  • MERVE

   arzu nur vallahi bende aynı senin gibi düşünüyorum ne yapacağımı şaşırdımm kafam çokk karışıkk ne yapmalıyım hiç bilmiyorum . Zaten 2 -3 gün sonra sonuçlar açıklanacak 2. tercıhı yapıp anadolu lıselerıne mı yoğunlaşmalıyım yoksa kazanırsam gitmelimıyım bılmıyorum

   Cevapla
   • İncinur

    Şuan 8.sinifim ben ne yaptin saglik meslek mi sectin? Memnun musun? Çok mu zor? Üni nasil olacak acaba? Nolur cevap ver kafam çok karisik..

  • Esra

   Benim kizim.8.sinif ogrencisi biz de saglik.lisesi istiyoruz ama kafamiz cokkarisik anadolu yada duz liseye gitsin diyorlar.

   Cevapla
 10. Sultan

  Ben bu sene yaz tatili bitince saglik meslek lisesine gidecegim sözelci oldugum icin korkuyorum derslerini yapabilir miyim sizce? Hangi bölüm daha iyi neden? hemsire olmak icin üniversite okumak gerekti degil mi? Diyelim ki üniversite sinavina girdim kazanamadm tekrar girme şansım var mı? Ebe yardimcisi falan olmak istemiyorum ben. Hemsire yada yukarida yazan birinin nabiz kontrolü falan yaptigi gibi ben de yapmak istiyorum ne yapmaliyim??

  Cevapla
  • Yeşim

   Öncelikle bende sözelciyim ve derslerimizin çoğu ezber. Anatomi vs görüyoruz latince – yunanca ve full ezber. Ama üniversite hemşirelik sayısal sınavdan alıyor zorlanabilirsin o konuda. Üniversite sınavına girip kazanamamak ve 2. şans şöyle var eğer barajı geçersen LYS ye girer puanı yükseltirsin ama dediğim gibi üniversite sınavlarında hemşirelik bölümleri sayısaldan alıyor.

   Cevapla
   • Kararsiz

    8. Sınıftayımm tercih yapmam gerekuyo falan meslek lisesine puanm yetiyo hatta geçiyor bile meslek lisesine gidip anestezi teknisyeni nazil olunur biliyomusun mesela üniversite de napmaliyim aciklarsan çok mutlu olurum

 11. gamze

  Bnm puanım sağlığada yetio anadoluyada sizce hangisi sevmeliyim

  Cevapla
 12. Rabis

  Bn saglik meslek lisesine gitmek istiyom 350 puan aldım gidebilirmiyim sizce ????

  Cevapla
 13. betül

  Bende saglik istiyorum ustelik puanim gidecegim saglik lisesinden 19 puan yuksek bi yandanda aklima anadolu lisesi takiliyor.puanimin yuksek olmasi gidecegim saglik lisesinde bolum secmede falan bana bir avantaj saglarmi?cevaplarinizi bekliyorum.

  Cevapla
 14. busra

  Ya ben sağlık istiyorum ama anadolu da secebilirim we yorumlardan kararsiz kaldim. Yardimci olurmusunuz ??

  Cevapla
 15. Ayten

  Bende kararsiz kaldim 2 senelik unuversite gecisleri kaldirilmamis deniyo bazi yerde kaldirildi yaziyo

  Cevapla
 16. oğuz

  bende sağlık lisesine gitmek istiyorum yüzdelik dilimim 31,96 ama istediğim lise 31,70 sizce gidermiyim.

  Cevapla
 17. Hamide

  Peki Anadolu ya puanı yetmiyenler sağlık tercih edermsiniz.bu sene mezun olanlar varsa yazabilirmi bilgi amaçlı

  Cevapla
 18. Ayşe nur

  Teog puanım 406 saglik meslek lisesi 389 gitmek istiyorum ama hemşire olabilirmiyim ?

  Cevapla
 19. İsimsiz

  Yüzdelik dilimim 31,96 istediğim lise puanı 31,70 sağlık düşünüyorum sizce girebilirmiyim

  Cevapla
 20. Kararsiz

  Puanim 437 saglik meslek düşünüyorum anadularad puanim yetiyo ya ben napiyim yardim edin Allah askina ????

  Cevapla
 21. Seda

  Sağlık meslek liselerinin taban puani yerlerde ..aşırı düşük ve en yüksekleri 390 filan aramda cok fark oluyor..annem fen lisesine gidpte hemşirelik fln tercih edersen olmaz dio bastan git ..bende tıp istiyorum ayrica cok iyi resim cizdigimden güzel sanatalr lisesini düşünmedimde deil ama onsan vazgectim ve gelecekte tıpta yoğunlaşmak istedigime karar verdim doktorluk hemşirelik bu tarz şeyler ama sağlık mı olsa hic bilemedim neden bu kadar puanalri düşük anlamiyorum ihtiyac falan fazla olduğundan belkide daha fazla öğrenci almak için öyledir tbi bende bilmiorum

  Cevapla
  • esma nur

   sağlık meslek lisesine gidersen tıpı kazanma hayalini bırak, üniversiteyi görebilirsen şükret.. sağlık bakım teknikeri ve ebe yardımcılığı bölümleri atanmayacak ve üniversitesini okumanız için gerekli olan ek puanlar kaldırıldı. sınavsız geçiş hakkını yüksek notlu özel okullar alacak. meteb dışı katılım da fazla olacağından üniversitede bile okuyamazsınız. hala şansınız varken anadoluya veya geçebiliyorsanız fen lisesine geçin. düz lise bile sağlıktan iyidir..

   Cevapla
  • Furkan

   Neden biliyomusun:
   -Eskiden liseyi bitirenler hemşire oluyordu.çünkü sağlık lisesine giden azdı ve eskiden sağlık lisesinin puani çok yüksekti
   -Ama şimdi herkes sağlık lisesine başvuru yapınca puani düştü ve liseyi bitiren hemşire yardımcısı oluyor
   -bu yüzden

   Cevapla
 22. ezgi

  puanım sağlığa yetiyo anadoluyada yetiyo çok kararsız kaldım ne yapmalıyım

  Cevapla
 23. melike

  ya biri bana söylesin kafam karıştı ben saglık meslek lisesini tercih ettim ve gelirse ebe yardımcılışı fln var istemiyorum ve saglık bakım teknisyenliği var eğer seçersem onu seçebilirim ya da hemşire yardımcılığı ama ben cerrahlık istiyorum ünide ama meslek lisesindeyim ve hemşirelik seçersem ünide cerrahlığa geçebilirmiyim ya lütfen söyleyin

  Cevapla
  • Yiğit

   Sağlık Meslek lisesini bitirdikten sonra össye girip hemşire yardımcısı ebe yardımcısı veya teknisyen olarak göreve başlayabilirsin ha dersen ki üniversite okuyup ilerlemek istiyorum hangi bölümü seçtiğin önemli değil örneğin cerrahlık için yeterli puanı al o bölüme gidip okuyup olabilirisn

   Cevapla
 24. Yiğit

  Arkadaşlar sağlık lisesinde 2. Siniftayim ilk olarak söyle başlayayım çoğu arkadaş kararsız kalmış dal konusunda sağlık lisesinden mezun olursaniz üç sikkiniz vardır hemşire yardımciligi ebe yardımcılığı ve teknisyenlik iki senelik üniversiteye geçiş hakkınız var ve isterseniz üniversite sınavlarına girip sağlık alanında veya karariniz değişir ise istediğiniz üniversite bölümüne puaniniz yettigi taktirde girerseniz lise ağırlık ortalamasına göre bellirli islemler yapilarak üniversite icin ek puan geliyor diye duymuştum kesin bilgi olduğunu söylemem ama genç arkadaşlar saglik meslek lisenini seçecekse suna dikkat etsinler dokuzuncu sınıfta dersleriniz ortak olacak onuncu sınıfın ikinci döneminden itibaren lise için sağlık bölümlerinizi seçilecek ve sağlık meslek hariç başka bir okula bir daha nakil aldiramayacaksiniz onuncu sınıfın ikinci döneminden itibaren sağlık alanında dersler yogunlasacak ve Anadolu liselerinin müfredatindan geri kalacaksiniz dikkat etmeniz gereken kısım burada başlıyor üç yıl boyunca sağlık alanında dersler görecek ve Anadolu liselerinden geri kalacaksiniz bunu ekstra çalışarak tamamlamaniz gerekli çünkü ileride gireceğiniz sınavlarda anadolu liselerinin gördüğü dersler çıkacak (matematik, edebiyat, tarih, coğrafya vb.) sağlık meslek liseleri meslek odaklı olduğu için bu derslerden mahrum kalacaksınız hedefiniz büyükse eğer ve sağlık meslek lisesinde iseniz çok çalışmanız gerekecek çünkü hem meslek dersleri göreceksiniz hemde 12. Sınıfta staj yapacaksınız dört senelik üniversiteye hayaliniz varsa anadolu liseleriyle aynı durumda olmadığınız için daha fazla çalışmanız gerekecek ( puani yüksek ‘440 – 500’ civari olan arkadaslara tavsiyem hiç düşünmesinler ve Anadolu lisesine gitsinler sağlığı o kadar istiyor sanız anadolu lisesinde çalışıp üniversitede çok daha iyi bir sağlık bölümüne gidebilirsiniz) iki senelik okumak istiyorum diyorsaniz ( iki senelik üniversite bölümlerine internetten bakabilirsiniz) sağlık meslek lisesini bitirip iki seneliğe girer ve okulunuza devam edersiniz lakin öss için tekrardan çalışmanız gerekecek çünkü o sınava girilmeden bildiginiz gibi göreve baslanamiyor eksik kaldığınız dersler yine o sınavda karşınıza çıkacak

  Cevapla
  • Hnm

   Bende ozel saglik meslek lisesi on ikinci siniftayim su an birde bu liseye gitmek icin elli bin lirq para odedik biz ustelik ve elimizdeki sey keske anadolublisesine gitseymisim oldu universite dusunenler icin kesinlikle iyi bir lise degil ben ek puan verdikleri icin gitmistim onu kaldirdilar seneyede direk gecisi kaldirirlar zaten bizden sonrakiler hemsire yardimcisi oluyor bosuna hic kimse gitmesin bu egitim sistemiyel zaten hic biseye guvenilmiyo degisiyo hersey su an ben uni sinavina giricem ve matematik falan hic bir dersi gormeden giricem vakitden dolayi dersaneye gitmeyede sansim yok ek puanimda yok yani saglik meslek lisesi bundan sonrasi icin duz liseden bile daha zararli insana

   Cevapla
 25. asggfss

  Arkadaşlar sağlık meslek lisesi 11.sınıf öğrencisiyim bölüm seçimi yaptık eve yardımcılığı tuttu. Bölümler konusunda hiçbir endişeniz olmasın çünkü hepsi aynı işlevi görüyor. Zaten 11. Sınıfta staj görmüyoruz. Ebelikte 15 kontenjan hemsirede 35 ve sağlık bakımda 60 kontenjan vardı. Ebeliğe girebilmem mucize oldu anlayacağınız. Ebe diye küçümsemeyin isterseniz üni de degiştirirsiniz. Ve ben bu fetö olaylarından dolayı sağlık alanında alimin artacağını düşünüyorum. H ayallerinizin peşini bırakmayın sonra çok pişman olursunuz.

  Cevapla
 26. Şevval

  Ben sml ye nakil yapcam ama hangi okul daha iyi karar veremedim
  Zeynep kamil
  Validebağ
  Silent akarcali lutfennn yardin edinnnnnn

  Cevapla
 27. şeyma

  bende sağlık meslek lisesi öğrencisiyim artık bize ek puan yok üniversiteye dirhaberiniek geçiş hakkımız yok yeni gitmek isteyenlerin haberi olsun

  Cevapla
 28. isimsiz

  slm arkadaslar bende bu yıl teog sınavına girdim 423 puan aldım tercihlerde bana saglık meslek lisesi geldi ne yapmalıyım karar veremiyom yardımcı olursanız sevinirim aklıma takılan sorular var mesela 2 yıllık geçişler kalktı deniyor okuyan arkadaslar varsa cevaplasınlar ltf

  Cevapla
 29. soru soran insan

  bişiy sorucam sağlık meslek liselerinde anestezi bölümü kalktımı? 😕

  Cevapla
 30. beyza

  Simdi arkadaslar saglik meslek lisesine girdik okuduk iste dort yil atiyorum saglik bakim teknisyeni okudum sonra ben universiteyi okumadan bu meslegi yapabiliyor muyum yeni duzenlemelere gore cok merak ediyrm yardimci olun

  Cevapla
 31. ömer

  özel sağlık meslek liselerinde herkes ıstedıgı bölumumu seciyor

  Cevapla
 32. ömer

  merhaba,
  Hangi sağlık meslek lisesi tercih edilmeli ?
  Bülent Akarcalı
  Validebağ
  Zeynep Kamil

  Cevapla
 33. Ilayda

  Ben şimdi 8. Sınıfa gideceğim. Teog sınavlarına gireceğim ve saglik meslek kazanmak istiyorum fakat her saglik lisesinde farklı bölümler olduğunu söyleniyor hemşire yardımcılığı gibi ama bunlar cok düşük meslekler .bashemsire acil bakım anestezi gibi bölümler üniversitede varmi veya böyle bölümlere üniversitede geçiş yapabilirmiyim lütfen bilgisi olan söylesin. Cok zor durumdayım.

  Cevapla
 34. No isim

  Benim puanım hem sağlık mesleğe hemde anadolu lisesine yetiyor acaba liseyi anadolu lisesinde okuyup üniversitede sağlığa yoğunlaşsam olurmu düşüncelerinizi
  acilen bekliyorum

  Cevapla
 35. Selenay

  ben saglık meslek 1.sınıf ögrencısıyım bu sene peki bi sorum var bu bölümler 2.sınıfın sonunda secılıo peki neye göre secıolar(bu arada anadolu liselerine gidenlerin coguda işsiz kalıo saglık daha avantajlı)?

  Cevapla
 36. Karanlık

  Ben saglik lisesindeyim bana artık bir avantajı kalmadi diyolar 3 otobulük yere boşuna gitme düz liseye geçin diyolar ayrıca bizim lisede cok calistigim halde 68 alıyorum düz lisedeki tanidik 76 alıyor zoruma gidiyor

  Cevapla
 37. Furkan

  BEN BU SENE 8. SINIFA GİDECEGİM VE SAGLIK MESLEK DÜŞÜNÜYORDUM AMA EK PUANLAR KALKMIŞ ANASTEZİ VEYA HEMŞİRLİK İSTİYORUM EBE YARDIMCISI DEGİL NE YAPMALIYIM LÜTFEN YARDIM

  Cevapla
 38. Murat Can

  Arkadaşlar ben anadolu lisesi öğrencisiyim lise 2 ye gececem okul başlamadan sağlık meslek lisesine geçebilir miyim acill cvp verin lütfen.

  Cevapla
 39. aleyna

  Bir şey sorucam ben sağlık meslek lisesine gitmek istiyodum ama puanım yetmedi şuan 10.sınıfa geçtim üniversitede girebilirmiyim acaba sağlığa

  Cevapla
  • ezra

   Ben sağlık meslek lisesine gitmek istiyorum puanım sağlık meslek lisesinden yûksek 26 puan yüksek sizce anadolumu sağlık mı

   Cevapla
 40. Asml öğrencisi

  Merhaba ben sağlık meslek lisesi 11 sınıftayım bizde bu sene fizik ,kimya, biyoloji dersleri yok ayrıca matematik 2 saat geometri ise sadece 1 saat görüyoruz ve kpss de ygs de hep bu dersler ağırlıklı cikiyor dışardan takviye alma imkanınız varsa?? siz bilirsiniz karar sizin
  Şunuda söylemek istiyorum buradan diplomanizi alırsanız açıkta kalmassıniz.

  Cevapla
 41. Kemal

  Ben ATT olmak istiyorum ama liselerden kalkmış Nasıl olabilirim çok acil lütfen

  Cevapla
 42. Melek

  Bu sene tepga giricem ve aklımda hemşirelik ve anestezi bölümü var saağlık liselerinde 9. Sınoftan donra sağlık dilimine yönelinick diyorlar.üniverste sınavında ise anadoludki gibi cılıcakmış geri kalbilirmişiz siz ne diyorsunuz.Liseyi anadolu okuyup üniversitede hemşirelik veya anestezi seçe nilir miyim

  Cevapla
 43. Zeynep

  Sağlık meslek okuyorum 9. sınıf Anestezi bölümü seçmek istiyordum ama şu anda en yüksek hemşire yardımcılığı oradan üniversite Anestezi bölümüne nasıl geçerim? ve ben kapalı biriyim bu sorun olur mu anestezi bölümü için ?

  Cevapla
 44. sibel

  ben 8. sınıfa gidiyorum ve teog sınavına az kaldı ben sağlık lisesine gidip hemşire olmak istiyorum ama sağlık liselerinin giriş puanlarını bilmiyorum 319 veya 340 falan varmı? lütfen cevap verin

  Cevapla
 45. Züleyha

  bende sivasda sağlık meslek lisesine gitmek istiyorum buradaki sağlık meslek ilçede 363 küsürlü bi puan merkezde 393 küsürlü tabikide buda deneme sınavından 447 küsür aldım sizce sağlık meslek lisesini bu ilçedeki ve merkezdeki liseyi tutturabilir miyim ? çok heycan yapıyorumda

  Cevapla
 46. ibrahim keklikci

  yeni sitemde ki sağlık bakım teknisyeni bölümümdeyim meslek dersleri çok ağırlıklı ayıca özet ve sunularla çok uğraşılıyor. ygs ye çalışmak için vakit ayırılamıyor ve ygs de çıkacak derslerden sadece bazıları veriliyor. onlarında ders saati çok az. eğer üniversite okummassak iş imkanımız da az. meslek dersleri azaltlmalı fizik biyoloji kimya matematik derslerine agırlk verilmeli.

  Cevapla
 47. Betül

  Ben şimdi Anadolu imam hatip lisesindeyim ama okulumu değiştirmek istiyorum. Ve Çocuk doktoru olmak istiyorum. Sağlık Meslek lisesine gidip ygs de yüksek puan yapabilirsem çocuk doktoru olabilir miyim? Biraz sağlık meslek liselerin zorluğunu açıklar mısınız? Bir de ek puan veriliyormuş o kalkmış diyorlar doğru mu? (9.sınıfım)

  Cevapla
 48. Nur

  Arkadaşlar ben sağlik meslek lisesine gitmek istiyorum
  Hemşire olmak istiyorum ama burada hemşire yardımcısı fln olunuyormuş bide bu lise bittikten sonra 2 yıl üniversite okuyup hemşire olabiliyormusuz doğrumu lütfen cevap verin

  Cevapla
 49. Ayse

  Sağlık meslek lisesine oglum gidiyor benim simdiki aklim olsaydi universitede secerdim sağlığı cunku saglik artik eskisi gibi değil avantajli değil soylenenler eskidendi hep saglik dersleri görüyorlar hepside ağır bir yıl sınıfta bile kaldı yinede siz bilirsiniz

  Cevapla
 50. sevil.

  Olurr bnde sağlık meslek 11. Sınıfın hemsirelik(yardımcı) bölümündeyim çok güzel bnce sağlığı gözünüzde karartmayinn.. İsteyen üniversite yi kolaylıkla kazanır..

  Cevapla
  • Berra

   Ama şimdi biz sağlığa gittiğimiz de ben YGS ye hazirlanamayacagim çünkü meslek görüyorum orda bana sonuçta YGS de iğne nasıl vurulur diye sormiyacaklar demem o ki sağlığın eskisi gibi avantajı kalmadı ve ben şimdi sağlığa gidiyorum umarım hayırlısı olur .

   Cevapla
 51. murat

  peki sağlık lisesinin ne avantajı var neden sağlık lisesi var kapatsınlar o zaman hepsini anadolu lisesi yapsınlar ünüversitede seçilebiliyorsa sağlık bölümü.sağlık lisesini bitirince direk 2 yıllk ünüversiteye geçiş yapabiliniyormu. liseyi bitirince sağlık bölümünde çalışılabiliniyormu….AVANTAJI NE SAĞLIK BÖLÜMÜNÜN cevaplarsanız sevinirim yoksa anadolu lisesinemi geçiş yaptırıyım

  Cevapla
 52. Aleyna

  Şimdi ki sağlık meslek lisesine gidersek hemşire yardımcısı mı olucaz

  Cevapla
  • Gülseren

   Ben sağlık meslek okuyorum 3. Sınıfım ve bölümün sbt yani sağlık bakım teknisyeni.Sadece hemşire yardımcısı olunmuyor yeni.Hemşire yardımcılığının yani sıra eve yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği de var ve ben sağlık meslek lisesinin hâlâ çok avantajı olduğunu düşünüyorum çünkü üniversite okumazsak veya ilk senede kazanamazsak bile liseden mezun olunca elimizde en az 2000 tl maaşla mesleğimiz olacak,18 yaşında 2000 tl maaş almak çok büyük bir şey bence ayrıca okuduğu bölümle yetinmek istemeyenler çalışırken aynı zamanda üniversiteye hazırlanabilir.Her alanda bi bölüm okuyabilirsiniz üniversitede hiçbir şekilde kısıtlama yok ve eğer üniversitede sağlık alanıyla ilgili bir bölüm seçecek olursak okul bize diploma puanımızın 0.6’sonu veriyor yani bu çok büyük ölçüde etkiler ygs puanımızı.Sağlık mesleği kesinlikle öneriyorum özellikle maddi durumu iyi olmayan kişiler için liseden hemen sonra meslek sahibi olmak çok büyük bir avantaj

   Cevapla
  • ATT

   Evet canim bnde sağlikta okuyorum ama inanki bi farkı yok ha hemsire ha yardimcı ztn eski sistem gero gelebilirde bence sağlığı trcih etmelisin????

   Cevapla
 53. serhat

  Arkadaşlar ben 8.sınıfım ilk teog bitti şimdi ikinciye çalışıyorum sağlığa geçmek istiyorum ve hemşire olmak istiyorum emin değilim ama sağlık meslek lisesinde hemşire yardımcısı oluyormuşsun lise bittikten sonra nasıl hemşire olabilirim

  Cevapla
 54. Oğuz

  Merhaba ben 9.sınıf öğrencisiyim.Şuan anadolu lisesinde okuyorum ve bu okulda +bişey kazanacağımı düşünmüyorum.Benim hayalindeki meslek diyetisyenlik sizce smlisesine kayıtımı alirsam.Bu mesleği olmam kolaylaşırmı
  Cevaplarınızı bekliyorum
  ☺☺????

  Cevapla
 55. Gul

  Sağlık lisesi öğrencisi üniversiteyi tercih ettiğinde o universite ilk olarak puana mi bakacak yoksa hem sağlık bölümü Üniveristesi diye alınma şansı daha mı yüksek oluyo

  Cevapla
 56. Emre

  Anadolu lisesinden sağlık lisesine geçtim dizce iyi yapmışmıyım

  Cevapla
 57. Esra

  Gerçekten iki yıllık kalktımı ve ek puan çok saçma sen o kadar 11 ve 12 de staj gör sonrada ek puan yok geçiş hakkıda yok oh ne güzel çok saçma

  Cevapla
 58. Öznur

  Ya bende sagliga gitmek istiyorum ama herkes boş diyo pişman olursun gitme diyo karasız kaldım ve hemşirelik bölümü kalkmış eve yardımcılığı veya saglik bakım teknisyenliği varmış sadece diye duydum bi bilginiz var mi? Ve benim puanım 368 yuzdeligom 37 puanım saglik liselerine yetiyor ama yuzdeligim yetmiyo sagligida çok istiyorum ama korkuyorum yuzdelikten dolayı gidemeyecegimden lütfen yardımcı olun

  Cevapla
 59. kararsız

  yaw ama bu sene artık sağlım meslekte hemşıre olunmuyomus doğrmu

  Cevapla
 60. Merve

  Ben açık lisede 11. Sınıfa geçtim bilgisar bölümü okuyorum bu sene nakil yaptırıcam hemşire yardımcılıg 9. Sınıftan mı başlıyıcam

  Cevapla
 61. Sena

  Ben 9.sinifa geçtim ve sağlığı kazandim.saglikta üniversite okumadan da hemşire olamiyomuyuz

  Cevapla
 62. Mehmet

  Merhaba Ben sağlık okudum 9. Sınıfta Sonra ailevi sıkıntılar yüzünde 10. Sınıfta Anadolu’ya geçmek zorundayım ben Sağlıkçı olmak istiyorum ama Anadolu lisesinden mezun olsam Üniversitede Att paramedik Hemşirelik falan şeçebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 63. Damla

  Özel sağlık mesleği bölümünü puansız mi seçiyor cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler ????????????

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.