Eğer bir çocuksanız televizyondan uzak durmak oldukça zordur.  Evdeki kişiler, anne-babanız ya da kardeşleriniz genellikle televizyonu açarlar. Bazı evlerde ise kimse izlemese bile televizyon sürekli açıktır. Aileler ya da bakıcılar çocukları oyalamak için genellikle televizyonu kullanırlar. Ayrıca birçok aile çocuklarının zekâsını geliştireceğini düşündüğü videolar satın alırlar. Ancak önemli soru şu: “Televizyon izlemenin çocukların zekâsına bir katkısı var mıdır?”

Kötü haber şu ki uzmanların birçoğu televizyon veya video izlemenin çocuğun zekâsını geliştirmek bir yana onu olumsuz bir şekilde etkilediğini düşünüyorlar ve aşağıdaki maddelerle de bu durumu açıklıyorlar:

 • Televizyon iki yaşın altındaki çocuklar için hiçbir eğitimsel fayda sağlamaz. Daha da kötüsü televizyon çocuğun gerçekten beynini geliştirebilecek aktiviteler yapması gereken zamanı çalar. Çocuk televizyon izlemek yerine diğer insanlarla etkileşim içinde olup kendisi için yararlı olacak oyunlar oynayabilir. Çocuklar hayata dair birçok şeyi, bir ekran yerine, gerçek hayatta gördüğü nesnelerden ve kişilerden daha etkili bir şekilde öğrenir.

1

 • Televizyon izlemek, çocuğun geliştirmesi gereken dil, yaratıcılık, motor ve sosyal becerilerine ayıracağı zamanı çalar. Bu beceriler keşfetme, oyun ve diyalog yoluyla çocuğun oldukça önemli olan ilk iki yılında geliştirilir. (Beyin gelişimi için bu iki yıl çok önemli bir süredir.) Örneğin çocuğunuzun dil becerileri pasif bir şekilde televizyon izlerken gelişmez. Dil becerileri gerçek hayatta insanlarla yapılan diyaloglarla ve insanları dinlemekle gelişir.
 • Televizyon izlemek çocuğunuzun beynini uyuşturur çünkü çocuğunuzun girişimci olmasını, entelektüel ve2 analitik olarak düşünmesini ve hayal gücünü kullanmasını engeller.
 • Televizyon izlemek çocuğun okuma becerilerini geliştirecek zamanı da çalar. Okul öncesi yıllarında çizgi film ve eğlence programları izleyen çocuklar 5 yaşına geldiklerinde diğer çocuklara nazaran daha zayıf bir okuma becerisine sahip olurlar. Ayrıca televizyon izleyen çocukların kitap ve diğer yazılı materyalleri okumayı sevme olasılığı da oldukça düşüktür.
 • Konuşma ve dil uzmanı Dr. Sally Ward’a göre, yapılan 20 yıllık araştırmalar gösteriyor ki, evlerinde sürekli arka fonda televizyon gürültüsüne maruz kalan çocukların bir arka fonda gürültü olduğunda algılaması gereken seslere dikkatlerini vermekte zorlanıyorlar.
 • Çok fazla televizyon izleyen çocuklar, televizyonda hızlı görsel uyaranlara alıştıkları için öğretmenleri ve gündelik hayatta karşılaştıkları insanlara kulak vermekte zorluk çekiyorlar. Aileleriyle konuşmaktan ziyade televizyon izleyen çocuklar, dinleyerek herhangi bir konuyu öğrenmede sıkıntı yaşarlar. Ve bu çocukların diğer çocuklara nazaran daha kısa bir dikkat aralığı vardır.
 • Çok fazla televizyon seyreden okul çocukları ödevlerini yapma konusunda isteksizlerdir. Arka planda televizyon açıkken ders çalışan çocuklar çalıştıklarından pek fazla verim alamazlar. Televizyon yüzünden uykusuz kalırlar ve gün boyu dinç bir vücuda sahip olmadıklarından okul hayatında başarısızlıklar yaşarlar.

3

 • Televizyon çocuğunuzu negatif etkilere maruz bırakır ve çocuğunuzun negatif davranışlar geliştirmesine neden olur. Televizyon şovları ve reklamlar genellikle şiddet, alkol, uyuşturucu ve seksi pozitif bir ambalajla bizlere sunar. Çocuğunuzun aklı bir hamur gibidir ve gördüklerine göre şekil alır. Bu gördükleri çocuğunuzun dünyaya bakış açısını ve davranışlarını oluşturur. Örneğin, yirmi yıllık araştırmalar gösteriyor ki çocuğunuz televizyondaki şiddet öğelerine ne kadar maruz kalırsa büyüdükçe o kadar saldırgan tavırlar sergiler. Televizyon şiddeti, sorunları çözme yolu olarak gösterir çünkü başroldeki kahraman kötü adamı hizaya getirmek için onu bir güzel döver.
 • Amerikan tıp derneğine göre çok fazla televizyon izleyen çocuklar genellikle kilolu olmaktadır. Çünkü televizyon seyrederken çocuklar sık sık abur cubur yerler. Ve sağlıksız yiyecek reklamlarından da büyük ölçüde etkilenirler. Ayrıca televizyon izlemekten koşma, zıplama ya da kalori yaktıracak ve metabolizmalarını hızlandıracak farklı aktiviteleri yapacak zaman bulamazlar. Bu yüzden çocuklar, yeme alışkanlıklarını değiştirmedikleri sürece büyüdüklerinde de obez olmaya meyillidir.

4

 • Sidney Üniversitesi profesörleri, yapmış oldukları araştırmayla çocuklarda retinal atardamarların eniyle ekran başında geçirilen zaman arasında bir bağlantı buldu. Ekran başında çok fazla zaman geçiren çocukların gözlerindeki atardamarın dar olduğu tespit edildi. Ki bu durum kalp krizi riskini arttıran sebeplerden biri olarak gösterilmektedir.
 • Uluslararası kardiyoloji dergisinin 2014 yılında yapmış olduğu bir araştırma, 2 ile 10 yaş arası günde iki saatten fazla televizyon izleyen çocukların daha az izleyen akranlarına oranla tansiyon hastası olma olasılığının %30 olduğunu ve fiziksel aktiviteden yoksun olmanın bu riski %50’ye çıkarttığını belirtti. Brezilya Sao Paulo Üniversitesinden baş araştırmacı Dr. Augusto Cesar de Moraes, bu durumun hayatın ilerleyen dönemlerinde ciddi kalp sorunlarına yol açacağı konusunda uyardı.
 • Televizyon izlemek çocukların sağlığını ve atletizm becerilerini de etkiler. Montreal Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre bir çocuk ne kadar çok televizyon seyrederse (hayatının ilk yıllarında bile) obez olması ve daha az kaslı bir vücudunun olması ihtimali o kadar artar. Çocuğunuz bir futbol yıldızı olmaya can atmasa bile onun atletizm becerileri bedensel sağlığı açısından oldukça önemlidir ve bu durum yetişkinliğinde ne kadar fiziksel bir şekilde aktif olacağının da göstergesidir.

Montreal Üniversitesi çocuk hastanesinde görev yapan Profesör Linda Pagani, iki buçuk yaşından itibaren her geçen gün çok fazla televizyon izleyen çocukların sınıf arkadaşlarına sataşıp kahramanlık yapma ihtimalinin de oldukça fazla olduğunu söylüyor.

5

Ancak yukarıda belirtilen etkilerin birçoğunu kabul etmekle birlikte bazı uzmanlar, televizyonun o kadar da kötü olmadığını söylüyor. Eğer aşırıya kaçılmazsa ve izlenecek programlar çocuğa uygun olarak seçilirse televizyon izlemenin iyi olacağını bile belirtiyorlar. Görüşlerini şu maddelerle dile getiriyorlar:

 • Bazı televizyon şovları çocukları eğitebilir, bilgilendirebilir ve ilham verebilir. Ve ses bandı ya da kitaplardan çocuğunuza bir bitkinin nasıl büyüdüğü veya bir kekin nasıl pişirileceği gibi konuları öğretmede daha etkili olabilir.
 • Araştırmalar eğitimsel ve şiddet içermeyen programlar izleyen çocukların matematik sınavlarında ve okumada diğerlerine kıyasla daha iyi olduğunu gösteriyor.
 • Bilgi verici ve eğitici programlar izleyen çocuklar büyüdüklerinde de bu programları izlemeye devam ediyorlar. Bu çocuklar televizyonu okul eğitimlerinde bir tamamlayıcı olarak etkili bir şekilde kullanıyorlar. Diğer bir yandan bu tarz programlar yerine eğlence şovlarını izleyen çocuklar büyüdüklerinde eğitici programlar izlemeye daha az istekli oluyorlar.
 • Yapılan bir araştırmaya göre eğitici programlar izleyen okula başlamamış çocuklar liseye geldiklerinde daha iyi notlar almaya, daha az saldırgan olmaya ve derslere daha fazla önem vermeye meyillidirler.
 • Son olarak Siena Üniversitesinden bilim adamları çizgi filmlerin çocuklar üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkisi olduğunu ortaya çıkardı. Belki de bu yüzden belli bir ölçüde eğlence programları izlemek stresli ve huzursuz olan çocuklar için bir rahatlama aracı olabilir.

 

Kaynak: http://www.raisesmartkid.com/all-ages/1-articles/13-the-good-and-bad-effects-of-tv-on-your-kid

Yazar Hakkında

İkinci Dört, merkezine ortaokul eğitimini alarak eğitim dünyamız için içerik oluşturma ve var olan içeriği daha da geliştirip zenginleştirme amacında olan bir fikir platformudur. Bu amaçla sizler de geleceğin eğitim dünyasına katkı sağlamak isterseniz yazılarınızı info@ikincidort.com adresine gönderebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.